Dovolená mezi MD a RD

Od: Datum: 30.10.12 20:02 odpovědí: 12 změna: 20.11.12 03:46

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat... Jsem na rizikovém těhotenství od 7tt.. V práci mám nevybranou dovolenou, kterou si musím nějak vybrat.. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné vybrat si dovolenou po ukončení mateřské dovolené než nastoupím na rodičovskou dovolenou a tím si posunout ten nástup na RD a zvýšit tím měsíční dávku RD. Snad jsem to napsala srozumitelně děkuji za rady

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.10.12 20:10

Dobrý den. Ano, po skončení MD si lze dovolenou vybrat a na RD nastoupit až po jejím vyčerpání. Mrkněte pro více info zde:

http://www.novinky.cz/kariera…-materskou-a-rodicovskou.html

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.10.12 22:06

RD je volno, které na péči o dítě poskytuje zaměstnavatel. Rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) je v prvních 9 měsících pro všechny stejně vysoký. RP je možné pobírat již v době čerpání řádné dovolené.

Dovolená a RD jsou volnem, jež nelze čerpat současně. Doručíte-li zaměstnavateli před koncem MD písemnou žádost o poskytnutí dovolené s datem nástupu bezprostředně navazujícím na MD, bude zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět. Současně s žádostí o dovolenou zašlete i žádost o RD (začátek RD navažte na dovolenou).

Doplníte-li roční výměru dovolené (20 nebo 25 dnů), zůstatek dovolené, začátek pracovní neschopnosti, datum nástupu a datum skončení MD, spočtu Vám nárok na dovolenou za letošní i příští rok.

Ohodnoceno: 1x

Od: kristyna80*
Datum: 30.10.12 22:12

Je to komlikovanější, nastoupila jsem 1.3 do zaměstnání po RD... od 12.6 mi trvá pracovní neschopnost. Pracuji jako učiteka, takže mám dovolenou 40 dní, ale přesně nevím, na kolik mám nárokem,- pozdějším nástupem a neschpnosti...

Při minulém jsem čerpala dovolenou a RD naráz, ale teď s novým systémem, bych si ráda posunula nástup na RD právě tou dovolenou... vyčerpala bych tu stanovenou částku za kratší dobu

Datum: 30.10.12 23:00

Kdy je předpokládaný termín porodu a kdy nastoupíte na MD?

Datum: 31.10.12 00:01

TP 24.1 a nástup na MD 12.12. 6 tt před porodem

Datum: 31.10.12 01:01

Za letošní rok Vám vznikl nárok na roční výměru dovolené, který se však bude krátit o dobu překážek (RD a rizikové těhotenství). Po krácení mi vychází zůstatek 26,5 dne dovolené.

Pro účel nároku na dovolenou se však považuje i doba čerpání MD, takže Vám vznikne nárok i na celou dovolenou za rok 2013. Tzn., že k čerpání byste měla mít 66,5 dne dovolené.

Počítám-li správně, měla by Vaše MD skončit 25. června 2013. Požádejte zaměstnavatele o poskytnutí dovolené od 26. června do 30. září 2013 a zároveň požádejte o poskytnutí RD od 30. září 2013 do zvoleného data. Žádost zaměstnavateli doručte cca týden před skončením MD. Zaměstnavatel bude povinen oběma žádostem vyhovět.

___ Poznámky: Osvědčuje se o RD požádat v kratším rozsahu a v případě potřeby RD prodlužovat (této žádosti zaměstnavatel musí vždy vyhovět). Kdybyste však požádala o RD do 3 let věku dítěte, a potřebovala se z nějakého důvodu vrátit do zaměstnání dříve, nemusel by Vám zaměstnavatel dřívější návrat umožnit.

Výpočet si pro jistotu ještě zkontrolujte!

Datum: 30.10.12 23:04

Zdá se, že nechápete rozdíl mezi rodičovskou dovolenou (= volno v práci) a pobíráním rodičovského příspěvku.

Jinak byste se nemohla ptát "tím si posunout ten nástup na RD a zvýšit tím měsíční dávku RD", "vyčerpala bych tu stanovenou částku za kratší dobu".

Normální postup je ten, že žena požádá o čerpání dovolené hned po skončení mateřské dovolené, následně o rodičovskou dovolenou. Současně si může hned po skončení mateřské dovolené (a pobírání PPM) požádat o rodičovský příspěvek (takže jej pobírá současně s náhradou mzdy při dovolené).

Pokud jste odpracovala letos 60 prac. dnů, máte nárok na roční výměru dovolené (40 dní), která se bude krátit: pokud zameškáte 100 prac. dní (starou rodičovskou dovolenou do 29. 2., pracovní neschopností) o 1/12, za dalčích 22 zameškaných dní o další dvanáctiny.

Možná vám vznikne nárok i na dovolenou za rok 2013.

Datum: 31.10.12 00:08

Chápu rozdíl mezi Rd a RP...

čerpala jsem RP zároveň s náhrodou mzdy za dovolenou... Ale jde mi o pobírání zvlášť ... a zvýšením měsíční částky RP... jednotné částky na celou dobu, co budu na RD

Datum: 20.11.12 03:46

Čerpání dovolené mezi MD a RD se do výše RP nijak nepromítne. Pouze v době čerpání dovolené (pobírání náhrady mzdy za dovolenou) budou Vaše příjmy vyšší o náhradu mzdy. Po skončení dovolené už půjde o výši vycházející ze zvolené varianty RP.

Datum: 30.10.12 22:23

Jakmile vám skončí MD zažádáte si v práci o řádnou dovolenou. Oni vám ji proplatí a vy si nastoupíte na dovolenou rodičovskou. Jen nevím, jestli se vám ta řádná dovolená nebude nějak krátit, když vlastně v práci nebudete, ale budete asi 6 měsíců marodit. Měsíční dávku RD si nezvýšíte tady tímto, všechny maminky mají cca 220.000 Kč, maximálně si to bude mít vliv na výši MD.

doplněno 30.10.12 22:25:

Jo a k tém RD a její výši - vy sama si pak stanovíte, kolik chcete měsíčně čerpat z té částky 220.000 Kč. A tuto částku můžete každé 3 měsíce měnit.

doplněno 30.10.12 22:28:

A jestli nevíte, na kolik dnů řádné dovolené máte nárok, tak není nic jednoduššího než se zeptat Vaší mzdové účetní. Ta by měla vést evidenci.

Datum: 30.10.12 22:58

Dovolená se proplácí jenom při skončení pracovního poměru. Za jeho trvání ji lze pouze čerpat.

Datum: 31.10.12 00:03

Jen jsem se chtěla innformovat než budu řešit se zamětnavatelem

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.