Jak dlouho trvá trávení?

Od: Datum: 30.10.12 19:22 odpovědí: 16 změna: 04.03.17 18:27

Mám takový dotaz a myslím že to spousta lidí bude vědět. Jak dlouho trvá potravě než projde trávicím ústrojím a vyjde z tlustého střeva ven? Čili když dnes večer sním rohlík, kdy se ho zbavím? Jasně že to nejde určit přesně a záleží na různých faktorech, ale zajímá mě i ten průměr. Jestli je to den, dva?

A podotázka. Pokud se třeba dnes navečeřím a nebudu týden jíst, jak se dostane ta potrava ze mě ven? Předpokládám že nová potrava ve střevech vytlačuje starou. Ale když nebudu jíst, tak ve mně přece nebude ta stará hnít ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.10.12 19:28
avatar

Doba pasáže potravy trávicím traktem je závislá na řadě faktorech a je interindividuálně proměnlivá. Polovina žaludečního obsahu je posunuta do tenkého střeva přibližně za 2,5 až 3 hodiny. Celý žaludeční obsah je vyprázdněn za 4 až 5 hodin. Tenké střevo následně opustí 50% obsahu za 2,5 až 3 hodiny. Konečně průchod tlustým střevem trvá 30 až 40 hodin.

Můžete si to vystopovat u sebe, když sníte třeba borůvky, které nápadně obarví stolici.

Pokud však pracujete, sportujete, žaludek, střevo nebo žlučník jsou podrážděné, jde to rychleji.

Potrava se posouvá peristaltickými vlnami střeva, kdy se střevo zaškrcuje, povoluje, míchá se to tam vlnami podélnými atd. Netlačí to tedy potrava sněděná.

doplněno 30.10.12 19:30:

Pokud by tě zajímala více peristaltika, zde třeba něco málo o ní.

doplněno 30.10.12 19:38:

Pokud zahájíš hladovku, tak tělo přejede na režim turbo. Ten mu velí, aby maximálně využil jakéhokoliv zdroje potravy. V tomto režimu turbo pak jede, když zas hladovku přerušíš, takže jakýkoliv zdroj potravy využje na maximum, proto lidi tak rychle po dietě přibírají, když ji vysadí a ještě navíc natáhnou nějaké to kilčo. Štítné žláze to trvá déle, než pochopí, že je zas dostatek a častými dietami a malým pohybem si ten metabolismus můžeš rozhasit úplně a zhubnout pak bude opravdu těžké.

Dochází taky k masivnímu odvodnění. Takže pochopitelně se střevo vyprázdní, když do něj nic nedáváš a chodíš pak na stolici jen občas při vyloučení tělních přebytků. Je to logické, nic nejíš, není žádný odpad. :)

doplněno 30.10.12 19:45:

A ještě doplněk, co všechno způsobuje hladovka ve střevech:

Zpomalení pohybů střeva a zhoršené vyprazdňování střeva
Delší kontakt toxinů se střevní sliznicí
Kancerogeneze, prozánětlivé vlivy
Atrofie střevní sliznice
Zvýšený průnik bakterií a bakteriálních antigenů skrze střevní sliznici do krve
Pokles množství enzymů sliznice střeva
Zhoršené trávení následně přijaté stravy
Přerůstání bakterií do vyšších částí trávicího traktu

Ohodnoceno: 8x
 
Od: wogoo
Datum: 30.10.12 19:32

Děkuji. Takže necelé dva dny. Ale jak je tedy možné, že jakmile zahájím hladovku, už nikdy nemám stolici? A je to i pěkných pár dní. Třeba normálně jím. V neděli večer konec a čtyři, pět dní jen voda a nic...

Datum: 30.10.12 20:20
avatar

sice nevim proc drzite hladovku, ale neni lepsi na procisteni strev slana kura?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pet*
Datum: 16.10.14 05:29

odkdy strevo pri posouvani potravy zaskrcuje?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 30.10.12 19:31
Strycek Google trva, ze kompletni pruchod trva 1-3 dny podle typu stravy a traviciho ustroji toho ktereho konkretniho cloveka.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.12 19:38
avatar

Docela dobré na měření času, za který projde potrava tělem, jsou i pálivé papričky. Až budou tělo opouštět, budou pálit skoro stejně jako předtím v ústech.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.10.12 19:41
avatar

Údajně se doporučuje pro toto zjištění kukuřice... její zřetelné stopy prý vyjdou ven. Nevím, jak u lidí, ale u psů se nám to už osvědčilo. :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wogoo
Datum: 30.10.12 20:04

No já naštěstí ovládám řízenou hladovku. Nejsem žádný diletant. Navíc pohybu mám dostatek a tělo si na tu pravidelnost zvyklo. Dřív lidi taky nejedli prvidelně denně kvanta potravy jako dnes. Jednou dvakrát za měsíc to neuškodí. Navíc se stáhneí žaludek a pak člověk není tak rozeřranej.

Od: dsf
Datum: 30.10.12 20:23

Jestli jednou, dvakrát za měsíc hladovíte celý týden, navíc pohybu dost, tak to vypadá, že jste anorektička a stejně vás tu nepřesvědčím, že si škodíte, tak je to zbytečné se o tom bavit. Vaše tělo, váš život, každý svého štěstí strůjce. Ale pak se nelitujte, až vám začnou padat vlasy, zuby, rozvolní se chrupavky a šlachy, nebudete mít dítě a naopak budete mit hrbatá záda, selhávající ledviny a žádné přátele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankabar
Datum: 02.02.14 09:42
Jakápak anorektička? Asi nic nevíte o půstu. Člověk by za a) měl být střídmý - za b) jogínský půst je velice zdravá věc a nemá s anorexií nic společného. Takže pro příště si nechte ukvapené závěry, když nevíte vše.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.12 20:43
avatar

Jednou dvakrát za měsíc týden nejíst? Nezlobte se, ale to je dost velký nesmysl. Nejíst den, dva v měsíci, beru, to je v rámci jakési kúry doporučeno, ale týden? *zed*Magořina.

Máte pravdu, lidé dřív nejedli kvanta potravy, jako dnes. Rozhodně ale nebyli týden o hladu.

Ani netušíte, jak si takovými nesmyslnými hladovkami ubližujete a jak si rozhazujete organismus. Když jíte střídmě, také nemáte roztažený žaludek.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cobrak*
Datum: 31.10.12 10:30

Přesně tak, jak říká Martinaa ;) Tělo neví, co se s ním děje a co s ním máte v úmyslu. Když to řeknu otevřeně: Jednou Vám to spočítá.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: andycibulka*
Datum: 02.02.14 09:55

Snezte feferonku, a kdyz to na druhem konci zacne palit , znate odpoved.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ajenka
Datum: 31.03.14 16:36

Včera večer v 6 jsem měla mák a dneska ve 4 už byl vidět.. no, takže to s tím rohlíkem bude podobné, 1 den přibližně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.17 18:27

Mák je, jako jiná semínka, dráždivý, provokuje peristaltiku, zatímco rohlík se změní v bláto, které ven nespěchá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: leopoldmarek
Datum: 04.03.17 06:29
Ten, kdo tam psal neco o 1 az 3 dnech celym traktem podle cloveka - ze pry z Googlu by se mel podivat na prilohu, nebo hledat jeste jednou
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.