Darování krevní plasmy

Od: Datum: 30.10.12 20:27 odpovědí: 10 změna: 05.11.12 15:58

Zdravím, daruji krevní plasmu cca 4měsíce, Zítra mám osmý odběr tzn že zítřkem mi vezmou celkem za 4 měsíce už 7,1l krevní plasmy, Není to takhle často nebezpečné?

Přijít během 4 měsíců o 7 litrů?

Chodíte někdo také? Jaký to na vás má vliv?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.10.12 20:52

Sice nechodím, ale zdraví kamarádi mají 1 odběr za 14 dní, jak uvádějí stanovy, a pohoda:) Akorát jim byla doporučena po asi 4- 5 odběru pauza 3-4 týdny pro nějaké znovuobnovení, nebo co:)

Od: klarra
Datum: 30.10.12 22:31

Pokud budete darovat plazmu dlouhodobě, třeba léta, tak to nebezpečné být podle mě může. Mohou vám chybět vitamíny, minerály, bílkoviny - ty jsou právě rozpuštěny v plazmě.

Krátkodobě by vám to vadit nemělo.

Další riziko je to, že budete mít "rozpíchaný" žíly, jak feťák. A třeba ve stáří vám bude problém píchnout injekci.

Tyto informace mám od sestřičky z jednoho odběrového centra. Taky jsem chtěla darovat plazmu, ale mám moc tenké žíly a plazma mi těmi tllustými jehlami vůbec nechtěla téct...

PS: Nechápu, proč se říká "darování plasmy", když to není žádný dar, ale prodej.

Už chodím "jen" darovat krev do nemocnice. A to opravdu Darovat!

Datum: 30.10.12 23:35

A proč by neříkal darovat? Na transfúzním oddělení se za plazmu neplatí (tedy snad až na výjimky). Už léta chodím darovat plazmu na TO FN Olomouc a nikdy mi peníze nenabídli. Peníze mi nabízeli jen za darování krevních destiček, ale i to je možnost odmítnout a darovat bezplatně (já to tak udělal několikrát).

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.10.12 23:39

Chodím darovat plazmu každé dva týdny přibližně 3 roky (až na pauzy jako dovolená, nemoc, atd.) a žádné obtíže nepozoruji.

Jinak plazmu daruji už sedmý rok... předtím mělo TO jiný rytmus - 4 odběry v průběhu dvou měsíců, pak měsíc pauza, pak zase 4 odběry. Teď je možné dávat každé dva týdny, tak to tak dělám.

Datum: 31.10.12 21:30

Vy jste nepřišel o 7 litrů, protože se plazma do tří dnů samovolně obnoví. Dříve se mohla dávat každý týden, pak to omezili na 1x za 14 dní. Kdybyste přišel o 7 litrů, tak byste tu už nebyl. Jinak já jdu zítra také dát plazmu, chodím tam už dva roky, jinak jsem už dala 114x krevní destičky (během 13 let) a žádnou újmu nepociťuji.

Datum: 31.10.12 21:35

Dobrý večer. Teď jsem se z plazmy vrátil a je to bezproblémů. Chodím po dvou týdnech a nic to se mnou nedělá. Nedělám to ani tak pro peníze, jako spíš pro to, že to někomu může zachránit život (dělají se z ní léky). Na zdrávce jsme si říkali, že člověk by měl darovat plazmu, aby mu to neškodilo pouze 4x do roka, ale sám to nedodržuju a chodím á 14dní a zatím žiju. Jde spíš o to, že v plazmě máte důležité jonty a minerály a oni Vám je pořád berou. A to znamená, že máte sníženou imunitu. Proto je potřeba více jíst ovoce a brát vitamíny (kor teď, když je veknu tak, jak je) a je to bez problémů ;)

Datum: 31.10.12 22:02

No já nevím, zda je to náhoda, ale já jsem pravidelný dárce a sníženou imunitu nemám. Jsem mnohem zdravější než mé kamarádky, které dárkyněmi nejsou. V mém okolí nikdo dávat plazmu nechodí, ale všichni jsou nemocnější než já - virozu mám max jednou za rok, anginu jsem měla naposledy v r. 2002, když mi umřela maminka a chřipku také ne.

Datum: 31.10.12 22:19

Každý jsme jiný. Někdo máme od narození silnou imunitu, někdo naopak slabou.

Od: nebezpecne
Datum: 05.11.12 04:28

JE to nebezpečné! Zkuste lovit informace na netu. Já ze zvědavosti šla darovat, půjdu ještě jednou a šmytec. Pro zdraví je nebezpečné chodit často a pravidelně. V pohodě jsou jen cca 3 odběry během roku.

Bodejž, že firmy vydělávající na plasmě hříšné peníze (asi 13tisíc za litr) pravdu tají. Plasmu či krev někdo potřebuje, tak dík za lidi, kteří je dávají, ale nemělo by se jim lhát...

Datum: 05.11.12 15:58

Krev chodím darovat pravidelně 12 let, z toho posledních 6 let jen plazmu (případně destičky) a opravdu mi nic není. Osobně k tomu přistupuji tak, že jsem pod pravidelným lékařským dozorem, protože s každým odběrem se dělá spousta různých testů. Krom toho se jednou za čas podstupuje rentgen plic a EKG.

Na každé transfúzní stanici Vám řeknou, že pro zdravého člověka nepředstavuje darování krve a jejích derivátů žádné nebezpečí. A pokud zdravá nejste, tak Vás stejně nevezmou.

Takže tu prosím přestaňte strašit lidi, nebo podejte důkazy (výzkumy, lékařské zprávy, testy... žádné "zaručené zprávy", že Váš bratranec zná někoho, který zná někoho, komu po odběru upadla hlava :) )

A věřte, že transfúzní stanice jednotlivých nemocnic z dárců opravdu netyjí... Pochybné podniky typu Sanaplazma neuznávám, protože věřím tomu, že lidi s vidinou několika snadno vydělaných stokorun jsou schopni ledacos zamlčet o svém zdravotním stavu apod.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.