Brýle ano či ne u dětské dalekozrakosti?

Od: Datum: 31.10.12 09:15 odpovědí: 19 změna: 01.11.12 13:07

Změnila jsem oční doktorku a tato hned na první schůzce cpe naší 6tileté brýle. Prý je tam malá odchylka, je trochu dalekozraká, což prý věkem se spravuje a má drobný astigmatismus. Mluvila odbornými názvy, když jsem se znovu ptala, zda brýle jsou skutečně nutné, zase zopakovala, že nějaké příště zkusíme. Jelikož jsem byla zmatená, nezeptala jsem se ani na počet dioptrií, stejně jsem tomu tehdy houby rozuměla. Pak jsem zjistila, že její ordinace je zároveň i optikou- prodejem brýlí vydělává. Asi před 2lety naší dcerce jiná oční našla 0,5dioptrie a říkala, že to nemusíme řešit. Podle toho co čtu na internetě, tak do 3 dioptrií se u dětí nemusí vůbec dávat brýle!

" U malých dětí je malý stupeň dalekozrakosti - do +3 dioptrií - normální a neřeší se žádnou korekcí. Brýle se předepisují jen u vysokých vad, při tupozrakosti a strabismu."

Navíc prýBRÝLE NELÉČÍ DANOU OČNÍ VADU, POUZE JI KOMPENZUJÍ, aby třeba nebolela hlava apod. Naše dcerka nemá žádné problémy, nemhouří oči, nebolí ji hlava, jen na jedno oko nepřečte jeden až dva poslední řádky "E-ček". Nechce se mi vyhazovat peníze (je jich nyní málo), ale hlavně mi jde o dcerčinu psychiku, je totiž dost stydlivá a ve školce by měla brýle jen ona a děti by se jí smáli. Té oční nedůvěřuji, ikdyž je příjemná. Vždycky je blbé, když doktor je zároveň i obchodník. Kdybych to zkusila u jiné zkontrolovat- třeba u té její předešlé, potřebuji znovu doporučenku od praktické doktorky?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.10.12 10:07

Dobrý den. Toto Vám poví jedině lékař. Pokud nejste spokojena s Vaším lékařem, máte právo na změnu. Ale být Vámi, věřím zkušenějším a nesnažím se jim podsouvat něco, o čem si myslím, že dělají špatně. Jsou to profesionálové a asi toho vědíé více, než Vy...

Ohodnoceno: 2x

Od: drejdl*
Datum: 31.10.12 10:07

Máte narušený vztah s Vaší oční lékařkou ("hned na první schůzce jí cpe brýle"), nedůvěřujete jí. To není dobrý základ pro úspěšné zvládnutí oční vady Vaší dcerky. Píšete o dioptriích a nakonec se zmiňujete, že nepřečetla jeden až dva poslední řádky Éček - tedy asi spíše dva, že?, tudíž převedeno do suché řeči faktů, Vaše dcerka má na jednom oku slabší tupozrakost a ta se léčí VŽDY na prvním místě plnou korekcí dioptrické vady, jak jste vyčetla na internetu. V 6 letech je na léčení tupozrakosti nejvyšší čas, nebo také už pozdě a Vám je líto dát pár korun za brýle? Je její psychika, že by jí vadily brýle, přednější než to, že by mohla mít celý život jedno oko slabší? Střídáním doktorů nepřinese nic dobrého. Tak, jak to vidím, je to spíše tak, že jste nyní narazila na pečlivou oční lékařku, která se snaží se zjištěnou tupozrakostí něco dělat a Vám se to nelíbí.

Jeden z mých starých a moudrých učitelů - pediatrů říkával: Nehorším nepřítelem dětského lékaře je blbá matka...

Od: pecliva
Datum: 31.10.12 11:16

A když vynecháme ušetření mých peněz? Já jsem právěže neměla pocit, že paní doktorka oční je pečlivá (který jsem měla u předešlé). Právě proto jí nedůvěřuji, že vyšetření šlo hrr,hrr a tvářila se, že ona přece nemá čas něco někomu rozumně vysvětlit. Kdybyste byl laik jako já, věděl byste, co myslí tím, když řekne: "Levé oko je plusové, pravé mínusové, má také drobný astigmatismus, příště vyzkoušíme brýle." A to měla čekárnu prázdnou a pracovní doba ji nekončila! A když jsem chtěla vysvětlení, tak zase jen že "příště vyzkoušíme brýle".

Od: ron*
Datum: 31.10.12 12:00

Dobrý den.

Já bych lékařce věřila. Nikdy bych neriskovala případné poškození zraku svého dítěte. Také u lékaře nerozumím odborným výrazům, a proto si je nechávám vysvětlit. Ještě se mi nestalo, že by mi lékař vysvětlení odmítl. Při příští návštěvě se tedy nebojte lékařky zeptat.

Datum: 31.10.12 13:17

Zkusil bych jiného lékaře a neptat se tady laiků.

Ale jinak souhlasím že pokud je očařka přímo spojená s prodejnou optiky tak bych se taky trošku obával že může brýle předepisovat i tehdy pokud to není nezbytné.

Datum: 31.10.12 16:05

Půl dioptrie je skutečně málo na brýle. Jenže to bylo před dvěma lety. Teď může být situace zcela jiná. Nicméně bych zašla za jiným očařem a nechala si potvrdit, že dcera brýle potřebuje. Bohužel lékařů, co současně vnucují koupi něčeho, co člověk vlastně ani nepotřebuje, stoupá.

Samozřejmě, že brýle oční vadu neléčí. Pomáhají jen lépe vidět. Brýle dnes nejsou jen popelníky na očích k posmechu ostatních, mohou být i krásné. Když se děti nebudou smát brýlím, budou se smát křivým zubům, odstatým uším a spoustě dalších věcí. Takhle dceru nijak "neochráníte".

Osobně mám na jednom okku 0,5, na druhém necelou 1 dioptrii. Brýle mám, ale nenosím je. Vidímdost dobře, zdravé oko kompenzuje to horší a když nosím brýle, akorát se to zhoršuje, protože horší oko zleniví a už se tolik nemáhá.

Do tří dioptrií to u dětí neřešit mi však přijde jako velký nesmysl. Člověk s 1,5 dioptrií už vidí docela špatně, natož se třemi.

Datum: 31.10.12 17:18

Děkuji všem za rady i názory! )

Psala jsem i mým různým příbuzným, jejichž děti také mají brýle. Tak já dcerce brýle rozhodně nedám. Není náhodou, že všichni příbuzní, co nějaké zkušenosti s tím mají, mají stejný názor. Moje neteř dokonce měla to stejné co naše dcerka včetně astigmatismu, taky jí kdysi oční vnucovala brýle, její mamka s ní ale šla za jinou oční, ta řekla, že brýle ne. Chodili na kontroly, brýle nenosily a teď po letech má zrak úplně OK. Další příbuzný říkal, že když nejsou velké dioptrie, tak dítě si brýlemi oči zničí úplně (nemocné oko ještě víc "zleniví"). A z mailu od sestřenice jsem usoudila, že oční mi chce své brýle prodat kvůli slušné marži. Sestřenka mě upozornila, ať brýle nikdy nekupuji přímo u očních, ty mají brýle předražené a žádné akce. Podle toho, co čtu různě po internetu, nevidím opravdu žádný důvod, proč bych měla platit za to, že si má dcerka své oči bude ničit nepotřebnými brýlemi. Oči má ve vývinu, proto trpí teď tím, čím trpí, ikdyž ona si na nic nestěžuje. Vždyť i doktorka říkala, že se jí to věkem spraví. Každopádně této oční doktorce se už zdaleka vyhnu a příště budu velmi pečlivě oční vybírat. Když jí jde očividně především o výdělek a ne o to, aby mi věnovala trochu času a svůj úsudek podložila rozumnou logikou. Já chtěla komunikovat, ona ne, ač měla prázdnou čekárnu, měla k tomu jistě své důvody :(

Já si dávám pozor už "všude", protože není radno věřit ani svému bratrovi a bohužel se mi to znovu a znovu potvrzuje...Dává logiku, že v obchodě vám doporučí ledascos, jen aby prodali. Škoda, že jsem náhodou kápnula zrovna na oční, co má jako boční příjem prodej (jistě předražených) brýlí.

Datum: 31.10.12 18:45

Ano, ano, rada pribuznych je nejvyssi konsilium v subtilnich otazkach dalekozrakosti a - v pripade vaseho ditete - i tupozrakosti. Nazor, ze si dite brylemi znici oci, ze zlenivi, je trestuhodne tmarstvi. Ale diky vam za vse, co jste napsala,protoze mi to pomaha pochopit nektere nepochopitelne reakce rodicu. I kdyz na TAK ...jak to napsat... hm... sveraznou matku jsem za 29 let praxe na ocni detske ambulanci nenarazil, budiz Bohu dik.

Datum: 31.10.12 20:10

Drejdl, bohužel s Vámi nemohu souhlasit, a to z jednoduchého důvodu. Když brýle nenosím, ostřím dobře a vše je ok. Když brýle nosím nějakou chvíli, ostřím hůře, oko, na které vidím hůře, se pak déle srovnává s přechodem a celkově je to na houby.

Očařka trvala na tom, že brýle mám nosit. Nenosím je už asi 7 let. A sestřenice, která pracuje jako sestra na oční klinice, říká, že trvalým nošením brýlí se zrak opravdu zhoršuje...

Datum: 01.11.12 11:56

Nu, milá martinoo, nemůžete srovnávat sebe (jste dospělá, předpokládám) a 6leté dítě. U malých dětí se brýle ve valné většině nepředepisují jen kvůli ostrému vidění, ale jako léčebná pomůcka při tupozrakosti, šilhání a složitých refrakčních vadách.

Pokud Vám brýle nedělají dobře, nejsou správně předepsány. A nezlobte se, sestra na oční klinice není kvalifikací pro takový nesmyl, který jste napsala v poslední větě.

Datum: 01.11.12 07:10

Dcerka není tupozraká. Myslím, že pane Drejdl patříte mezi lidi, co za každých okolností věří odborníkům, byť by radili nosit třeba černá skla v brýlích. Já na zdraví své dcery hledám OBJEKTIVNÍ odpověď, psala jsem i na odborné oční. Děkuji za Vaši snahu pomoci, vážím si Vašeho času i názoru, ale nemohu s ním souhlasit. Doktor není bůh.

Datum: 01.11.12 13:07

Pan Drejdl JE odborník.

Datum: 31.10.12 21:19

Vy dcerce brýle rozhodně nedáte? Zajímavé. Se zubama ji vemete k uměleckému kováři, automechanikovi? Až vám jednou bude na umření, zavoláte si záchranku, nebo příbuzného na telefonu?

Brýle u ní přece kupovat nemusíte, napíše vám recept a necháte si je udělat kdekoli. Se slevou a s akcemi.

A to bych si myslel, že rodiče chtěj pro děti to nejlepší..

Datum: 31.10.12 19:41

Ať je to jak to je ,každopádně zkuste ještě alespoň jednoho očaře a uvidíte.Něci obdobného se nám stalo se synem.Ne oči ale zuby-jeho dentistka zjistila ,že mu nenarostou přední 4 zuby! (ve 14 ) měl a má ještě (v osmnácti! ) mléčné.Ona lékařka je chtěla vytrhnout a dát rovnátka,že se prý ostatní stáhnou.To jsme odmítli a preventivně jsme obešli více a všichni ostatní řekli že je škoda trhat,pkd vydrží alespoň do 17,že se pak dá dát můstek atd.Má je doposud a drží jak "přibíté"!

Datum: 01.11.12 07:17

Já jsem měla se zubařkou podobnou zkušenost u starší dcerky. Ani na mou žádost nemínila vytrhnout dcerce dva zuby, které podle jejího věkového kalendáře už dávno měly být pryč. A následek? Přesně ty dva druhé (nemléčné) zuby má hrozně křivé a teď se nám ani s rovnátky nedaří je narovnat...Pak jsem objevila "znamylekar.cz" a zjistila, že tato zubařka je hodnocena jako vhodná tak na dojičku, spíše hůře.:( Sice jsem měla to tušení, ale netušila jsem jak AŽ zlé to s ní je, kolika lidem zničila zuby. Takže nejsem naivní - občas natrefíte na skutečně neodborného odborníka. Díky bohu za lidi, kteří své zaměstnání berou jako poslání a dělají jej poctivě a pro blaho svých klientů.

Od: petapeta*
Datum: 31.10.12 20:54

K očnímu nepotřebujete doporučení praktického lékaře, klidně běžte za jiným očním lékařem. U vaší dcerky je právě problém, že má u každého oka jinou korekci. Existují brýle pouze na předpis, i když tedy nejsou zrovna nejslušivější. Náš malý 4letý má také brýle, sice stály trochu více, ale překvapivě mu sluší a nikdo se mu nesměje. Jinak musím souhlasit s @drejdl tentokráte pravdu nemá, váš případ nemůže porovnávat se svým.

Datum: 31.10.12 21:11

Jen jsem uvedla, jaké mám zkušenosti a zážitky:) Není to nutně pravda.

Má rada je nahoře, zajít za jiným očařem, protože jednání paní doktorky (mluvení doktorskou hantýrkou, nevysvětlení, tlačení ke koupi), se mi moc nelíbí.

Datum: 01.11.12 07:30

Když probrouzdáte internet, tak najdete, že brýle nic neléčí, tak proč je tedy používat, když dítě nemá žádné fyzické potíže a navíc nynější menší odchylku vyřeší věk. Navíc, jak leckde píší, to nemocné oko ještě víc "onemocní lenivostí". Dioptrie je nutno řešit jinak u dítěte a jinak u dospělého a to ještě záleží na tom, zda jsou + nebo -. Vždyť i oční lékaři si nejsou často jistí, zda ten či onen případ je už na brýle. Když s dcerkou půjdu k 10 očařům, každý mi doporučí jiné řešení a dokonce mohu dostat i jiné výsledky dioptrií apod.

Kdybych vždycky důvěřovala jen jednomu člověku, protože má diplom, to bych dnes vypadala jinak a byla bych jinde. Život nás učí být opatrný. Tečka není kruh, ani doktor není bůh- a tedy neomylný a vševědoucí. Ikdyž problematika očí je nejednoduchá, přesto se mohu mnohé dozvědět právě ze zkušeností lidí a jejich poznatků na internetů, z knih. Stejnou zkušenost jako tu uvádí paní Martinaa sdílí mnohem více lidí, než si někteří myslí...

Datum: 01.11.12 12:58

Dnes jsem byla za tou oční. Kdybych to nezažila, nevěřila bych! Odmítala mi sdělit, kolik dioptrií mé dcerce přístroj naměřil! Tak jsem s lékařskou zprávou od ní zašla do nejbližší optiky a poprosila o radu, zda z toho papíru lze vyčíst, kolik má dcerka dioptrií. Ejhle, ono to šlo a mnohem víc mi popovídali. Mimo jiné, že očaři na dané klinice stojí za "...". To dnes mohu potvrdit. Ještě jsem z toho pořád v šoku, jak může být někdo tak povýšeně ironický, že nechce říct matce diagnozu své dcery, natož něco vysvětlovat.

Kdybych na to měla nervy a čas, tak si na tu úúúúžasnou doktorku stěžuji u jejího ředitele. Tu už v životě nechci ani vidět a pár dní mi potrvá, než vstřebám to, co se dnes stalo...

Už dlouho jsem nepotkala doktora, který léčí v hesle "musíte mi zcela a bezmezně slepě věřit", protože stejně vám nic nepovím :(

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.