Co znamená práce na dohodu?

Od: Datum: 30.10.12 11:31 odpovědí: 1 změna: 30.10.12 11:56

Dobrý den

chtěla bych se zeptat co znamená práce na dohodu?Nabízí se mě práce na pár (asi30hod.¨;)měsíčně.Vsouč.době jsem na ÚP

a jsem bez příjmů,proto bych práci vzala ,ale nevím jak to bude s plac.zdrav.a soc.pojištění a co to pro mě vlastně znamená.

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.10.12 11:56
avatar

Jde o práci mimo pracovní poměr.

Jsou dvě možnosti:

(1) Dohoda o provedení práce (DPP), pro jednoho zaměstnavatele smíte v kalendářním roce odpracovat maximálně 300 hodin. DPP můžete uzavírat i s více zaměstnavateli, pro každého však na max. 300 hodin.

Bude-li v DPP sjednána odměna do 10.000 Kč měsíčně, neodvádí se z ní sociální ani zdravotní pojištění. Tzn., že byste si zdravotní pojištění musela hradit sama (1.080 Kč měsíčně).

(2) Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) může být sjednána v rozsahu nepřekračujícím v průměru polovinu stanovené pracovní doby. Maximálně lze na jejím základě odpracovat v průměru 20 hodin týdně. Tzn., že byste mohla některé týdny odpracovat 30 i více hodin týdně a v jiných zase méně nebo žádné.

Od výše odměny 2.500 Kč měsíčně se z DPČ odvádí sociální a zdravotní pojištění. Tzn., že při práci na DPČ jste nemocensky i důchodově pojištěna. Takto odpracovaná doba se Vám započte do odpracovaných let z hlediska nároku na důchod i na podporu v nezaměstnanosti.

Bude-li odměna z DPČ nižší než 8.000 Kč měsíčně, bude nutné zdravotní pojištění odvést ve výši odpovídající minimální mzdě.

Pro nárok na nemocenské však musí být v DPČ sjednána odměna za jednu hodinu práce a/nebo přesná pracovní doba.

___ Ani v jednom případě nevzniká nárok na dovolenou, není nárok na příplatky za přesčasy, za práci v sobotu či neděli ani ve svátek. Zatímco v DPČ si uvedené nároky můžete sjednat, v DPP to možné není.

V obou případech můžete u zasměstnavatele podepsat prohlášení k dani (nelze podepsat souběžně u několika zaměstnavatelů - vždy jenom u jednoho), takže by Vám v obou případech pravděpodobně pokryla sleva na poplatníka celou daň (nestrhávala by se Vám žádná daň).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.