Smlouva na dobu určitou!

Od: Datum: 31.10.12 18:13 odpovědí: 11 změna: 01.11.12 17:12

Dobry den, mám smlouvu na dobu určitou. Jak dlouho dopředu musí dát zaměstnavatel vědět, že se mnou ukončí pracovní poměr a už nebude následné prodloužení?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 31.10.12 18:17
 
avatar

Pokud se do posledního datumu zaměstnavatel neozve, přechází automaticky pr. poměr na neurčito.

Pokud chce zaměstnavatel pr.pom. ukončit a neprodlužovat, myslím, že stačí 3 dny předem, ale nevím přesně. Možná někdo doplní. - pt

 
Datum: 31.10.12 20:01
 
avatar

Není to přesné. Zaměstnavatel nemá žádnou lhůtu na to, aby zaměstnanci sdělil, že s ním dál nepočítá. Pracovní poměr končí automaticky dnem uvedeným ve smlouvě. Je to jenom věc slušnosti, že zaměstnavatel projedná se zaměstnancem to, že pracovní poměr nebude pokračovat.

Pouze byla-li doba trvání tohoto pracovního poměru omezena na dobu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň 3 dny předem.

Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. V praxi to může nastat tak, že zaměstnanec přijde další den po skončení PP normálně do práce a zaměstnavatel mu v tom nezabrání (ať už třeba proto, že si trvání PP nepohlídá).

Viz Zákoník práce § 65.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.10.12 20:06
 

Pokud se do posledního datumu zaměstnavatel neozve, přechází automaticky pr. poměr na neurčito .- to je trochu nesmysl ,né?

 
Datum: 31.10.12 20:10
 
avatar

Artiku, pt to jenom trochu neobratně formulovala. Upřesnila jsem to citací zákoníku práce. Defacto pokud se zaměstnavatel o nic nestará a neozve se ani když zaměstnanec chodí do práce dál, je to tak, jak uvedla pt.

 
Datum: 01.11.12 09:38
 

jak může zaměstnanec chodit dál do práce , když už nemá platnou smlouvu? Pokod se zaměstnavatel o nic nestará ,tak smlouva zkončila a vše je vyřešeno .

 
Datum: 01.11.12 17:12
 
avatar

Nechci se dohadovat, ale podle mých zkušeností z praxe (skoro 30 let) je možné cokoli. Divil byste se, kdo všechno a s jakou mozkovou kapacitou může být (a mnohdy JE) zaměstnavatelem.

 
Od: peha
Datum: 31.10.12 21:08
 

Nesmysl.

 
Od: socialnipracovnice*
Datum: 31.10.12 20:16
 

Zaměstnavatel v podstatě žádnou lhůtu, ve které by Vám měl oznámit, zda s Vámi nadále počítá či nikoliv, nemá. Pokud byste ale po uplynutí doby určité s vědomím zaměstnavatele pokračoval(a) dál v práci, přechází Váš pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou. Na Vašem místě bych se v dostatečném předstihu - alespoň měsíc před uplynutím doby určité - zaměstnavatele sama zeptala, zda se mnou dál počítá, a podle odpovědi se zařídila.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 31.10.12 21:02
 

Může ti to říct poslední den, kdy smlouva končí, že už druhý den nemusíš chodit. Proto je to na dobu určitou. Končí dnem ukončení apokud ti nedá podepsat novou smlouvu, v podstatě končíš automaticky.

 
Datum: 31.10.12 22:12
 
avatar

Pracovní smlouvu na dobu určitou uzavírají obě strany dobrovolně a obě strany vědí, jakou dobu si sjednaly. Tzn., že ani jedna strana není povinna druhou stranu informovat o skončení pracovního poměru posledním dnem sjednané doby.

Přechod pracovní smlouvy na dobu určitou v parcovní smlouvu na dobu neurčitou přichází v úvahu pouze v případě, že zaměstnanec po uplynutí sjednané doby dále pracuje s vědomím zaměstnavatele (ZP, § 65, odst. 2).

 
Datum: 31.10.12 22:52
 
avatar
Pokud mate smlouvu na dobu určitou, zaměstnavatel vám nemusí dopředu nic říkat. Prac. Poměr končí k datu na smlouvě. Pokud si vás hodlá nechat,muže vám to říct den předem, jak psala ivzez.
Ivzez: psal jsem Vám mail, můžete mrknout? Diky.
 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.