Arogance - lidská vlastnost nebo hloupost?

Od: Datum: 29.10.12 20:58 odpovědí: 11 změna: 30.10.12 16:04

Co myslíte - jak se pozná arogantní člověk? Jaké má vystupování a jednání? A jak s takovým člověkem jednat a jak se k němu chovat? Brát jej vážně nebo jej ignorovat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 29.10.12 21:01

No, pozná se tak, že je arogantní. Já osobně si o takových myslím svý a nekomunikuju s nima. Většinou jsou to tzv. Vénové z Prahy - všichni ostatní jsou totální blbci, jen já jsem letadlo a mám to na háku:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.12 16:04

Vénové z Brna, Vénové z venkova, atd. Je hloupé označovat tak pouze pražáky. Bydliště nebo místo narození s tím nemá nic společného. Já se do Prahy nastěhoval před pár lety a musím říct, že mi lidé zde přijdou stejní jako ti z venkova nebo z Brna.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.10.12 21:04
avatar

Řekla bych, že je to půl na půl. Člověk to může mít v sobě a je takový celý život, nebo se to někdy během toho života naučí. Arogantní člověk s Vámi jedná, jako byste byl podřadná verbež, co se někde plazí u země, přehlíživě, nadutě, velmi sebevědomě. Jste pro něj méně, než vzduch, a okatě to dává najevo.

Jak s ním jednat? Pokud ho máte nad sebou, tak mu všechno odkývat a myslet si svoje. Bohužel spousta šéfů firem apod. aroganci přímo tryská o okolí, a podřízení, snažíc se nepřijít o práci, drží hubu a krok. Samozřejmě se ale najdou i tací, kdož si takové jednání líbit nenechají, svůj názor řeknou - a pak je to hop nebo trop.

Pokud je Vám roven, není třeba na sebe nechat štěkat a koukat skrze prsty, jednejte v klidu, pevně, a poku Vám arogance daného jedince opravdu vadí, klidně mu to i řekněte. Třeba se chytne za nos.

V opačném případě se s dotyčným nemusíte;)

doplněno 29.10.12 21:04:

"nemusíte stýkat" - jaksi uniklo slovíčko:D

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mowla*
Datum: 29.10.12 21:06

Arogantního člověka nejlíp odbouráš vtipem... A jak ho poznat? - přehnaně sebejistý (všude byl aspoň třikrát), jiný, než jeho názor je špatný (ovšem bez rozumné argumentace), všichni jsou troubové - ovšem, samozřejmě, až na něj... Při sebemenším náznaku jiného odporování - i slušného, přechází k hrubosti...

A jak jinak ´na něj´? - asertivita je výborná schopnost pro jednání téměř s kýmkoli...

;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.10.12 21:09
avatar

Arogatním lidem pokud to jde se vyhýbám a ignoruji je. Pokud musím s takovými lidmi jednat, tak bývám dost odměřená. Arogantního člověka poznáte vyjadřování.

doplněno 29.10.12 21:11:

poznáte podle vyjadřování

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.12 21:13
avatar

1) chování povýšené,narcista...všechno ví ,všechno zná...možný znechucený den...maš pocit,že jsi potkal toho největší hlupáka pod sluncem,ovšem pocity mají vždy pravdu...

2) vystupování,jednání...nudné...nemá šťavu...nedozvíš se nic nového...

3) ignorovat...dle situace,potřeby - viz.nadřízeny třebas v práci,nelze ignorovat?...bohužel

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.12 21:14
avatar

Arogantní člověk má až přehnaně velké sebevědomí, hraničí to s namyšleností. Na druhé se dívá trochu s vrchu. Vystupování má většinou odměřené a druhé často přehlíží. S takovým člověkem se nejedná snadno, nevíte, na čem u něho jste. Co se týče chování, chovejte se k němu stejně, jako on k Vám. Většinou jsou tito lidé "splachovací". Spíš ignorovat, než brát vážně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.12 21:20
avatar

Arogantního člověka poznáš celkem snadno, už podle tónu hlasu, je pohrdavý, nepříjemný. Když promluví arogantní člověk, nezávisle na tom, co říká, se protějšek cítí ponížen, provokován.Důležitá je i mimika a pantomimika. Například v postoji.
Arogantní člověk často leze blízko, porušuje osobní bublinu druhých, postojem se staví často do autoritativní a nepřátelské pózy, ruce v bok, speciálně ještě často špičku lokte proti tobě, což je takový už vystupňovaný nepříjemný postoj.
O druhých mluví s despektem, pohrdáním, často je označuje nadávkami, ironizuje a ztrapňuje to, co někdo řekne atd. V jeho společnosti není dobře nikomu, lidé se houfně vzdalují z jeho blízkosti, cítí se trapně a cítí i za něj trapno, bojí se ho nebo ho nenávidí.
Mnoho šéfů, hlavně nezkušených, tímto způsobem bohužel zkouší šéfovat.
Mnoho lidí si takto snaží vydobýt osobní prostor, ostatní odrazit a umlčet, prodrat se na vrchol a mnohým se to skutečně daří.
Speciálně nezkušení, mladí lidé s ostrými lokty si snaží takto polepšit a nezdravou suverenitou a arogancí vystupují s předstíráním, že vše vědí, jejich řešení je nejlepší a nenechají si poradit. Což je někdy opravdu značný problém.
Když tento výchovný trend postoupil po revoluci do škol, byli hlavně zděšeni v nemocnicích, kde učí mediky, tam je třeba velké poslušnosti a pokory, protože vyučující je s nezkušeným medikem nebo mladým doktorem jednou nohou v kriminálu a přehnaná suverénita a arogance je tam opravdu vražedná. Dokonce se tehdy oprášil pro ně termín Práčata, ale to už je jiné téma.
Často za arogantním chováním bývá vnitřní nejistota a neláska k sobě samým, která se promítá do nelásky ke druhým, popuzenosti, hyperkritičnosti, až nenávisti. Arogantního člověka nelze mít rád, lze se ho pouze bát, jít mu z cesty, jít do otevřeného konfliktu, což ne vždy si člověk může dovolit, pokud s ním třeba pracuje.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.10.12 10:46
avatar


http://www.youtube.com/watch?…v=IzDaD_nPtTQ&feature=related *hej* Arogance v praxi. http://cs.wikipedia.org/wiki/Arogance ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.12 13:15
avatar

Obojí. Aroganci vnímám spíše jako způsob jednání, jež je ovlivněno určitým typem několika vlastností.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 30.10.12 13:36
avatar

Jedno přísloví říká: "Podle peří poznáš ptáka, podle řeči nezdvořáka." Jak se chovat k nezdvořákovi? Pokusit se slušně, ale nevyhledávat jeho společnost, a raději se ho stranit. Nikdy nezměníme druhého, člověk může změnit pouze sebe. - pt

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.