Dokáže se alkoholik vyléčit sám od sebe?

Od: Datum: 09.11.12 08:31 odpovědí: 25 změna: 07.07.14 16:53

Dobrý den,

chci se zeptat, zda se může alkoholik vyléčit sám od sebe. Třeba ze strachu, že skončí na ulici a na venek tvrdí že ano, že si to nehce znovu podělat? Dá se mu věřit? Když už mu nic nezbylo a jediná šance, aby mu zůstala střecha nad hlavou a dostával jídlo je, že přestane pít? Je možné, aby člověk přestal pít ze dne na den, když dřív byl opilý každý den, přišel kvůli chlastu o práci, rodinu, střechu nad hlavou, včechny peníze?

Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

Moc děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krkovicka*
Datum: 09.11.12 08:36
Ne sám to nedokáže.Sice přestane ale po čase k tomu přičuchne znovu.Kdykoliv nastane slabá chvilka.Když je někdo denně namol tak je slabý s tím sám bojovat.Proto vyhledáva léčebny.
doplněno 09.11.12 08:56: Petr.Proto píšu/sám(od sebe)nikdy.Potřebuje pomocnou ruku,ve formě léčení či podporu rodiny.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.12 08:53

Nesouhlasím. Alkoholik se musí vyléčit sám, jinak to nejde. I v té léčebně se mu jen snaží pomoci k tomu, aby SÁM chtěl přestat.

PS: naštěstí nemluvím ze své zkušenosti, ale nějaké lidi co tam skončili jsem znal ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.12 09:14

znám jeden případ, kolega v práci. Přestal sám a to byl silný alkoholik. Ale zároveň přiznává, že když skončil s pitím, stalo se mu asi 3x, že toho bylo na něj moc a spil se do mrtva. Ale to byly v začátcích abstinence. Teď už nepije spoustu let, ale opravdu si nedá ani pivo. To je ale spíš vyjímka.

Na druhou stranu, sama jsem žila s alkoholikem šest let a věřit jejich slibům je bláhovst. Nepřestanou nikdy sami, dokud nechtějí. Přišel o všechno o práci, o rodinu, děti, bydlení, nakonec se odstěhoval i od rodičů, kam se odstěhoval po rozchodu se mnou. Soustavně jim bral peníze a věci, co šli zpeněžit. Nakonec se upil k smrti v 36 letech. Je to smutné, ale naděje na vyléčení je největší, když se alkoholik jde léčit do léčebny. Musí ale dobrovolně a moc a moc chtít.

Sám to dokáže jen málokdo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.12 09:20
avatar

kazdy je jiny, bez pomoci to nejde, ale musi i sam chtit, jinak bude pit potaji vzdycky.. vetsinou je to vsak neresitelny pripad, kdy ani pohruzka smrti nepomaha (jaterni koliky, krev ve strevech)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.12 09:30
avatar

Sám to nezvládne. Nikdy. I když mluví o tom, že ano, že toho nechá, že to nic není, pokaždé se najde ten spouštěcí moment, který alkoholika dovede zase zpátky ke skleničce.

Jediná pomoc - pobytová léčba: Nechanice, Kroměříž, Havlíčkův Brod. Bohužel, ta populární a neobyčejně krásná Želiv je už dneska minulostí.

Pacient musí sám chtít. Zažije nejrůznější situace - musí se zpovídat, jak to bylo, hraje jednoduché scénky, v nichž má hlavní roli alkohol..., odhaluje se až pod kůži. Přede všemi. Někteří ho pochopí, jiní ne.

Podle mě nepomůže hrozba ztráty bydlení, rodiny, poeněz, důstojnosti, znala jsem dost alkoholiků s titulem, kteří byli horší než zvíře. Není to ve vzdělání - chlastá inženýr stejně jako dělňas, není to v rodině - chlastá otec tří dětí stejně jako svobodný bezdětný, chlastá každý, kdo má k tomu sklon. A bez léčby se z toho nevymaní. To mi věřte, vím, o čem píšu. Zažila jsem si to přímo v nejbližší rodině. Naštěstí to dobře dopadlo.

Proto radím všem - jít se léčit co nejdřív. Není to žádná hanba, je to nemoc, jako kterákoliv jiná. Jen pacient může rozhodnout o své léčbě, nikdo ho tam nemůže dostat místo něj. S jedinou vyjímkou - soudní rozhodnutí.

Tak ať se o to pokusí. Stojí to za to. Jeden takový sedí vedle mě. Jaga.*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jerabina
Datum: 09.11.12 09:40

Děkuji Vám všem moc za odpovědi.

Je to tak, že ten člověk si šáhl na úplný dno, ocitl se bez peněz a střechy nad hlavou, v těchto začínajících mrazech to muselo být hrozný. Teď je u nás s tím, že se nenapije, jinak půjde zpátky na ulici.

Tvrdí, že toho nechá, že si to nechce pokazit, že chce začít znova. A má strach, že skončí opět pod mostem.

Jenže na druhou stranu si neuvědomuje, že by ten problém měl tak velkej. Spíš z toho, že skončil na ulici viní svý blízký než sebe. A léčení podle sebe nepotřebuje. Tak jsem v napětí, jak tohle všechno dopadne. Já doufám, že pro něj dobře, i když nevím, no :(

Datum: 09.11.12 10:30
avatar

To, co říká, že vlastně za to může někdo jiný, je jasný důkaz toho, že to nemyslí vážně. Buďte velmi opatrná. Žádné litování, žádné chápání a jakože má láska ho změní. Až když si sám sobě přizná, že má problém, pak má šanci se z toho dostat. Pochybuji, že sám. To opravdu ne. Má naprogramovaný mozek na alkohol. Je třeba odborně program vymazat, nejen hodit do koše, ale vyměnit i veškeré paměti a disky.. A nainstalovat nový program a velice dobrý ativirový program. To sám nezvládne! Zvláště pak, když je přesvědčen, že za to on nemůže, mohou za to ti, kteří ho měli málo rádi a byli jen vychytralí! *jasne* Jestli máte snahu pomáhat mu, nikdy mu nesmíte pomáhat zakrýt to, utajit, že byl opilý. Zahladit průšvih, usnadnit mu návrat do normálu. Převléci ho, vykoupat, nakrmit, lhát rodině, sousedům i zaměstnavateli. Věřit slibu, že zítra, že dnes to byla chvilková slabost, protože nezvládl stres, emoce, tlak. Právě proto se z normálního mužského stanou alkoholici. Oni nechtějí, ale když je to tak snadné! Nenene, takhle nepomáhat! Pomoc je v tom, že mu dovolíte nést důsledky svých činů, svého selhání. Žádné pochopení, žádné úlevy za to, co udělal. Je potřeba si to vyžrat do poslední kapičky. *hej*Jestli se změní, tak proto, že už nechce nést následky. Ne proto, že nechce pýt opilý.*hej*Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.12 10:55
avatar

Jeřabino, vloudila se jedna chyba: LÉČENÍ PODLE SEBE NEPOTŘEBUJE.

A to je nejčastější argument alkoholiků. Jestli to tak necháš, spláčeš nad tím. Alkoholikovi pomůže už jen pobytová léčba, pevný režim. A navíc musí chtít.

Ambulantní léčba /manžel zkoušel dvakrát/ byla jen ztráta času a podváděí sebe sama. To nemělo smysl. Opravdu léčebna natvrdo a nic mezi tím! *bzum*Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: momo®
Datum: 09.11.12 09:41
avatar

Dobrý den. Alkoholik přestane, pokud bude chtít, sám ale v léčebně. Tam dostane návod jak z alkoholismu ven a záleží na něm jak s tím naloží. Je to hodně složité, napíšu do vnitřní pošty. Mám s tím vlastní zkušenost, abstinuju 14let. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: narocna
Datum: 18.03.14 20:06

Dobrý den, potřebovala bych vědět, zda člověk, co se léčil z alkoholismu může po letech (12let) začít decentně pít nebo to je rovnou cesta zpátky? Přítel začal před rokem, po 12 letech abstinence, semtam se mnou skleničku vína u jídla, jedno dvě piva když si "zaslouží" (sám si to navrhl) po fitku nebo jiném větším cvičení. S kamarády nikam nechodí a když jednou za měsíc vyrazí, tak jsou to max 3 piva, jinak je pořád se mnou doma.

Máte tušení, jestli tam je šance, že to zvládne v těchto mezích? Předem moc díky za odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.14 07:48
avatar

S naprostou jistotou vím, že nezvládne zůstat u jedné skleničky po jídle nebo jako příjemnost hezkého večera. Probudil ďábla! Napište po čase v samostatné otázce, ano? Jsem hrozně zvědavá. Vám přeji hodně sil a jakmile uvidíte, že to směřuje do starých kolejí, začněte přemýšlet nad útěkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.14 14:01
avatar

..."když si zaslouží, sám si to navrhl".

No, tak to je cesta do pekla. Vyléčený alkoholik by se alkoholu měl opravdu vyhýbat, striktně. Málokterý to dokáže udržet na úrovni těch dvou, tří piv. Jak často cvičí? Asi ne jednou týdně, že? On si navrhl piva.. a co jste navrhla Vy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.14 16:53
avatar

Narocna, podívejte, jak se to stupňuje. 1. stupeň - Nejdříve sem tam jednu skleničku, 2.stupeň - 2 piva, když si to zaslouží, nebo po fitku, 3. stupeň - max. 3 piva s kamarády. Až budou skleničky 4, tak ať se mladej zamyslí a raději přestane raději úplně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: artik*
Datum: 09.11.12 09:44

to záleží jaká to je osobnost

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.11.12 09:56

Ano, záleží jaká je osobnost a jak hluboko alkoholismu propadl...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.12 12:15
avatar

Jakmile propadl, tak je úplně jedno jak hluboko! Pořád zůstává viset nad člověkem, jako Damoklův meč. "Jednou lump, vždycky lump". Jakmile zjisí, jak bezvadný je únik na křídlech alkoholu, nebude váhat je příště použít. Nejstrašnější na léčbě je to vědomí, že už nikdy nesmí. Ani maličkého panáčka. Proč myslíte, že Jaga shání recepty na cukroví bez rumu. *hej*Alkohol je opravdu ďábel největší. Nespí nikdy, jen našeptává, slibuje.*cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.11.12 12:34

Já vím že to jde, člověk co byl denně na mol, jednoho krásného dne si řekl, že už to tak dál nejde a přestal, bez léčebny, i na pivo si zajde a v čas dokáže odejít ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egon®
Datum: 09.11.12 15:02

Znám taky jednoho, ale vůbec už nepije (žádný alkohol). Do hospody chodí na nealko... Ale řekl bych, že je to spíš vyjímka a nebyl na tom tak, že by propil dům nebo tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.12 15:08
avatar

Nejhorší pro alkoholika je pochopení,že jde o alkoholizmus.Pokud to akceptuje,je napůl vyléčen.Druhá půlka je silná vůle.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stribrnak*
Datum: 09.11.12 15:22

alkoholik se vyléčit sám může,!jak píše Petr 123,ale musí jej k tomu něco vézt,třeba zdravotní stav nebo rodina,nebo jiné okolnosti ,které s tím souvisejí,ono je těžko takto radit,když nevíme v jakém stádiu alkoholismu je,jsou určité stupně a podle nich se musí daný člověk chovat a pochopit to.,jak tazatelka psala,tak je toto stádium už dosti zoufalé,ale vše se dá zachránit

S

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 09.11.12 15:18

Ano, může. Jenže většina alkoholiků jsou poserové se slabou vůlí, víme?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.12 15:53
avatar

Ano, je to možné (znám několik případů).

Ovšem podmínkou úspěšnosti je uvědomit si závažnost problému (přestat svádět vinu za své problémy na jiné) a chtít svůj problém řešit.

Z toho, co uvádíte, nemám pocit, že by to případ Vašeho známého.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.14 16:27

Při této diskuzi se mi vybaví dětství s otcem alkoholikem, který se upil k smrti , zemřel v 53 letech na Birgrovu nemec, o 20 let později moje teta ve věku 58let odešla na cirhozu jater a můj strýc v 56 na selhání srdce a celého organismu. Podotýkám vzdělaní lidé.My děti máme k alkoholu odpor , vyjímaje v malém množství pouze při oslavě a vánoc.Já osobně nepohrdnu v létě jedním pivem při horkém počasí.Mám tři děti a jeden z nich měl v mládí také sklony k alkoholu, vymetal večírky , plesy a u baru se dokázal opít . Na rovinu jsem mu řekla že to máme v rodině a za jakých hrozných podmínkách jmenovaní odešli. Myslím že to pomohlo, nikde se neléčil a dnes si dá tak dvě piva nebé dvě dvojky vína. Lituji každého kdo má pijana v rodině...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.14 16:53

To jerabina:

nedejte na jeho slova!Ne,že by je nemyslel vážně,ale on to prostě nezvládne!Mám sama profesní zkušenost s alkoholiky a jen ti,co sami uznali svůj katastrofální stav,ti,co sami chtěli z přesvědčení s tímhle něco udělat i za cenu dlouhodobého pobytu v protialkoholním zařízení,tak jen ti to dokázali.A také ale ne všichni vydrželi.Ať Vám nedokazuje svou odhodlanost srdečnými slovy a zapřísaháním se,ale tím,že se půjde léčit.Jen tak dokáže,že to opravdu chce.Alkoholismus je vpodstatě nemoc,kterou jsme si sami zavinili.A proto sami musíme"dostat rozum" a s pomocí odborníků se z toho dostat.Na slova,byť upřímně míněná NEDEJTE!Zklamete se i on sám sebe.S.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kaprik
Datum: 07.07.14 12:24

Zdravím.Příští rok tomu bude přesně dvacet let co jsem přestal pít.Sám bez jedinné lékařské pomoci.Ze dne na den.Nebudu zde nikomu nic vyvracet ani doporučovat co je a nebo to nejlepší k tomu aby se člověk zbavil tohot démonu.Každý den si však na mé období vzpomenu a jsem štastný ve svém nové životě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.