Styk otce s nezletilými dětmi

Od: Datum: 25.10.12 15:42 odpovědí: 23 změna: 30.10.12 15:00

Dobrý den všem,

v současné době řeším problém s bývalým manželem ohledně dětí.

Rozvedli jsme se, když dceři byly necelé dva roky, k přítelkyni ji bral každý sudý víkend, tak jak bylo určeno v soudní dohodě. Tou dobou bylo synovi 14 dní, takže si ho brát nemohl. Potom se s přítelkyní rozešel, bydlel sám a bral si jen dceru. S přítelkyní se dal zase dohromady, ale syna nechtěl, že neumí ještě chodit a bral si zase jen dceru. Pak se rozešli podruhé, bydlel sám na ubytovně, to už synovi byl rok a půl. Z tohoto důvodu si bral opět jen dceru. Nyní jsou synovi dva roky a bývalý manžel bydlí zase s tou samou přítelkyní. Tlačím na něho, že když má tedy kde bydlet a jsou na to dva, tak si bude brát obě děti v určenou dobu, nebo žádného. Syn u něho nikdy nebyl. Jeho přítelkyně se evidentně nechce starat o dvě cizí děti, do čehož mi nic není. Mám právo mu nedat ani jedno dítě, když si něchce vzít obě, nebo by bylo lepší se obrátit na úřady. Jsem na mateřské 4. rok a neměla jsem ještě jediný volný víkend. Děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.12 15:48
avatar

Dobrý den. Ne, nemáte právo klást si podmínky. Platí soudní rozsudek a tím je třeba se řídit, pokud se nedohodnete jinak. Pokud si otec dětí bere jen jedno z dětí, nelze ho donutit, aby vykonával styk s oběma. Bohužel, je to jeho škoda, ale nanaděláte s tím nic.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: zebrabezpruhu*
Datum: 25.10.12 16:20

není přeci možné, aby nešlo v této věci něco udělat. Je rodič zrovna jako já.

Datum: 25.10.12 16:21
avatar

Kdo má děti v péči? Jak je to dohodnuto, jak rozhodl soud?

Můžete ho nutit k zaplacení alimentů, nicméně ne k tomu, aby si děti bral k sobě.

doplněno 25.10.12 16:32:

Zkusila jste si s ním o tom promluvit? možná má strach (nebo nechce) starat se o tak malé dítě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zebrabezpruhu*
Datum: 25.10.12 16:27

Děti mám v péče samozřejmě já. Alimenty platí včas. Vím, že má právo si brát děti, ne povinnost, ale zdravým selským rozumem...dceru si bere tak jak má, syna jako by neměl, není to normální.

Od: zebrabezpruhu*
Datum: 25.10.12 17:19

zkusila jsem se domluvit, uvedla jsem i důvody proč to chci. Ale už kdysi, když se rozešli poprvé se zmínil, že jí dcera vadila. Nyní by se měla starat o dvě cizí děti. Argumentuje tím, že mají malý byt. Ale mě se také nikdo neptá jestli si odpočinu.

Datum: 25.10.12 16:27
avatar

To máte pravdu. Ale Vám byly děti svěřeny do péče a styk otce a dětí byl dohodou (soudně) upraven. Vy jste tudíž povinna děti ke styku připravit a jestli si je otec vydzvedne, či ne, to již záleží na něm. On má vůči dětem vyživovací povinnost, tu plnit musí, ale styk s dětmi mu nařídit nejde. Nemá-li zájem, musíte se s tím smířit, bohužel. Kdyby měl děti v péči on, též by záleželo jen na Vás, zda styk s dětmi chcete udržovat, či ne...Nařídit to nelze ani soudně. Pouze drhému rodiči umožnit...

doplněno 25.10.12 16:32:

Já Vás chápu, mladá paní, ale když otec nemá o syna zájem, nejde mu zakázat k vůli tomu styk s dcerou. Je škoda, že se otec o synka takto připravuje, ale je to jeho rozhodnutí...

doplněno 25.10.12 20:23:

Mladá paní, zkuste otci navrhnout, aby si syna vzal tedy zpočátku jen občas, třeba jen na procházku. Vysvětlte mu, že Vám jde pouze o to, aby o syna jevil zájem a vytvořil si k němu vztah, jako má k dceři. Ujistěte ho, že mu nechcete syna vnucovat, ale jen Vás trápí, že syn je ochuzen o otcův zájem. Žádný nátlak, ale pokud se vymlouvá na to, že má malý byt, nemusí si ho hned do bytu brát. Alespoň budete vědět, že jste učinila opravdu maximum proto, aby si i k synkovi vytvořil otcovský vztah. Na toto by přistoupit snad mohl...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zebrabezpruhu*
Datum: 25.10.12 16:28

chápu, ale nechci, aby protěžoval jen jednoho, když má děti dvě. Na víkend by k němu měli jezdit oba

Datum: 25.10.12 17:09

Co zkusit podat si k soudu návrh na zvýšení výživného na syna s odůvodněním, že otec o syna nejeví zájem a ani v nejmenším se nestará a případné peníze navíc pak použít na placené hlídání? Někteří soudci na argument o nestarání se slyší a alimenty zvýší. Samozřejmě, úspěch předem zaručený není, každý soudce rozhoduje po svém.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zebrabezpruhu*
Datum: 25.10.12 17:21

Ano i tom jsem přemýšlela, ale opravdu to nechci řešit formou nějaké pomsty nebo tak něco.

Datum: 25.10.12 17:29
avatar

Tak se s ním dohodněte. Soud ani otci nemůžete nařídit, aby si bral obě děti, Nemůžete ani podmiňovat styk s jedním dítětem tím, že by si otec musel brát i druhé.

doplněno 25.10.12 17:31:

Podle mne nebude problém ani tak v neochotě přítelkyně otce dětí, jako spíše v tom, že si otec k mladšímu dítěti "nestihl" vytvořit vztah.

doplněno 25.10.12 20:02:

Ono to jinak než dodhodou nepůjde. Nařídit mu to nikdo nemůže, ani soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zebrabezpruhu*
Datum: 25.10.12 17:35

i proto chci, aby si ho bral. Zkusím se jěště nějak domluvit

Od: zebrabezpruhu*
Datum: 25.10.12 21:11

ani nevíte jak moc bych se chtěla domluvit v klidu, ale obávám se, že v tom hraje roli nechuť jeho přítelkyně a on si nechce dělat zlo, já mu ho dělat nechci, ale jeho argumenty mě opravdu nepřesvědčily o tom, že by měl pádný důvod syna odsunout.

Datum: 29.10.12 07:25

O co tady vlastne jde?Potrebujete hlidani obou najednou,aby jste mela volno?Da se to pochopit,ale ne za cenu,ze chcete posilat dite k otci,kdyz mezi nimi nevznikl zadny vztah.Neda se to lamat prez koleno.proste s nim nebyl dlouho a vztah se nevyvinul a tezko se uz navaze.znam pripad,ze se manzelum narodilo dite,pakbyla 4 roky odluka.Dali se znovu dohromady a meli dite dalsi,kdy uz spolu zustali.To druhe muz miloval,to prvni,ne ze by nechtel,ale uz byl vztah narusen,nebo-li se zadny nevytvoril.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zebrabezpruhu*
Datum: 29.10.12 10:51

pravě proto chci, aby se vztah budoval dokud je syn malý, pak bude pozdě a bohužel to odnese jen a jen dítě. Samozřejmě, že bych chtěla volno, ale ne za každou cenu.

Datum: 25.10.12 19:57
avatar

no vas nadpis me ukazal i jiny vyznam... neni vam to divne, ze chce pujcovat jenom holcicku? Ale je pravda ze 2lete decko je neposedne sidlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zebrabezpruhu*
Datum: 25.10.12 20:04

Divné to je, ale ve smyslu, v jakém to myslíte vy určitě ne. Vidí se v ní od malička a má ji rád, ale to mu nedává právo vykašlat se na syna, kterého si mimochodem moc přál

Datum: 25.10.12 23:37

No, na jednu stranu chápu že si chcete odpočinout, nevím, asi nemáte možnost dalšího hlídání, třeba babička.. a taky rozumím tomu, že chlapec bude jaksi diskriminován oproti sestře. Ale na druhou stranu on otce vůbec nezná, nenapadlo Vás, že by v jeho dvou letech byl pro něj docela šok, trávit dlouhou dobu s úplně cizími lidmi? Já jsem se rozvedla když dceři bylo 10 měsíců, její otec se s ní od té doby neviděl. Teď má 4 roky. Kdyby přišel že by si jí chtěl brát, hnala bych ho holí, protože si dovedu představit jak by asi holka byla v šoku. Navíc, když jste si vědoma toho, že ta jeho přítelkyně na nechce jeho děti akceptovat, jak se asi bude k nim pak chovat.. no, radši to promyslete, dětská dušička je velmi křehká

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zebrabezpruhu*
Datum: 26.10.12 08:44

ono je to složitější. Totiž, když byl sám na ubytovně chodil za dětmi denně na návštěvu, občas je u mě i pohlídal, abych si mohla vyřídit úřady atd., takže syn ho zná a říká mu táta. Jenomže situace se změnila, když se opět vrátil k přítelkyni. Pravděpodobně mu zakázala chodit k nám do bytu, i když evidentně chodil za dětmi. Ze strachu o vztah raději přestal docházet. Pouze se omezil na víkendy, které má v dohodě, no a jak už jsem psala, bere si pouze dceru.

Datum: 28.10.12 00:23

No těžko posoudit když člověk není znalý situace, ale Vy jste se ptala původně na něco jiného.. já zabrousila trošku spíše do psychologie než do zákonů a to musíte vědět jen Vy sama a věřím že děláte pro své děti jen to nejlepší, tedy aspoň si to myslíte. Ono se to totiž ne vždycky nevylučuje. Tak Vám aspoň popřeju hodně dobré a pevné nervy :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: zebrabezpruhu*
Datum: 29.10.12 06:33

Ano máte pravdu, vím, že ve finále to bude jenom hra o nervy. Situace je opravdu složitá. Vlastně celou dobu co je syn na světě, tak jsem ustupovala výmluvám. Nejprve kvůli jeho věku, což bylo pochopitelné a já sama bych si nepřála, aby ho někdo jiný hlídal. Časem to byla výmluva na to, že nechodí a nakonec, že nemá kde bydlet. Dceru si ale bral pokaždé. Je mi ho líto, protože několikrát, když jejich otec odjížděl jen s dcerou, brečel u dveří, že ho sebou nevzali a samozřejmě sestru hledal a bylo mu divné, že není doma. I proto bych chtěla, aby byli spolu, i když u něho. Nevím jak to lépe vysvětlit.

Datum: 30.10.12 06:49

Tohle si dovedu predstavit,ze druhemu je to lito,ze nejede take.Ale vemte si ze kdyby jel,tak by take brzy mohl citit,ze se venje otec spis dceri.ja vim ze se snazite aby vztah vznikl,ale ja se obavam,ze tezko.Vzdyt vidite jak se tomu x brani.nejsem si docela jista,jak bych v teto situaci reagovala.Co dcera,jezdi tam rada?Neslo by zauvazovat nad tim ze smitec?Sice to neni spravne reseni,ale jine me nenapadlo,kdyz s tim trpi syn.

doplněno 30.10.12 07:02:

Snaz te se syna vzdy na okolnosti pripravit predem.Rozhodne bych mu nevykladala,prijede tatinek a mozna ze nekdy pojedes.Jak pak tatinek,kdyz se k nemu tak nechova.Klidne bych mu rekla holka pojede k tomu panovi a my si udelame hezky vikend.Je dulezite aby se na neco tesil predem a bral normalne,ze v dany cas bude travit kazdy ze sourozencu jinak ,ale hezky.Vykaslala bych se na svoje volno,take jsem nikdy nemela hlidani.Hlavne nic nelamat a postavit se k tomu jak to je a co nejlepe.Jednou se treba muze stat,ze syn otci vycte,ze si ho nebral,ale na druhou stranu bude mit vzpominky pekne.Nepestujte v nem nadeji,ze si ho nekdy otec treba vezme,to je nejhorsi.Pro dite jsou nejhorsi vykyvy,nejistota.Take by slo domluvit prebirani ditete,ne pred zraky syna.Muzu se zeptat kolik je let byvalemu?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zebrabezpruhu*
Datum: 30.10.12 09:35

Asi máte pravdu, nechám to plynout, stejně přicházím o nervy jen já...ještě zkusím domluvu po dobrém a když to nepůjde, zařídím se podle sebe. Bývalému je 33

Datum: 30.10.12 15:00

Drzim palce,hlavne usetrete toho syna .Vubec bych ho tomu nevystavovala.Treba prijde otec a za nejaky rok si sam uvedomi chybu a bude chtit neco trosku napravit.Celkove se nikdy neda.Ale ted proste se k tomu stavi tak a vy to respektujte a zaridte se podle toho.Vite,ono nekdy lepsi,kdyz se nestykaji,v pripade,ze by nebyla vychova dobra.musi se treba rozlisovat.Jako partneri jste skoncili,ale jako rodice ne .Z toho vyplyva,ze o vychove by jste se prubezne meli domlouvat a kazdy se snazit byt z ditetem,co nejvice casu to jde,at jsou mu treba jen 4 roky.Zamyslete se,jestli vas ex.splnuje podminky dobreho rodice.Je dost stary na to,aby se vse ujasnil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.