Práce 8h bez nároku na pauzu?!

Od: Datum: 25.10.12 17:57 odpovědí: 8 změna: 14.12.12 00:03

Zdravím, mně jste tu skvěle poradili jak skončit zaměstnání kde mi neplatí a ještě dostat odstupné. Poslední výplatu dostanu v plné výši a zbytek doplatí. Stačilo si jen dupnout, tímto díky všem, co reagovali

Mám ještě jeden dotaz, ptám se za kamarádku, také pracuje v celkem drsných podmínkách - je na prodejním místě, kde je otevřeno 5-20, střídají se tam 2 lidi, během směny nemají JEDINOU pauzu. Můžou si odskočit na wc vedle do budovy, ale to jen v případě, že na místě nejsou zákazníci, což se někdy vychytává těžko. Když byl fakt provoz, několikrát se stalo, že kámoška radši celý den nepila a na konci směny utíkala na záchod, protože už to nemohla vydržet... Žádná oficiální pauza není, na všech letácích atp. je otevírací doba 5-20 a žádná půlhodinová pauza skutečně neexistuje. Když je nejhůř a jeden ze směny vypadne, musí to vzít ten druhý a ten tam pak sedí celých 15h bez možnosti se aspoň najíst (jídlo na pracovišti velmi přísně zakázáno) a zase s velmi sporadickou možností skočit si na wc. Co se týče jídla, max si může kousnout do rohlíku, ale kdyby na to přišlo vedení nebo na to natrefil mystery shopping je průšvih a hlavně je to hnusné - dělají s penězi atp. takže špinavé ruce, nic příjemného...

Kámoška se rozhodla, že skončí. Rády bychom věděly, jestli je nějaká šance jak odejít vlastně vinou zaměstnavatele a získat alespoň podporu 65% a ne jen 45% když podá výpověď sama? Má šanci se něčeho domoci? Pracuje v takové budce, kde je sice klima, ale v létě vypadla a měli tam 45°, nedostali ani vodu prostě nic... Podmínky děsné, ale když člověk živí děcko...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 25.10.12 18:05

Dobrý den.

Dle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci přestávku v délce 30 minut nejdéle po 6 hodinách práce.

Dříve, než bych rozvázala pracovní poměr, řešila bych se zaměstnavatelem povinnost poskytnout přestávku. Obraťte se na Inspektorát práce. Třeba se nakonec se zaměstnavatelem domluvíte. Je to i v jeho zájmu.

Zaměstnavatel je povinen vést docházku každého zaměstnance. Evidovat příchod na pracoviště a odchod z něj. Z evidence docházky je zřejmé poskytnutí přestávky. Při 8 hodinové pracovní době, půl hodinová přestávka.

doplněno 25.10.12 19:32:

Kamarádka tedy může požádat zaměstnavatele o rozvázání pracovního poměru dohodou. Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem. Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být písemná. Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru.

Pokud zaměstnavatel nepřistoupí na dohodu, pak kamarádka může rozvázat pracovní poměr výpovědí. Výpověď z pracovního poměru musí být písemná, může být bez uvedení důvodu. Zde je třeba počítat s dvouměsíční výpovědní dobou. Výpovědní doba začíná první den kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

doplněno 25.10.12 19:43:

Bude-li kamarádka opravdu rozvazovat pracovní poměr, ať ve výpovědi nebo v žádosti o rozvázání PP dohodou uvede vážné osobní důvody. Úřad práce může k těmto vážným osobním důvodům přihlédnout. V případě Vaši kamarádky se jedná o porušení zákoníku práce.Rozhodnutí, zda jde o vážné důvody nebo zda souhlasí se skutečností, však bude záležet na úřadu práce.Jen úřad práce může posoudit, zda výši podpory zkrátí na 45%. Pokud se s ním uchazeč neshodne a neuspěje ani s odvoláním, nezbude mu než se obrátit na soud.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: askmenow*
Datum: 25.10.12 18:07

Tak tak. Jen podotýkám, že ta pauza smí být neplacená, tedy práce např od osmi do půl páte, s tím, že během dne je ta půlhodinová pauza, kterou se to z osmi hodin prodlouží na osm a půl.

doplněno 25.10.12 18:09:
HLAVA III
PŘESTÁVKA V PRÁCI A BEZPEČNOSTNÍ PŘESTÁVKA


§ 88

§88 (1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.

§88 (2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.

§88 (3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.

§88 (4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.


§ 89

§89 (1) Má-li zaměstnanec při výkonu práce právo na bezpečnostní přestávku podle zvláštních právních předpisů, započítává se tato přestávka do pracovní doby.

§89 (2) Připadne-li bezpečnostní přestávka na dobu přestávky v práci na jídlo a oddech, započítá se přestávka v práci na jídlo a oddech do pracovní doby.
(zdroj: http://www.zakonik-prace-online.cz/kompletni-zneni/ )

doplněno 13.12.12 13:55:

Pokud mají být asertivní, rozhodně to enznamená, že nesmějí nic říct.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meluzina
Datum: 25.10.12 18:11

Díky, ale kamarádka už je rozhodnutá, že skončí. Vzala místo u známe společnosti, kde čekala férový přístup, místo toho se se zaměstnanci vy..bává (nenapadá mě lepší termín) na každém kroku. Beru prozákaznický přístup, ale tady je dohnán do extrému - nedávno jsem byla svědkem, jak jí zákaznice nadávala do krav a nesmí nic říct, prostě mají být "asertivní." To vše za 11tis. čistého. Věčně mají mystery, zákazníci jsou sami vyzýváni, aby si stěžovali a pokud tak dělají (často si stěžují jen proto, že sami udělali chybu) tak prodejce přijde o osobní ohodnocení, aniž by někdo prošetřoval, kde je vůbec pravda... prostě buzerace, kámoška toho má dost, jen má strach, že z 45% mzdy fakt nevyžije, tak by aspoň na chvíli chtěla těch 65% tak jestli je nějaká šance, jak trochu bojovat...

Od: doctor
Datum: 13.12.12 19:50

Milá meluzíno.

Pokud vzala vaše známá místo u známé společnosti, nemusí řešit podporu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 21:23
avatar

Co míníte výrazem mystery?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 14.12.12 00:03
Ohodnoceno: 0x
 
Od: juj
Datum: 13.12.12 02:03

taky mmam podobnej problem,delam na lince a za 12 hodin nemam pauzu na jidlo piti proste nic. pokud chci jit na zachod, tak mi rekne mistr, ze za me tam nema koho dat.ze zacatku to byl des. jidlo,piti vem to cert, ale toaleta to je problem. asi si reknete,ze jsem blazen ale trenoval jsem oddalovani toalty co to jde a jde to 14-15 hodin to jde vydrzet ale musi se to trenovat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 02:20
avatar

To myslíte vážně? Odrovnat si ledviny jenom kvůli zaměstnavateli, který porušuje zákoník práce?!

doplněno 13.12.12 02:21:

Oprava: ... ledviny a močový měchýř ...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.