Mám strach abych o peníze nakonec nepřišla

Od: Datum: 07.11.12 14:53 odpovědí: 6 změna: 07.11.12 19:25

pěkné odpoledne! Půjčila jsem jednomu známému peníze / docela dost pro mě/, napsal mně směnku kde je termín vrácení nejpozději červen 2012, tedy v minulosti. Ústně jsme se dohodli na prodloužení splatnosti - vlastně ani žádný termín nebyl dohodnutý. peníze zatím nepotřebuji, jsou z dědictví a šetřím na byt. začalo mně nahlodávat aby nakonec nedošlo k nějakému promlčení nebo tak něco. Porádí mně tady někdo?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.12 15:01

Dobrá den.

V dnešní době se nevyplácí hrát si na dobráka.

Požadujte částku ihned, navíc byste mohla požadovat peníze na urocích z prodlení. Později se nemusíte dočkat už ničeho...

Takto Vám mohou pak peníze raději ležet na spořícím účtě a vydělávat, než ležet někomu v kapse

S pozdravem

Hans S.

doplněno 07.11.12 15:01:

Směnka je ověřená?

doplněno 07.11.12 15:02:

Jak se říká, co nechceš mít tom pujč...

Zamyšlení je na Vás.

Hans

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.11.12 15:37

Pěkné odpoledne i Vám. Sonyo, směnka má promlčecí lhůtu tři roky. Pokud do té doby neprojevíte žádnou aktivitu, Váš nárok se promlčí. Tzn. pokud nedojde k zaplacení dlužné částky a Vy nepodáte žalobu na zaplacení dlužné částky ve lhůtě tří let, o peníze přijdete. Pokud jste se dohodli ústně na prodloužení splatnosti, je třeba si určit datum. Radím v této věci opatrnost. Ověřte si spolehlivost Vašeho dlužníka tím, že mu dáte lhůtu např. do konce roku, aby zaplatil třeba jen polovinu a na další polovině, že se potom s ním domluvíte v klidu dál. Uvidíte, jak se k tomu postaví (řekněte klidně, že jste se dostala do neočekávané fin. tísně a peníze nutně potřebujete vrátit). Jestli-že se na Vás dlužník vykašle a půjde na Vás s výmluvami, budete vědět, že se peněz hned tak nedočkáte a podle toho se zařídíte dál. Doporučovala bych ho k vrácení peněz vyzvat písemně s vyznačenou náhradní lhůtou splatnosti, kterou mu poskytnete. Kopii si pro jistotu schovejte. Jde o Vaše peníze a i když je třeba nyní akutně nepotřebujete, buďte opatrná a chtějte je splatit. Až budete v nouzi a peníze budete opravdu potřebovat, dostane Vás toto do problémů třeba. Je lepší být předvídavá a opatrná včas. Jen můj názor a rada.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 07.11.12 15:47

já bych mu navrh , pokud na něj chcete být mírná, at vam to splácí třeba i po měsících.. a nebo po půlce, jak tady bylo řečeno.. to určitě bude pro něj lepší než vysolit rovnou celou sumu a vam se trošku uleví, že se penize pomalu vrací :)

Od: gue
Datum: 07.11.12 18:03

Navrhuju udelat jinou smenku, kde bude konkretni datum. Nevim jestli "cerven 2012" je v poradku. Jo to datum musi existovat!

Jakmile tam date treba 31.11. tak smula a sve penize uz nikdy nuvidite, protoze tu smenku soud prohlasi za neplatnou.

Od: buss®
Datum: 07.11.12 18:51

Já bych nečekal, i tak není jistota že vrátí, nebo bude splácet, nebo nic.

Datum: 07.11.12 19:25

Milá kolegyně,

věc je vážná. Má ta směnka všechny náležitosti podle směnečného zákona? Stačí absence jen jediné předepsané náležitosti, např. částka není vypsána slovy, chybí datum a místo vypsané slovy (vydání směnky a a splatnosti - zcela přesně a konkrétně, např. 30. červen roku 2012) - a máte v ruce jen bezcenný kus papíru a svých práv se budete muset horkotěžko domáhat jinak než podle práva směnečného. Ostatně: co jste udělala ke dni vyznačeného data splatnosti: domáhala jste se splacení, protestovala jste zákonným způsobem proti neplacení, přijala jste novou směnku? Pokud nic z toho, je to na pováženou.

Možná, že ten známý je skutečně dobrák a peníze Vám přijatelným způsobem dobrovolně splatí - vrátí či zajistí novou směnkou apod. Pokud ne, přeji maximum osobní statečnosti a tvrdosti při vymáhání své pohledávky - ale vždy to bude náročnější a komplikovanější a nejisté, než kdybyste měla v ruce platnou směnku. Právo u směnek je nesmlouvavé.

Vím, že to pro Vás asi není příjemné, ale jsou to jen a jen Vaše peníze: nechcete investovat nějakou tu korunu navíc a obrátit se rovnou na advokáta se znalostí finančního práva? Nevěřte jen na dobré slovo a vůbec nečekejte!

Ohodnoceno: 2x

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.