Kdy musím podepsat změnu prac.smlouvy?

Od: Datum: 31.10.12 16:38 odpovědí: 5 změna: 31.10.12 21:48

Dobrý den, za matkou přišel zaměstnavatel, podal ji nový papír - změnu pracovní smlouvy a řekl, ať si ji během směny v klidu přečte a pak přinese podepsanou. Matka ovšem nechce podepsat něco, čemu těžko rozumí, má nárok požádat zaměstnavatele, aby si smlouvu mohla pročíst v klidu doma ...a třeba se s někým poradit, zda to vůbec podepsat?

Pak mě ještě napadl dotaz, když já chci nastoupit do nového zaměstnání, mám nárok, aby mi zaměstnavatel dal předem smlouvu domů, abych si ji pořádně pročetla?

Děkuji za odpověď!

Eva


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.10.12 18:38
avatar

Vemte si obě kopie a je to :D, zde je vše pouze a jen o domluvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: socialnipracovnice*
Datum: 31.10.12 20:07

Zákoník práce toto neřeší, záleží vždy na domluvě se zaměstnavatelem. Vaše maminka by ale rozhodně neměla podepisovat nic, čemu nerozumí - třeba jen kvůli tomu, že je na ni vyvíjen nátlak k podpisu. Takže bych na jejím místě určitě požádala zaměstnavatele, aby si mohla kopii vzít domů - seriózní zaměstnavatel by s tím neměl mít problém. Pokud by to pro zaměstnavatele problém byl, raději bych na maminčině místě nic nepodepisovala.

Stejně tak můžete zaměstnavatele požádat i Vy, aby Vám kopii pracovní smlouvy půjčil domů k prostudování. Umím si ale představit, že na Vás zaměstnavatel může vyvíjet větší nátlak tím, že pracovní poměr ještě nevznikl a pokud nepodepíšete, ani nevznikne. Dokazovat cokoliv pouze na základě ústní smlouvy je velmi obtížné. Ale vše je věcí dohody mezi Vámi a zaměstnavatelem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 31.10.12 20:57

Dobrý den.

Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně, stejně tak změna pracovní smlouvy. Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení pracovní smlouvy. Od pracovní smlouvy lze odstoupit, jen dokud zaměstnanec nenastoupí do práce.

Před uzavřením každé pracovní smlouvy, či její změny, je zaměstnavatel povinen svého zaměstnance seznámit s právy a povinnostmi, které pro něj z pracovní smlouvy vyplývají.

Doporučuji tedy nechat si změny ve smlouvě řádně vysvětlit personalistkou firmy. Kopii smlouvy si určitě můžete vzít domů a v klidu prostudovat. Stejně tak smlouvu, před nástupem do zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 31.10.12 21:05

Samozřejmě, že může požádat zaměstnavatele, aby si smlouvu vzala domů a v klidu prostudovala. Nakonec, v pracovní době nemá co číst smlouvy ale dělat. A když už něco podepisuju, měl bych tomu rozumět, Mamku máš velice rozumnou. Fůra lidí podepíše, ani neví co přesně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.12 21:48
avatar

Obě jednáte velice rozumně a obě máte právo na prostudování smlouvy před jejím podpisem. Doporučuji vyžádat si kopii smlouvy domů k prostudování a části, jimž byste nerozuměly, zkonzultovat s právníkem - specialistou na pracovní právo.

Případně můžete nejasnou část napsat (samozřejmě bez osobních údajů) sem a zeptat se na význam.

doplněno 31.10.12 21:52:

Reaguji ještě na název dotazu: Pracovní smlouvu či její smlouvu podepsat můžete (nemusíte) v případě, že se smlouvou nebo s její změnou souhlasíte.

Ať si maminka dá pozor hlavně na případnou změnu pracovní smlouvy na dobu neurčitou v pracovní smlouvu na dobu určitou. Pokud by takovou změnu podepsala, skončil by její pracovní poměr sjednaným datem (samozřejmě bez nároku na odstupné).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.