Stařecká demence vs svéprávnost

Od: Datum: 31.01.13 21:48 odpovědí: 9 změna: 01.02.13 18:58

dobrý den,již nějaký čas zažívám já a moje rodina problém s mojí 86letou maminkou.Pomalu a jistě se u ní začala projevovat Alzhaimerova choroba-stařecká demence.Poslední měsíce nemoc postupuje zdá se dost rychle.Již několikrát nás maminka označila za zloděje všeho možného co zrovna někam sama uschová a pak bohužel nemuže najít.Nejhorší bylo,když se jednalo i o peníze.Kdo se s něčím podobným u starých lidí setkal,dá mi za pravdu,že to s takto nemocným člověkem není vubec jednoduché.Některý den je tak mimo,že už neví ani kdo jsme,neví že jsem její dcera,a je naprosto mimo realitu,občas je i velmi zlá.Jiný den je na tom trochu lépe a dá se jakžtakž s ní komunikovat a je vidět,že si předešlý den vubec nepamatuje.Velký problém jsou peníze,nerozeznává hodnotu peněz,nerozlišuje co je drahé, co levné.Bankovce hodnoty 2000.-říká že je to dvacka,a pod.,takže máme velké podezření,že ji v obchodech okrádají.Zatím bydlí sama ve svém bytě,je celkem soběstačná,jen vaření už moc nezvládá a chodí na oběd několikrát do týdne k nám.A nyní k problému.Rozhodla se,že si nechá udělat nové zuby.Zdálo se,že zubařce se do toho moc nechce,ale maminka tam tak dlouho chodila,až jednou přišla z vytrženýma zubama.A zajímavé,že ze všech zubu co maminka má,začala zubařka zrovna u jejích několika zlatých zubu,které ji vytrhla ale nechala si je pry v desinfekci,a vyda je jen do vlastnich rukou oproti podpisu mamince,nebot ta jí připadala celkem v pohodě a nevykazovala žádné známky demence a je stále zatím svéprávná. To mi zdělila telefonicky,když jsem se po zubech začala shánět.Jenže tady opět nastal problém,maminka už nerozeznává hodnotu zlata a prohlásila,at je zubařka klidně vyhodí,že nějaké staré zuby které měla v puse přes 80let už nechce,a nelze jí to vysvětlit.Ted asi budu vypadat pro někoho jako lakomec,ale přeci nenecháme nějaké zubařce několik zubu z 24karátového zlata.Prosím poradí někdo jak mám postupovat? Děkuji:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.13 21:57
avatar

Dobrý den. Až bude mít maminka světlou chvilku, dejte jí podepsat plnou moc. Zplnomocnit Vás k vydzvednutí zlatých zubů u lékaře může. Pak by Vám je zubařka vydat měla. Byla by to opravdu škoda, nechat je někomu cizímu.

doplněno 01.02.13 09:44:

Není zač.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: sisinka*
Datum: 31.01.13 22:35

Dobrý večer,děkuji za Vaši radu,...vidíte,to mě ani nenapadlo,no nevím,ale pokusit se mužu,snad mi to maminka podepíše.

Datum: 31.01.13 22:59
avatar

Zkusil by jsem navštívit nějakého lékaře gerontologa a poradit se sním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sisinka*
Datum: 31.01.13 23:34

Gerontologa jsme zatím nevyhledali,byli jsme jen na psychiatrii kde konstatovala lékařka rozvinutou pokročilou demenci.Ale i k tomuto vyšetření bylo složité maminku dopravit,nebot je to svérázná,na svuj věk poměrně čilá paní,která má svuj rozum,a vždy muselo být vše jak ona řekla, a to,že má nějaký problém si absolutně nepřipouští.Ale dík Vám za radu:)

Od: luke237
Datum: 01.02.13 02:22
Jestlize ma oficialne podle lekarky "rozvinutou pokrocilou demenci", nemuze kvuli tomu z tohoto duvodu ziskat plnou moc nebo opatrovnictvi nesvepravne osoby nebo jak se tomu pravnicky rika?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.13 06:00
avatar

Má-li vaše máma Alzheimerovu chorobu, tak by ji takto měla mít stanovenou v kartě. Nevím, jestli to vy víte, ale existují léky, které předepisuje psychiatr, které dokážou tuto chorobu když ne zastavit, tak zpomalit a duševní svěžest člověka se mírně zlepší. Ne napořád, samozřejmě, ale oddálí se tak smutný konec. Na toto se sice neptáte, ale chcete-li mamince pomoci, tak je možné i tímto způsobem. Jinak jak vám radili předchozí rádci - pomocí plné moci byste se k těm zubům mohla dostat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.02.13 07:10
avatar

To všechno už máme za sebou. Babičce - tchyni bude brzy 88 let a trpí též silnou demencí. Zapálila si gauč, ukradli jsme jí důchod. Když jsme převrátili celou její místnost,, našli jsme důchod v popelníku krbových kamen. Naštěstí se netopilo, jinak by už byl pryč. Kolemjdoucím cizím dětem rozdávala, visíc na plotě, korunky na bonbóny. Jejich hodnotu neznala, tak kdo ví, co všechno rozdala. A v polovině měsíce přišla za mnou: Už nemám žádný peníze, dej mi!

Chce to v první řadě nenechat maminku žít samotnou. Kdo ví, co se jí v hlavě vylíhne, znám to. Vyčleňte ji místnost u vás, musí být pod dohledem, pravidelně se stravovat, být v čistotě, což už sama nezvládne. Jinak to nelze. V druhém případě ústav, ale ze zkušeností vím, že tam staroušci dlouho nepřežijí. Kamarádka musela dát v srpnu maminku do ústavu /padla na nohy, nechodila, nezvládli ji/ a v polovině ledna mi přišlo parte.

Peníze si vezměte k sobě /nemyslím to zle, že byste jí je sebrali/ a plaťte sami to, co bude maminka potřebovat /léky, stravu apod./ Pokud budete muset být s maminkou po celý den a pečovat o ni, měla by mít nárok na péči. Možná, že to už má. Jsou 4. stupně: 800 Kč /dříve 2000/, 4.000 Kč, 8.000 Kč a 12.000 Kč. Budete jí muset přidělovat patřičné léky, sama už si je nerozdělí. A také jídlo: naší babičce dám nejprve bramboračku a až když sní, teprve jahodové knedlíky. Víte proč? Když to dostala najednou, nasypala knedlíky do polévky, promíchala a jedla. Myslela jsem, že budu zvracet.

Opravdu už Vaše babička není v stavu, kdy by mohla fungovat sama. Popřemýšlejte o tom, jistě si zaslouží ten svůj konec života mezi milými příbuznými, než někde zhasnout pomatená sama v baráčku. To už pro ni opravdu není a nezvládne to. Vím, o čem píši. U nás bojujeme už asi 5 let a je to čím dál horší. Ale držíme se. Držte se taky. Přeji pevné nervy.

Dcera nám často říká, ať ji někam dáme /aspoň vím, co mě bude jednou čekat:D/, přestože ta holka není vůbec zlá. Jen to prostě bere jinak, než my. Manžel tvrdí, že by mamku nikam nedal, že by jinde než doma dlouho nepřežila. A tak dál krotíme, domlouváme, vaříme, pereme znečištěné prádlo, sháníme léky. I když vím, že to bude stejně k prdu. Ale budu mít klidné svědomí, že jsme babičce dobře posloužili. Nebyla na mě nikdy zlá /i když přísná/ a tak jí to musím splatit. Jinudy prostě cesta nevede. Jaga.

A když už nic jiného, budete mít aspoň dobrý pocit, že jste dosloužila, nic nezanedbala a babičku někam nevyvezla jako staré harampádí. I takový pocit znamená hodně.

doplněno 01.02.13 07:12:

Jinak - jezdíme na psychiatrii a také na nerologii, ale je to "čím dál stejný". Proti věku není léku.

doplněno 01.02.13 07:16:

oprava: nárok na PŘÍSPĚVEK na péči...

jezdíme na NEUROLOGII

Ohodnoceno: 4x
 
Od: sisinka*
Datum: 01.02.13 18:58

Dobrý den,Vám i všem ostatním děkuji za snahu pomoci.Jsme teprve se vším nápomocným mamince na uplném začátku.Je jinak zatím soběstačná,čistotná jak na osobní hygienu tak na svuj byt.Léky od psychiatra dostala,ale maminka usoudila,že nevidí duvod je užívat,nebot si nepřipouští že by měla jakýkoliv problém.A stejný přístup má vlastně i k jiným lékum,prostě si usoudí,že je to nějaký ,,sajrajt,,a to nebude brát,a vyhodí je.Zatím bydlí sama ve svém bytě,ale už se začínám obávat aby se jí doma něco nestalo,třeba aby nevyhořela.Jenže když jsem už opatrně párkrát navedla řeč, že pujde bydlet k nám,odmítá to,a chce být ve svém!Ale tuším,že už začíná být aktuální její bydlení řešit,nebot přestává umět ovládat domácí spotřebiče,pračku,sporák,...nepamatuje si ani svou adresu bydliště...Domov pro seniory se mi taky nezamlouvá,jsem vychovaná tak,že bych se o své rodiče měla postarat já.Vím,že maminka by v takovém zařízení dlouho nepřežila.Jen vubec nevím jak to bude dál,jestli se všichni z ní nezblázníme pokud si jí k nám nastěhujeme.Už nedávno jsem sama byla na pokraji psychického zhroucení a musela jsem si v lékárně něco koupit abych situace lépe snášela.Jsme často nařčení z krádeže ruzných věcí včetně peněz,a to špatně snáším.Přesně jak píšete,naše maminka by cizím lidem taky dala všelicos,a nás členy rodiny podezírá,že jí krademe.Kdo něco takového nezažil,vubec nemuže pochopit jak těžké to je s takovým člověkem.No musíme se všichni obrnit trpělivostí.O příspěvek na péči si pokusíme taky zažádat,jen nevím jak by to bylo,když sama mám invalidní duchod a pobírám příspěvek na péči na sebe.Dnes měla maminka jeden z těch ,,lepších dnu,,tak jsem znovu zavedla řeč na ty zlaté zuby,tak jsme se spolu dohodli,že příští návštěvu u zubařky absolvujeme spolu a o zuby si řekneme,tak uvidíme jak to dopadne,jestli už zítra ovšem nezmění opět svuj názor.*nevi*

Datum: 01.02.13 07:38
avatar

Dlouhodobě řešte situaci tak, jak radí Babajaga, případně hledejte místo v ústavu. V tomto se každý řídí svým svědomím. Když necháte babičku samotnou, je velmi pravděpodobné, že materiální ztráty budou časem větší.

Co se týče zubů, tak možná jednorázová plná moc zubařce postačí, ale generální plná moc jistí všechno a napořád.

http://www.euroekonom.cz/vzor-plna-moc.php

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.