Jak zvládat být šéfem i kamarádkou?

Od: Datum: 01.11.12 12:44 odpovědí: 18 změna: 02.11.12 00:43

Dobrý den,

před časem jsem se stala v práci zástupkyní vedoucí. A teď najednou mám velet "kamarádkám". Některé jsou tam delší dobu než já, zaučovali mě a jsme si blízko. A já teď nevím, jak mám zkloubit to, že vedoucí chce, ať jí řeknu všechno co udělají špatně, mám jim rozkazovat, kontrolovat všechno co udělají...včera jsem jedné z nich musela dát vytýkací dopis za porušení našich pravidel a ještě to s ní probrat. Bylo mi to dost nepříjemné, protože tu výtku dostala vlastně kvůli něčemu, co jsem na ni řekla já. I když mě to pak mrzelo, nevěděla jsem jak to dopadne. Zkrátka jak se mám naučit hrát na obě strany, mě to prostě nejde...Možná i proto, že je mi 21 a ostatním kolem 40. Neumím si dupnout a asi mě ani moc neberou jako autoritu. Ale tu si vynutit nemůžu, to je mi jasné...ta tam buď je nebo není...Chci být za dobře jak s vedoucí, tak s holkama...ale nemůžu přece vedoucí donášet na holky a naopak holkám vykládat co mi vedoucí říká a jak na ně nadává...Připadá mi, že jsem mezi nimi...a nepatřím tak nějak ani k vedoucí ani k hokám..Jak se mám chovat? Být věrná svým vnitřním zásadám, nebo dělat to, co odemě moje pozice žádá?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 01.11.12 12:54

Napsala sis to přesně: "jsi mezi nimi" - nejsi kolegyní v plném významu ani s vedoucí, ani s "holkama", nemůžeš být kamarádkou - z obou stran si musíš udržet odstup... Musíš se naučit, jak některé ´průšvihy´ a úkolování holek řešit bez vedoucí, jakou informaci na tu či onu stranu můžeš nebo naopak nesmíš ´pustit´... Musíš zapomenout na kamarádské vztahy, ty mezi nad/podřízenými nefungují... Pro začátek doporučuju spíš koukat a mlčet, než naopak...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.11.12 13:05

to bude asi nejlepší...mlčet a neříkat nic ani holkám ani vedoucí..

Od: luke237
Datum: 01.11.12 13:02

Me by spise zajimalo, proc udelali jednadvacitku zastupkyni vedouci ctyricitek. *sok* Takovy mlady clovek nemuze mit nezbytnou prirozenou autoritu a respekt, ktere vedouci potrebuje.*ee*

Datum: 01.11.12 13:07

Jo tak to se zeptejte na vyšších místech... :)

Od: luke237
Datum: 01.11.12 13:13

Napada me snad jen situace, kdy tam krome tech ctyricitek pracuje i hodne mladych holek (rekneme 18-25) a vedeni chtelo mit na nejakem vyssim miste nekoho, s kym by se ty mladsi holky dokazaly ztotoznit a lepe od nej prijmout pozadavky od vedeni.

Datum: 01.11.12 13:18

ne..jsem tam jedniná v tomhle věku...

To je jednoduché: "taktně" naznačují těm starším, aby si našly jiné místo, firma chce omladit kolektiv.

Datum: 01.11.12 13:32

No asi je z nich nejschopnější, ne?

Datum: 01.11.12 13:10

Dobrý den. Veroniko, ono to opravdu není jednoduché. Není člověk ten, aby se zalíbil lidem všem _ to si říkejte a mějte neustále na paměti. Pokud si chcete v práci pozici udržet, pak musíte plnit to, co tato pozice obnáší se vším všudy a přijmout její pozitiva i negativa. Kamarádství a přátelství v pracovním kolektivu je jistě důležité, ale jsou situace, kdy toto musí jít stranou, ať chcete, nebo ne. Jakákoliv vedoucí pozice vede následně trochu i k nabourání přátelských vztahů na pracovišti. Pokud chcete plnit své pracovní povinnosti a vedoucí pozici si udržet a zároveň i dobře vycházet se svými spolupracovníky, pak se naučte být dobrý diplomat. Víte, vnitřní zásady jsou určitě dobrá věc, ale v některých situacích není vhodné je uplatňovat. Člověk buď na svoji funkci stačí a snaží se obstát za všech okolností, anebo jeho vnitřní cítění mu podráží nohy a nezvládá vše tak, jak by měl, protože o sobě často zapochybuje. Jste mladá, zkušenosti si teprve sbíráte a učíte se s nimi pracovat. Dělejte vše tak, abyste se sama za sebe nikdy nemusela stydět. A nechtějte být za každou cenu u všech oblíbená. Nejde to, abyste se každému zavděčila. Zlatá střední cesta _ zdravý rozum, opatrné úsudky a žádné unáhlené soudy druhých...

Ohodnoceno: 3x

Trošku tvou situaci znám, v 21 jsem byl ve vedení firmy s 2500 zaměstnanci. A ty posměšky apod. prostě člověk musí přežít a autoritu si tvořit svým chováním a přístupem k práci i lidem... Jinak dle mého názoru není pravda, že mezi nadřízené a podřízené kamarádství nepatří, sama ale musíš poznat kdo je "opravdu" kamarád a kdo si na něj jen hraje a podrazí tě při první příležitosti. A co se týká donášení, to je těžké. Nevím jaká je přesně tvá pozice. Já to dělám tak, že jsou věci co si vyřeším sám s těmi lidmi a jsou věci, které prostě musí řešit ten nadřízený a tam hold na to "donášení" musí dojít, pokud chceš svou pozici udržet a to by i ten kamarád měl pochopit...

Ohodnoceno: 3x

Od: buss®
Datum: 01.11.12 13:33

Je třeba si vybrat stranu, i lavírovat, filtrovat. Není to jednoduché, kamarádství, loajalita k firmě, odpovědnost, řešení konfliktů, hodnocení...člověk je pak "bitý" ze dvou stran. Umění se vyznat. Podívat se na literaturu, typy vedoucích...

Datum: 01.11.12 17:15

jojo vitejte do zivota, tohle jeste nic neni... pockejte az budete muset jednu z nich vyhodit ;)

Datum: 01.11.12 17:19

no toho se taky obávám..

Datum: 01.11.12 17:40

Já si myslím, že nemůžete hrát na obě strany. Že to prostě nejde. A když, tak ne nadlouho. Oplatilo se mi v životě říkat a nazývat věci pravými jmény, být přímočará. Tím nechci říci být hrubá, netaktní. Ale co řeknu, musím za tím stát a musí to být přesně to, co bych mohla říci, kdybych si stoupla na židli a zakřičela to do prostoru před podřízenými i před šéfy. Neexistuje někomu říci: "Neříkej nikomu, že jsem ti to řekla, že jsem prozradila, já to nechci, ale šéfka po mně chce, atd. A co říkám, říkám klidně a často před kýmkoliv. ;) Naučila mě to jedna moje kolegyně na agentuře. Byla to taková s odpuštěním držka plechová. Všichni jsme věděli, že co říká, je pravda, neříká to, protože je zlá, že chce někoho urazit. Nedělá klepy, neudrží tajemství. A to je dobře, protože opravdovým kamarádkám uměla osobní tajemství udržet, byl na ní naprostý spoleh, ale pracovní věci řešila s naprostou otevřeností. Byla nesmírně pracovitá, ale když se jí člověk zeptal, co dělá, řekla, že předstírá práci. Zasmála se, zívla, ale člověk si najednou uvědomil, kolik práce za ní stojí. ;) Asi to vypadá, že si zase hraji na vypravěče, ale když se nad tou historkou zamyslíte. . . ;) Přeji vám hodně štěstí a čistou hlavu při rozhodování.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.11.12 17:46

ani primocarost nejde... musi se proste hrat "hru" navic a proplouvat salamounsky tak aby byli spokojeni jakztakz vsichni, jak vedeni, tak ti dole a vy si udrzela misto i oblibu v kolektivu :) Na co scripta z psychologie, kdyz tady to mate nazivo :)

Datum: 01.11.12 18:30

zlatá střední cesta neexistuje...buď budete vedoucí nebo kamarádka, bohužel. Mě spíš napadá, jestli se nechtějí zbavit Vás, že Vám dali funkci u které čekají , že si nabijete ústa...

Datum: 01.11.12 19:38

Ahoj, nevím, možná ti pomůže má zkušenost - u nás taky udělali šéfkou jednu z nás a zpočátku jsme z toho byli všichni vedle, nevěděli jsme jak se k ní chovat, i ona působila nejistě, ale pak se to ustálilo a myslím, že je z ní dobrá šéfka - ale už není kamarádka, je jinde než my a i když máme dobré vztahy, tak už s ní nikdo z nás nemluví upřímně o situaci v práci apod. to prostě nejde... to s sebou ta funkce nese - chováme se k sobě stále přátelsky, ale ona už je mimo kolektiv, teď je to zkrátka šéfka, už ne jedna z nás...

Datum: 02.11.12 00:43

Zástupkyní vedoucí jste stala na základě svého souhlasu s nabídkou. Tímtéž souhlasem jste se připravila o kamarádství s kolegyněmi. (Na obě strany hrát nejde.)

Jako zástupkyně vedoucí nutně musíte mít jiný přístup k plnění pracovních úkolů, k vyžadování jejich plnění, nesmíte tolerovat žádné prohřešky, nedodělky, odfláknutou práci, ...

K zachování příjemné atmosféry by měla stačit férovost a korektnost - nesmíte nikomu stranit, nesmíte po bývalých kamarádkách požadovat, aby Vám donášely na ostatní, ale ani Vy nesmíte donášet výše.

Co zvládnete, řešte sama, s ostatním se obracejte na nařízenou.

Ale nejdůležitější je rovný přístup ke všem - nesmíte dát najevo, že je Vám některá z bývalých kamarádek bližší...

Ohodnoceno: 1x

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.