Musím platit výživné?

Od: odpovědí: 4 změna:

Dobrý den ,mám dotaz má dcera z prvního manželství ročník 1996 to znamená 16 let šla na SOU kde studuje,ale na zimu letošního roku studium ukončí jelikož je těhotná,proto se ptám mám povinnost platit i nadále výživné na svou dceru ikdyž nestuduje do 18 let nebo nemusím platit výživné určené soudem.

Nikdy jsem se s platbou nezpozdil a pravidelně jsem přispíval dokud ke mně chodila na návštěvy tak jsem ji kupoval co chtěla.

Děkuji za odpověd

4 odpovědi na otázku

 

 


2x
avatar kapkanadeje

Dobrý den. Kamile, až dcera bude mít potvrzení o ukončení studia, podejte k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti. Protože dcera nebude studovat a tudíž se nebude připravovat na budoucí povolání, soud rozhodnutí o výživném zruší. Zákon sice říká, že vyživovací povinnost rodičů trvá do doby, dokud nejsou děti schopny se samostatně živit, ale toto je jiná situace. vyživovací povinnost může skončit i před dosažením zletilosti dítěte. A toto je, myslím si, ten případ. Vyživovací povinnost, k Vaší dceři bude mít otec dítěte, které čeká. Rozsudek o výživném je však třeba si dát soudem zrušit.

doplněno 27.10.12 23:53:

Věková hranice není pro trvání vyživovací povinnosti důležitá, rozhodující je schopnost dítěte samostatně se živit, v případě, že ukončí soustavnou přípravu na budoucí povolání. Protože je dcera těhotná, jak jsem řekla, má právo na to, aby jí i její dítě, vyživoval její přítel...A ne otec.

Pokud se vdá, vyživovací povinnost přechází na manžela. Pokud zůstane svobodná matka, tak klidně může dojít k situaci, že dítě bude vyživovat otec dítěte i rodiče matky dítěte (vzhledem k nízkému věku matky může být otec dítěte třeba student bez příjmů). No a pokud otce neuvede, tak vyživovací povinnost může zůstat na jejích rodičích plně.

A jak správně píše Kapkanaděje, tak věková hranice není důležitá, tak jsem se setkala i s dospělou ženou nad třicet, které z vážných osobních důvodů neuvedla otce do rodného listu a když pak šla žádat o dávky v hmotné nouzi, tak jí je nechtěli přiznat, dokud si nenechá soudně stanovit alimenty od svých rodičů na sebe jakožto na "dítě", které z důvodu mateřství bez partnera není schopno se samo živit.

 


2x

Výživné musíte platit dceři do 18 let, i když nestuduje. Pokud ale pak bude pokračovat ve studiu, tak musíte platit až do ukončení studií, max. do 26 let věku.

dobra odpoved

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]