Zrušení výživného na nezl.děti

Od: Datum: 01.02.13 13:10 odpovědí: 9 změna: 02.02.13 16:35

Dobrý den ,obracím se tady s dotazem na všechny,kteří o tom něco mohou vědět,nebo zažili podobnou situaci. už jsem tady jednou řešila problém ohledně zvýšení výživného na děti 10 a 11let,které mám v péči ,a na které mi exmanžel nejdříve posílal jen směšnou sumu 1100kč na jednotlivce,při jeho příjmech z podnikání šlo skutečně o směšnou sumu ,která nebyla za dobu od přiznání výživného ani zvýšena,tehdy byly děti staré 3 a 2 roky,nyní mi dluží za výživné 13200kč,protože přestal platit úplně ,o děti trvale zájem nejeví již 8 měsíců,nevolá jim ,nenavštěvuje,ani vánoce ani vysvědčení nebyly důvodem ,proč se na děti ptát:( před třemi měsíci se mu stal úraz ,nechtěl mi sdělit ani jak se to stalo ,jen vím od jeho bratra,že nešlo o úraz pracovní a že skočil z výšky (podotýkám ,že to není typ sebevraha,nebo něco jen zdánlivě podobného ,spíš mi to připadá na nějaký utěk,kdy neměl jinou možnost než skočit).co se stalo ,zlomil si obě patní kosti.šel pak na operaci a jeho lékař mi telefonem sdělil je tolik ,že léčba bude asi na rok,že nejdřív bude na vozíku ,pak o berlích a postupně by měl na nohy vstávat. Měla jsem tolik úcty,že jsem nepodala trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy ,stáhla jsem i exekuci pro dlužné výživné ,jelikož se rozběhla právě v době,kdy se mu stal ten úraz,tak jsem si řekla,že nebudu sv.ině,že počkám ,jak se to s ním bude vyvíjet dál.ted na mě vyrukoval s tím,že si zažádal soud o ZRUŠENÍ VÝŽIVNÉHO,NE O DOČASNÉ SNÍŽENÍ Z DŮVODU PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI ,ALE O ZRUŠENÍ*blee* A SNAŽIL SE MI NAMLUVIT ,ŽE NEVÍ ,JESTLI KDY VŮBEC BUDE CHODIT. zavání mi to celé tím ,že tak jak na děti kašlal už přd úrazem ,tak ted chce úryz využít k tomu ,aby se střásl finanční povinnosti.moje otázka zní,a vím ,je to asi otázka pro právníka,(třeba tu nějaký je na poradte,cz) ,může se toto stát a soud mu vyhoví? nechce se mi věřit ,že děti mohou takhle pykat a strádat pro jeho nezodpovědnost,co mám nebo můžu v současné chvíli dělat?prosím ,poradíte mi?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.02.13 13:21
avatar

Dobrý den. Výživné musí platit na děti i ti, kteří mají plný inv. důchod, pokud vím. Soud výživné zruší jen v případě, že dítěti již nenáleží, že pominul tedy právní nárok. Jinak hájí zájem dítěte a výživné na děti jistě nezruší.

doplněno 01.02.13 13:35:

Sama doma, v případě nouze lze výživné (pokud jej neplatí otec dětí) uplatňovat po prarodičích. Jen na tuto možnost upozorňuji, morální stránku věci nechávám stranou. Držím se jen toho, co říká zákon a upozorňuji na tuto možnost. Jinak opravdu nevěřím, že soud by zbavil vyživovací povinnosti otce dětí proto, že utrpěl úraz. Zcela bez příjmu určitě nebude. Jinak oceňuji Vaši ohleduplnost, i když vím, že bojujete zřejmě hodně, abyste děti zabezpečila za každé situace. Hodně štěstí a sil přeji.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: samadoma*
Datum: 01.02.13 13:24

kapko naděje ,vy máte správnou přezdívku ,snad máte pravdu a uklidnilo mně to aspon pro ted

Od: samadoma*
Datum: 02.02.13 16:35

ano ,o této možnosti jsem také slyšela,ale bohužel ,nemohla bych toto udělat ,oba jeho rodiče jsou již mrtví,jeho otce jsem nikdy ani nepoznala,zemřel mladý ,a maminka byla velmi hodný skromný člověk,myslím ,že kdyby věděla,že vnoučata strádají ,sama by jim nabídla,aniž bych musela cokoli říct*plac*doufám ,že se chuděra neotáčí v hrobě.

Datum: 01.02.13 16:06
avatar

Zrušit výživné ze zákona nelze, protože by pak teoreticky musel převzít vyživovací povinnost stát,a to nelze (a stát to určitě nechce, že ;))... Prostě nezletilé dítě má ze zákona právo na výživné a nelze ho zrušit.

Můj expřítel se snažil kdysi zrušit výživné s tím, že napadl otcovství - a samozřejmě mu to neprošlo. Státní zastupitelství mu napsalo, že to zrušit nelze, pokud už je uvedený v rodném listě atd.

Takže se nebojte, výživné Vám platit musí, a dlužné výživné doplatit, jinak může mít velké problémy, může za to jít i do vězení.

Možná byste se mohla (a měla) obrátit na nějakou občanskou poradnu, kde by Vám s tím pomohli. (Předpokládám, že nemáte na právníka.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: samadoma*
Datum: 02.02.13 16:12

máte úplnou pravdu ,nemám peněz nazbyt,jsem jak na potvoru i bez práce,takže právník je pro mně luxus,ovšem mělo by li to situaci zachránit,jsem ochotna se zadlužit a právníka vyplatit.otázka je,abychom u soudu neprohráli.Pořád se mi ale zdá,že exmanžel na tom není až tak zle,soudě i podle zloby,kterou kolem sebe "plive",kdykoli zavedu řeč na téma výživné

Datum: 01.02.13 16:13

žijete v sociálně nesmírně rozvinutém státě, proto i kdyby otec dítěte nebyl schopen pracovat, stát ho bude živit sám, a z takovéto dávky je rovněž možné plnit vyživovací povinnost..

takže je velmi nepravděpodné, že by soud výživné zrušil nebo snížil.. samozřejmě posuzován bude konkrétní příjem otce dítěte..

vám mimochodem naopak nic nebrání, chtít během projednání výživné zvýšit... trestní oznámení je možná skutečně donucovací sankce pro jiné případy, ale být vámi exekuční řízení znovu zahájím, platit výživné je povinnost otce dítěte a nic horšího než, že mu strhnou kousek z dávky nemocenského pojištění nebo invalidního důchodu, se mu stát nemůže, naopak dle vaší otázky soudím, že dobrovolné plnění u povinného silnou stránkou...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.02.13 16:59
avatar

Mě se to celé jeví spíš jako bouda. Víte jistě, že měl úraz? Nebo to jen povídal jeho bratr? Jeho doktorovi jste volala vy, nebo zavolal on vám? A co lékařské tajemství? To se může doktor v podstatě s cizím člověkem vybavovat o stavu pacienta?

V každém případě neznám případ zrušení výživného z tohoto nebo podobného důvodu. Bývalá manželka nebyla téměř schopna se uživit a stejně ji soud dal platit 500 na dceru. Vůbec se toho nebojte. Předložte účty za vše co vás děti stojí a uvidíte že platit se bude. Ale jak říkám, spíš z toho cítím podraz abyste neotravovala a nechtěla zaplatit dluhy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: samadoma*
Datum: 02.02.13 16:27

víte,bouda to možná je,ale ne taková ,jak to vypadá.ptala jsem se jeho bratra,ve které nemocnicic leží ,a zavolala jsem tam,kde jsem se nejdříve dověděla,že je hospitalizován na traumatologii ,načež jsem chtěla mluvit s oštřujícím lékařem.Ten nejspíš dle mého představení (mám stále jeho příjmení),pochopil,že jsem manželka,(to že bývalá,jsem mu nevykládala),samozřejmě na začátku mě upozornil,že existuje lékařské tajemství ,ale z neznámého důvodu byl sdílný a řekl mi ,že míra zranění odpovídá pádu z cca 2patra,nebo 4metrů ,že má tříštivé zlomeniny obou patních kostí a léčbu odhaduje zhruba na rok,neřekl ale ,že by neměl nikdy chodit,nebo zůstat na vozíku,a já si o tomto druhu zranění hodně pozjištovala,mám lékařské minimum,nejsou popsány takové šílené následky.Samozřejmě léčba dlouhodobá je a lidé jsou individuální ,někdo se hojí rychleji ,někdo hůře,nelze to škatulkovat.Ale zkrátka mi to smrdí boudou v tom ,že ex si myslí ,že toho využije a mně bude stačit mi namluvit pohádku o tom ,že už nemůže chodit*nevi* jakkoli mohu být morální a soucitná jako člověk ,nejdříve chci být matkou hájící zájmy a potřeby dětí,a vzhledem k tomu ,že už před úrazem ukízal ,že děti nejsou jeho silná stránka,tak mi ted připadá jako komediant

Datum: 01.02.13 22:06
avatar
Nedělejte si s tim starosti, soud rozhodne, jak rozhodne. Nemyslím, ze ho zbaví možnosti splácet, ovšem kdyby měl invalidní důchod, stále existuje nezabavitelna částka a i když ho soud nezbavi povinnosti, nemusí na mi mit, tim pádem mu nic nevemou. Pak záleží pouze na morální stránce a.kdyz ani ta nebude, dluh bude narustat.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.