Insolvence a podání TO

Od: Datum: 26.10.12 09:10 odpovědí: 17 změna: 02.12.12 15:31

Dobrý den, dostal jsem se se ženou do tíživé finanční situace. Nabrali jsme si hodně pohledávek a nestíhali jsme platit. v létě jsme na sebe podali návrh na insolvenci. Už byla schválena a čeká nás přezkumné jednání. Mezitím dvě společnosti podali TO. U jednoho výslechu ohledně jedné už jsem byl. Policista říkal, že sedět nepůjdu. Ale ted přišlo druhé TO od jiné společnosti, kde dlužím 1000Kč. Mám strach, jak se to bude řešit, když už je to moje druhé TO? V dopise je napsáno výzva k podání vysvětlení podle paragrafu 158 odst. 7 trestního řádu. Poradíte někdo.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.12 09:35
avatar

Dobrý den. Předpokládám, že v textu máte chybu. Že nejde o 1.000,- Kč. Taková dlužná částka se dá přece splatit bez toho aby věřitel byl nuce podávat TO. Zatím není nutné žádné závěry z předvolání dělat. Přidávám odkaz na Vámi zmíněný §.

http://zakony.kurzy.cz/141-1961-trestni-rad/paragraf-158/

doplněno 26.10.12 09:36:

Opr. - nucen.

doplněno 26.10.12 13:50:

Ještě dodávám - nevím čeho se TO týká, ale pokud by vás někdo nařkl např. z úvěrového podvodu a potvrdilo se, že jste ho skutečně dopustili, pak můžete mít následně, mimo jiného, i s insolvencí problém...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: citrone
Datum: 26.10.12 09:43

Opravdu o 1000kč, byla to půjčka před výplatou. Jenže v termínu jsme na to neměli. Na základě upomínek se to i podle přihlášky do insolvence vyšplhalo na cca 2700Kč. Ale původní půjčené bylo 1000kč. Jde o KREDIA. Děkuji moc. Bojím se co z toho bude.

Od: skye*
Datum: 26.10.12 11:40

Nepochopila jsem, za jakého důvodu na Vás podali TO. Jen proto, že něco neplatíte, na Vás určitě TO nepodali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.12 11:47

skye. Vštšina firem které půjčují tyto malé částky má ve své smlouvě s klientem napsáno velice malým písmem, že klient nemá žádné exekuce a že nesplňuje podmínky pro podání návrhu na insolvenci. A co si budeme povídat, klient si toto ani nepřečte. No a jestliže toto dlužník podepíše a pak neplatí, tak z toho věřitel usuzuje, že šlo o podvod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: citrone
Datum: 26.10.12 12:02

Aha,tak to fakt nevím. Jen jsme na internetu vyplnili jméno, příjmení, adresa, číslo OP a účet, pak zaškrtli, že souhlasíme s podmínkama atd. Neuvědomuji si, že bychom něco špatně napsali. Přišla Výzva pro podání vysvětlení §158 ods 7 trestního řádu. OP s sebou., tak že bližší info nevíme. Jen už se bojím Insolvencí jsme si mysleli, že jsme vysvobození od vyhrožování exekutorů a oZ, ale opak se stal pravdou. No snad už to brzy skončí a budeme jen v pohodě platit.

Od: skye*
Datum: 26.10.12 12:22

V tom případě bych to chápala.

doplněno 26.10.12 12:22:

Toto bylo pro "sebod". A nemyslím tím, že bych s tím souhlasila, jen že to by vysvětlovalo to TO. Protože jinak jsem nechápala, proč by ho na ně měli podávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: minaera
Datum: 26.10.12 13:24

Záleží na tom,zda jste již už byli v platební neschopnosti,protože je celkem logické že pokud nemáte na jiné splátky nebudete mít ani na tuhle.a pokud někde měli uvedeno v smlouvě že nemáte jiné pohledávky,a vy jste je zamlčeli ,je to podvod.

Dostanete podmínku...

Každopádně vše nahlaste ins.správci a u soudu uvidíte...je možné že TO je neopodstatněné...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: citrone
Datum: 26.10.12 13:42

Myslite,ze dostane podminku i manzel, kdyz uz je to druhe TO? Spravci jsem naskenovala ten dopis. Dekuji

Od: skye*
Datum: 26.10.12 17:08

Hlavně pokud dostanete podmínku z tohoto důvodu, tak Vám insolvenci pravděpodobně nepovolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: citrone
Datum: 26.10.12 17:14

Už jí máme povolenou. Je divné,že si vzpomněli až po roce. Brali jsme si to v listopadu a o insolvenci žádali v létě. Už jí máme povolenou přes měsíc.

Od: citrone
Datum: 26.10.12 13:50

Lustrovala jsem tu smlouvu, jedine co me napadlo je,ze uz neplati ty telefony co jsme meli. A ve smlouve je veta, ze pokud zmenime cislo, musime to nahlasit. Nic jineho me nenapadlo. Jsem na nervy. Už je toho nějak moc.

Od: citrone
Datum: 28.10.12 11:22

TO uvedene nemeli. Na netu byl krátký dotazník, jen doplnit jméno, příjmení, číslo OP, číslo účtu a adresu. Do 5s, přišla sms, že je schváleno a do hodiny bylo 1000Kč na účtě.

Datum: 29.10.12 12:58

na policii se dozvíte, kvůli čemu si vás pozvali.. velmi pravděpodobně půjde o trestní oznámení pro trestný čin úvěrového podvodu (příp. podvodu, pokud smlouva nebyla úvěrová)..

(pokud jste si půjčili 1.000,- Kč a nevrátili ani korunu, tak bez dalších známých skutečností může čistě teoreticky skutečně napovědět, že jste neměli v úmyslu tyto peníze vrátit.. ale...)

skutkovou podstatu trestného činu (úvěrového) podvodu (příp. poškozování věřitele) by teoreticky splňovalo imho možná 95% všech dlužníků, kteří navrhují oddlužení.. vy máte smůlu, že jste narazili na poskytovatele půjček, který TO podává..

nicméně 1) počet TO nemá nic společného s výsledkem šetření..

2) přece jen jde o nepatrnou částku, a pokud nešlo o úvěr (ale např. půjčku) tak dokonce částku menší než nepatrnou, proto by nebyl splněna podmínka trestnosti

netřeba se znepokojovat dopředu.. nechápu odpovědi, které na základě vaší otázky již hlásí "dostanete podmínku".. to je nesmysl..

nejdříve by vám musela sdělit obvinění policie (ta zatím pouze šetří, a proto si vás pozvala k podání vysvětlení), poté by se musel rozhodnout státní zástupce, že vás obžaluje, a pak teprve soud, že vás odsoudí... k tomu je hodně daleko..

uvidíte, co se dozvíte od pčr..

já vám doporučuji se tvářit u pčr tak, že vaší těžkou finanční situaci jste se rozhodli řešit prostřednictvím ins. řízení.. a nemohli jste tak ani uhradit byť malou částku podateli TO, protože by jste se tak mohli dopustit trestného činu zvýhodňování věřitele.. naopak jste zhodnotili svou situaci jako stav úpadku, a jediné zákonné řešení takové situace jste spatřovali v zahájení ins. řízení..

pokud by vše skutečně dospělo až k vašemu odsouzení (jistě ne nepodmíněným odnětím sovobody) pak by opravdu mohlo hrozit, že vám bude oddlužení zrušeno, ale to už by záleželo na konkrétním posouzení insolvenčního soudu.. podle toho mála co píšete, případ policie spíše odloží..

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: citrone
Datum: 29.10.12 21:14

Moc Vám děkuji za podporu. Škoda, že na Vás nemám email. Potřebovala bych poradit. Vy se v tom orientujete? Děkuji

Od: liliana*
Datum: 02.12.12 11:05
Dobry den, chci podat zadost o insolvenci a prave se bojim podani trestniho oozn. Od veritelu. Na netu jsem dohledala nekoli pripadu,kdy oddluzeni opravdu soud dodatecne zrusil a vyhlasil konkurz. To podal treba Provident...mohu se zeptata jaka spol. Podala to TO? U Providnetu mam treba pujcku,tak z toho mam obavy,zda to podavaji u vsech zakazniku...Dekuji za info, ale uz mam z toho hlavu na prasknuti...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 12:36

u provident financial jsem nikdy nezaregistroval aktivní přístup proti dlužníkovi v ins. řízení..

obecně: bát se trestního oznámení (poškozování věřitele nebo úvěrový/ podvod apod.) z důvodu zahájení ins. řízení je zbytečné..

to, zda jste spáchala trestný čin s tím nesouvisí.. jinými slovy: pokud jste např. uzavřela úvěrovou smlouvu s uvedením nepravdivých informací nebo jste věděla, že úvěr nebudete splácet, tak bez ohledu na snahu řešit svůj úpadek v ins. řízení...

věřitelů, kteří se při běžném chování dlužníka v dluhové pasti obrací na trestní řízení je minimum (spíše jde neznámější malé kvalifikované věřitele, kteří mají své podnikání postaveno právě na nesplácení dlužníka)

myslím, že snaha řešit svou situaci dle zákona, tzn. v ins. řízení je jediná správná, neboť pokud již jste v dluhové pasti, tak imho jediný další postup mimo oddlužení je páchání trestné činnosti nebo doživotní přežívání v exekučním řízení...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: broskvicka
Datum: 02.12.12 15:31

Dobrý den, určitě do toho jděte. Já jsem podavatel první otázky. Máme za s sebou i soud. Vše bylo vyřízeno během 3 měsíců a opravdu teď spíme v klidu. Je to paráda.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.