Neplacení soc,pojištění

Od: Datum: 30.10.12 15:50 odpovědí: 9 změna: 31.10.12 20:04

Jaké dopady pro zaměstnance bude mít neplacení soc. pojištění zaměstnavatelem,již dva roky neplatí,co dělat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.10.12 16:01
avatar

Zaměstnance se to netýká. Pro zaměstnance je z hlediska sociálního pojištění důležité, zda ho zaměstnavatel na OSSZ přihlásil. Pokud ano, je zaměstnanec pojištěn jak důchodově, tak nemocensky. Pojistné bude účtárna správy vymáhat po zaměstnavateli, on je totiž podle zákona povinen pojistné vypočítat a odvést.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.10.12 16:17
avatar

Zaměstnance se to týká, a to hodně. Případná sankce však hrozí pouze zaměstnavateli.

Ověřte si na OSSZ, jestli Vás zaměstnavatel vůbec přihlásil. Vezměte s sebou výplatní pásky, z nichž bude zřejmé, že Vám zaměstnavatel pojistné strhával.

Totéž doporučuji u zdravotní pojišťovny (od zaměstnavatele neplatícího sociální pojištění bych očekávala i problémy v platbě zdravotního pojištění)..

doplněno 30.10.12 22:09:

Inzynyrko, jistě, že zaměstnanec neodpovídá za svého zaměstnavatele. To však neznamená, že se jej neplacení pojistného netýká.

doplněno 30.10.12 23:17:

Radši to upřesním: Od účasti na důchodovém a nemocenském pojištění se odvozuje nárok na případné dávky - nemocenské, podpora v nezaměstnanosti, invalidní i starobní důchod.

Nepřihlásí-li zaměstnavatel zaměstnance na OSSZ, může mít zaměstnanec později problémy s prokázáním účasti na pojištění. (V poslední době přibývá lidí, kteří nemají nárok na důchod, protože nemohou prokázat odpracované pojištěné doby.)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.10.12 16:26
avatar

ivzez, pracuji na OSSZ a standardně dáváme zaměstnancům informaci, kterou jsem podala i tazatelce. Zaměstnanec NENÍ zodpovědný za to, že zaměstnavatel neplatí sociální pojištění. Záleží pouze na tom, jestli ho zaměstnavatel přihlásil. I kdyby se u nás zaměstnanec ptal, jestli jeho zaměstnavatel odvádí pojištění, nesmíme tuto informaci podat, není to věc zaměstnance.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: artik*
Datum: 30.10.12 16:29

nechápu jak nemůže neplatit , když jsem zadal špatně příkaz k úhradě a neodešla záloha 3x za sebou , hned jsem dostal dopis s tím , že budou vymáhat soudně

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.12 18:52
avatar

Některé typy lidí jakési dopisy o soudním vymáhání nerozhází...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 31.10.12 20:03

pak následuje exekuce , je to rychlovka ( vše zablokujou )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.12 19:32
avatar

Nwn jak je to se sociálním ale se ZP ano.Manželka zjistila že zaměstnavatel neplatil i když strhával ZP-zeptala se na své ZP jak to je a oni jen chtěli poslat smlouvu s tím,že to budou vymáhat na zaměstnavateli. Našli se dvě manželčiny kolegyně pojištené u VZP,které si toto pak museli zaplatit za zaměstnavatele samy Vzp tenkrát vůbec nezajímalo to že zaměstnavatel strhává ale pojištovně neplatí!

Dnes je to již možná jinak,toto se stalo před cca 15 roky!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 31.10.12 20:04

dneska je to jinak , 4x nezaplaí zaměstnavatel a hned dostane exekuční příkaz

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 31.10.12 19:58

Zeptal bych se ještě na sociálce, ale na zaměstnance by to nemělo mít jakýkoli vliv. Kdysi za mě taky neplatili a oni si to vyřizovali se zaměstnavatelem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.