Dovolená u pracovní agentury

Od: Datum: 04.11.12 12:09 odpovědí: 2 změna: 04.11.12 20:22

Dobrý den

můj přítel pracuje u agentury která mu každé 3 měsíce prodlužuje pracovní smlouvu,nárok na dovolenou má prý jen 15 dní za rok když se ptal proč tak mu bylo řečeno že agenturní zaměstnanci mají jen 15 dní.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 04.11.12 15:58

Dobrý den.

To jsem nikdy neslyšela, ale myslím, že těch 15 dní mu vzniklo jen za část kalendářního roku, pracovní poměr zřejmě netrval celý kalendářní rok.

§212, 213 ZP

Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce.

Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru u téhož zaměstnavatele konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalenářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, případně její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku.

Poměrná část dovolené činí za každý kalendářní měsíc nepřetržítého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.11.12 20:22
avatar

Obdržel jste zčásti správnou a zčásti nesprávnou odpověď.

Odpracuje-li agenturní zaměstnanec pro jednoho zaměstnavatele (pro jednu agenturu) celý kalendářní rok, má stejně jako všichni ostatní zaměstnanci nárok na minimálně 4 týdny dovolené.

Agenturní zaměstnanci však často pracují v režimu nerovnoměrně roložené pracovní doby (ve dvanáctihodinových pracovních směnách). Dvanáctihodinových směn ale odpracují méně, než zaměstnanci v rovnoměrně rozvržené pracovní době.

V takovém případě se roční výměra dovolené přepočítává, aby nedošlo k poškození, ale ani k neoprávněnému zvýhodnění některých zaměstnanců.

Činí-li u Vašeho zaměstnavatele roční výměra dovolené 4 týdny, vychází přepočet na cca 15,1 pracovních směn. Takže i jako agenturní zaměstnanec máte nárok na 4 týdny dovolené, náhrada mzdy za dovolenou však bude odpovídat 15 dvanáctihodinovým směnám.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.