Veřejně prospěšné práce

Od: Datum: 30.10.12 11:07 odpovědí: 31 změna: 31.10.12 14:54

Dobrý den, jsem rok a půl na úřadu práce (jsem po mateřské a práci si bohužel nemohu najít, navíc nemám poblíž žádnou babičku, tudíž musím dítě vodit do školky a vyzvedávat ho)a včera mi bylo oznámeno, že od 1.11. mám nastoupit na tři měsíce na obec na veřejně prospěšné práce(samozřejmě neplacené). Chci se zeptat, jak by to bylo, kdybych na pracák přinesla potvrzení, že nastupuji na brigádu? Vyhla bych se tímto nástupu na obec? A jak je to s placením soc. a zdrav.? Popřípadě jestli je nějaká klička, jak tyto práce obejít, Snažíme se s manželem o druhé dítě, zatím ovšem neúspěšně :(

Děkuji mockrát za dpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.10.12 11:25

Přiznávám, že přesné podmínky pro nekolidující zaměstnání neznám, nicméně předpokládám, že veřejně prospěšné práce mají před brigádou přednost. Tedy že buď si brigádu zařadíte do doby, kdy VPP neděláte, nebo odmítnete VPP vykonávat a z pracáku vás pak mohou vyřadit.

No a pokud pracovat nechcete, tak proč na pracáku jste? Po tak dlouhé době už stejně podporu nedostáváte a vzhledem k tomu, že máte malé dítě, tak zdravotní pojištění platit nemusíte (pokud se nahlásíte na pojišťovně), takže mě tak nějak nenapadá, k čemu by měla být registrace na pracáku dobrá. (předpokládám tedy, že na pracáku je člověk kvůli dávkám a výhodám, k hledání práce jako takové člověk pracák nepotřebuje).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 12:02

Na pracáku jsem, jelikož mi řekli, ž pokud z prácáku odejdu, tak si budu platit zdravotní pojištění? Dítě mám ve věku 4 a půl roku.To snad není možné, když mám malé dítě, že nemusím platit zdravotní? To opravdu jde? No pracák mi je opravdu k ničemu, jen tam neustále dojíždím něco podepisovat, ale peníze žádné nemám a ani žádnou práci mi nenabízejí. A o rekvalifikaci kterou jsem si řekla tak se také stále nic neděje.

Od: pt®
Datum: 30.10.12 12:09
avatar

"mitenka", pokud pečujete o dítě do 7 let, nebo o dvě děti do 15 let, platí za Vás zdravotní pojištění stá. Když zůstanete v domácnosti, poj. neplatíte. Pokud jste v evidenci úp, tak se Vám počítá doba do důchodu, to je jediná výhoda, pokud již nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. - pt

doplněno 30.10.12 12:13:

Věřejně prospěšné práce, se obvykle uzavírají pracovní smlouvou na práci, za kterou pobíráte mzdu, obyčejně na 6 měsíců. Také bývají vybíráni lidé, kteří jsou delší dobu v evidenci a nepobírají podporu v nezaměstnanosti. takto po 6 měsících VPP, mají opět nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Pokud máte pracovat bez odměny, čili zdarma, jedná se o Veřejnou službu. - pt

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 12:34

A to mám jako zítra přijít na pracák a říct, že to odmítám a odcházím z pracáku. Ža mě stejně zdravotní platí stát? A co sociální?

Děkuji za odpověď.

Od: ron*
Datum: 30.10.12 12:37

Sociální pojištění platit nemusíte. Plátcem zdravotního pojištění je za Vás stát, pokud máte v péči alespon jedno dítě do věku 15 let. Je třeba tuto skutečnost ale oznámit Vaší zdravotní pojišťovně.

doplněno 30.10.12 12:51:

Oprava: Plátcem pojistného je stát za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Omlouvám se za upsání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 13:13

Už jsem si i volala na VZP a mám to na pracáku ukončit a přijít s papírem z pracáku a s rodným listem dítěte to nahlásit.

Ale jak je to pak když otěhotním? Jak to bude s bráním mateřské(rodičovské)?

Jinak jsem volala na ÚP že od zítřka končím, že budu pečovat o dítě a že potřebuji to ukončení a to jste neslyšeli, jak na mě spustil, že to je porušení, že odmítám práce, které mi ÚP nařídil, no řval na mě jak nepříčetnej, úplně se tam zítra bojím jít. :(

Od: pt®
Datum: 30.10.12 13:20
avatar

Vůbec se nebojte. Opravdu si přečtěte, až se uklidníte, odkazy od "ivzez". Zítra musíte stále tvrdit, že chcete a budete pečovat o dítě, aby Vám v tom zprostředkovatel nebránil, na to nemá nárok. Že nic neodmítáte, ale zůstáváte v domácnosti z důvodu péče o dítě. Toto říkejte stále dokola a na tom si trvejte. Požádejte o formulář, pro vyřazení z evidence, vyplňte, podepište. Raději napiště důvod vyřazení, "Péče o dítě", aby to náhodou zprostředkovatel nezapoměl a za pár dní netvrdil, že to bylo pro odmítnutí VS. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 13:24

Ano, děkuji mockrát. Ani nevíte jak si těchto vašich rad cením :)

Jen bych tedy ještě potřebovala vědět, jak to bude až otěhotním (porodím)

Jak to bude s mateřskou(rodičovskou) když nejsem vedená na ÚP?

Od: pt®
Datum: 30.10.12 13:27
avatar

Píše Vám to "Ivzez", tady jsem to od ní zkopírovala:

___
V době registrace na ÚP za Vás stát hradí pouze zdravotní pojištění, sociální nikoliv.
Tzn., že v této době nejste nemocensky pojištěna.


Pokud byste otěhotněla v době evidence na ÚP, nesplnila byste podmínky (účast na nemocenském pojištění)
pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění).


Měla byste nárok na rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) od porodu do 4 let věku dítěte.
V případě, že by podmínky pro přiznání PPM splnil otec dítěte, byste mohli zvolit i jinou variantu RP.
___

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 30.10.12 12:38
avatar

Takto bych to určitě neformulovala. Můžete oznámit, že chcete vyřadit z evidence na vlastní žádost, dnešní datum a tečka. Kdyby chtěli důvod, tak chcete pečovat o malé dítě a zůstat v domácnosti. Podepíšete formulář o vyřazení z evidence a je to. Vůbec nezmiňujte, VPP, či VS, ani ji neuvádějte, jako důvod z vyřazení evidence. To by pak zprostředkovatelka musela udělat Vaše vyřazení s trestem pro odmítnutí VPP, VS. - pt

doplněno 30.10.12 12:50:

Jak již napsala "ron", soc. pojištění se neplatí, ale doba evidence ÚP se Vám započítá do odpracovaných let, dle zákona.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 12:35

Ano, je to veřejná služba. Nedostanu za to peníze a jak se vrátím na pracák po této veřejné službě, tak prý opět nic nedostanu . . .

Datum: 30.10.12 11:30
avatar

Nekolidující zaměstnání Vám nesmí bránit v plnění povinností uchazeče o zaměstnání ani v hledání zaměstnání. Pokud Vás ÚP vybral pro veřejnou práci, musíte ji vykonávat.

Odmítnout byste mohla pouze z vážného důvodu podle zákona o zaměstnanosti. Mezi vážné důvody nepatří nekolidující zaměstnání. Vážnost důvodu posuzuje ÚP.

___ V době registrace na ÚP za Vás stát hradí pouze zdravotní pojištění, sociální nikoliv. Tzn., že v této době nejste nemocensky pojištěna.

Pokud byste otěhotněla v době evidence na ÚP, nesplnila byste podmínky (účast na nemocenském pojištění) pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění).

Měla byste nárok na rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) od porodu do 4 let věku dítěte. V případě, že by podmínky pro přiznání PPM splnil otec dítěte, byste mohli zvolit i jinou variantu RP.

___ Odkazy:

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání

Vážné důvody (zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

Peněžitá pomoc v mateřství

Rodičovský příspěvek

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mitenka*
Datum: 31.10.12 08:30

Mockrát vám děkuji za rady, velice jste mi pomohla :)

Od: buss
Datum: 30.10.12 12:23

Máte základní neznalosti. Je smutné, že cigáni znají svá práva lépe... Nedávejte na kecy a čtěte zákony.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 12:36

Ano, vím. Toto mě bohužel taky velice trápí, ale jsem jen člověk. Ovšem nejsem cigán, který by si vše vyřval . . .

Datum: 30.10.12 13:12
avatar

Pročtěte si odkazy, jež jsem Vám uvedla výše. Znát alespoň základní práva a povinnosti (případně i zákoník práce) se Vám v budoucnu může hodit.

Zajděte (zavolejte) si na zdravotní pojišťovnu a dohodněte se s nimi, co budete muset doložit, aby za Vás stát jako za rodiče pečujícího celodenně hradil zdravotní pojištění. Určitě budete potřebovat rodný list dítěte, nevím však, jestli není potřeba i něco dalšího.

A úřadu práce řekněte jenom, že jste se rozhodla věnovat dítěti.

doplněno 30.10.12 13:24:

Na vlastní žádost se z úřadu práce můžete odhlásit i bez uvedení důvodu. A celodenní péče o dítě důvodem je. Pozor, dcerka bude muset v takovém případě odcházet domů už po obědě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 13:16

Ano, jak už jsem napsala, volala jsem na VZP a vše mi řekli, jen pracovníku ÚP se to nelíbilo . .. Byl hrozně nepříjemný a zkoušel na mě, že to nemůžu zrušit, že už pro mě má smlouvy, ale já přece ještě nic nepodepsala, že?

Od: pt®
Datum: 30.10.12 13:23
avatar

Správně, nic jste nepodepsala. Zprostředkovatel za Vás vybere jiného uchazeče, přece nejste jediná vhodná uchazečka pro VS. Bude to pro zprostředkovatele práce navíc, ale je to jeho zaměstnání, musí s takovou situací počítat a ví, jak ji řešit. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 13:26

Aha, takže nebude moc bývat ve školce do tří?

A můžete mi prosím poradit ještě jak je to s tou mateřskou? Děkuji

Od: pt®
Datum: 30.10.12 13:31
avatar

To zřejmě ne. Budete vyzvedávat dítě po obědě a budete o něj pečovat. O mateřské to máte napsáno u "Ivzez". Ale neřešte věci zbytečně dopředu, ale až budou aktální. Než půjdete znovu na Mateřskou, mohou se zákony změnit. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.12 14:37
avatar

K mateřské jsem Vám napsala více. Bude-li dítě ve školce celý den, nebudete rodičem pečujícím celodenně o dítě a stát za Vás nebude hradit zdravotní pojištění.

doplněno 30.10.12 14:44:

Oprava: K mateřské jsem Vám napsala více výše.

Se změnou legislativy lze samozřejmě počítat, ale podle zkušeností z posledních let pouze (z pohledu nezaměstnaných nastávajících maminek) k horšímu. Očekávala bych, že se zpřísní podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM).

Nelze očekávat, že by po změně legislativy byla PPM přiznána bez účasti na nemocenském pojištění. Na nemocenském pojištění jsou účastni pouze zaměstnanci a dobrovolně OSVČ (nikdo jiný se k nemocenskému pojištění nemůže dobrovolně přihlásit).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pb®
Datum: 30.10.12 13:32

No a od kdy do kdy ty veřejně prospěšné práce jsou? U nás má školka od půl sedmé do pěti. Práci sháníte rok a půl, ale těžko budete říkat zaměstnavateli, že musíte vodit dítě do školky. Být Vámi, tak na VPP nastoupím. Aspoň si vyzkoušíte, jaké to je, starat se o dítě, o domácnost a jěště chodit do práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 30.10.12 13:38
avatar

"pb", během diskuze se vyjasnilo, že nejde o VPP, ale o "Veřejnou službu".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 13:46

Je to veřejná služba neplacená!

Školku máme od osmi do půl čtvrté. A od kdy do kdy by to bylo, to opravdu nevím.

A starat se o dítě, o domácnost a ještě k tomu pracovat znám velice dobře, nebojte se!

Dělám to do teď.

Od: pb®
Datum: 30.10.12 14:10

No a co, že je neplacená? Takové je zkrátka nařízení. Veřejná služba je v rozsahu max. 20hodin za týden, tedy 4 denně. Natahujete ruku po státu, ale když chce stát něco od Vás, tak jste líná. Co vůbec tedy děláte na úřadu práce, když pracujete? Ten je jen pro lidi, kteří práci nemají. A pokud jí nemají, je pro ně lepší jít na pár hodin denně dělat něco prospěšného, než být doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 14:15

Zřejmě nějaký chytrý státní úředníček, že?

Od: pt®
Datum: 30.10.12 14:18
avatar

"pb", ale paní s nataženou rukou nic od státu nepobírá a každý může jednat v rámci zákona a to paní dělá. - pt

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: mitenka*
Datum: 30.10.12 14:26

Děkuji ;)

Od: peha
Datum: 30.10.12 23:34

Správně. Stát je třeba podojit. Však to těch pár posledních zoufalců zatáhne. Předpokládám, že neplatíte zdravko a socku ani za sebe, ne tak za někoho druhého. To se to pak mudruje

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 31.10.12 14:54
avatar

"peha", múžete nějak ze zdejších příspěvků doložit, že paní "minetka" dojí stát? Pokud čtete správně, tak nepobírá nikde ani korunu. Pokud pečuje o malé dítě /jinak zákon/, tak je plátcem zdr. poj. stát, a je jedno zda je paní v domácnosti a pečuje o dítě, nebo zda je v evidenci ÚP. - pt

Ohodnoceno: 2x
 
Od: coop*
Datum: 30.10.12 22:06

Nic nekomplikujte. Zajděte na ÚP a odhlašte se z evidence. Vy jste se do evidence ÚP vůbec neměla dostat. Na ÚP jsou evidovaní pouze uchazeči o zaměstnání, což vy nejste, ani jste nebyla.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.