Podnikání bez živnostenského listu

Od: Datum: 31.01.13 21:03 odpovědí: 30 změna: 06.02.13 18:49

Dobrý den, rád bych se zeptal. Jsem zaměstnán a rád bych si přividělal určitou činností (speciální zednickou prací) pro firmy. Otázka zní můžu podnikat bez živnostenského listu jde mi hlavně o to zda můžu za své práce vypsat fakturu. Nebo jak se to dělá když si chce takhle člověk přividělat. Díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.13 21:05
avatar

Načerno za hotový jak jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: matan007
Datum: 31.01.13 21:13

a fakturu vystavit můžu nebo prostě za hotový bez dokladu

Datum: 31.01.13 21:16
avatar

Za hotový z ruky do ruky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 31.01.13 21:25

Bože, to myslíte vážně? To nemáte 1 000 Kč na živnosťák? Pouze příležitostná činnost je možná. Vizte "živnostenský zákon" popř. ZP..

doplněno 31.01.13 21:38:

Albatrosi, podnikat, tak mimo zvl.okolností nikomu jen tak prachy nedám! Chci fakturu, jinak se okrádám! Že mi ji vydá černoch, budiž, jeho problém.

doplněno 31.01.13 22:04:

Albatrosi, před 32 lety mít živnosťák, na co?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 21:27
avatar

Proč se start o daně a cpát je Kalouskovi do kapsy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 31.01.13 21:56

No - stát (v tvém pojetí "Kalousek") daně potřebuje a vybere si je - třeba tím, že zvedne sazbu DPH (abych zmínil něco aktuálního). Tedy ty - tím, že daně ze své práce neodvádíš, vlastně okrádáš všechny ostatní... *ee**bum*

No - nevím, čím se ´na černo´ živíš nebo přiživuješ, ale já bych ti nezaplatil - bez ´papíru´ prostě nenakupuju...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.01.13 21:30
avatar

Jen na černo bez dokladu a vystavujete se že až práci odvedete tak Vás vykopou bez zaplacení a pak si mužete stěžovat na lampárnu.Nejlepší řešení je živnostenský list

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 21:36
avatar

Za 32 let práce tímto stylem se mi to nestalo ani jednou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 31.01.13 22:30

Jako zedník si jistě můžeš přivydělat při opravách rodinných domků a podobně, ale ne pro firmy. Fakturu vypsat nemůžeš a firma (tedy zaměstanec firmy) ti to ze svého nedá a firma si to nemůže zaúčtovat do výdajů. Je hodně majitelů domků co potřebují něco opravit a jistě po tobě nebudou chtít doklad pokud budeš dělat pod cenou. Vše má něco pro a proti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 01.02.13 05:36

Jak píše Uska a Albatros. Melouchařit. Je pořád fůra lidí, kteří radši dají 150 na hodinu melouchaři, než 250 živnostníkovi. Ale nevezme si tě žádná firma, jen soukromé osoby. Plno lidí si takhle přivydělává. Jednak, proč cpát do chřtánu někomu, kdo to stejně rozkrade, proč platit další peníze, když za tebe vše platí zaměstnavatel, a proč se papírovat a lítat po úřadech kvůli pár melouchům. Osobně jsem příznivcem takového přivýdělku. A ze zkušenosti - tito lidé mají práci díky referencím. Žádná reklama, tudíž se o to víc snažej odvést kvalitní práci. Všechny které znám a toto dělají, jsou špičkoví odborníci. Pokud to chci domů a nepotřebuju odepisovat náklady na firmu, tak jednám jen s takovými.

Ze stejných důvodů i fůra živnostníků fakturuje jen firmám - pro soukromé osoby dělá bez dokladu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.02.13 11:51
avatar

Já mužu stát obírat o daně ale chraň pámbu aby to udělal někdo z vlády. Pokavaď nezačnem u sebe tak máme vládu která nám patří. Na co neni účet z toho se daně neplatí. A co případná reklamace? Kamarád dělal bez smlouvy jen na ústní dohodu rekonstrukci vody teplé i studené a ustředního topení v začinajicí restauraci Až to bylo udělané tak ho dva kumpáni zfackovali a peníze žádné.Kam si mohl jít stěžovat když dělal na černo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 01.02.13 11:53

Tak zrovna u restaurace ho to mělo napadnout. Proč by nechtěli doklad, který by si odepsali z daní? Divné, že.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.02.13 12:20
avatar

Divného na tom neni nic. Prostě práce na černo bez dokladu a tím pádem bez odvodu daně Prostě práce výhodná pro obě strany Třeba za polovinu než by to dělala firma. Práce na černo kterou tady doporučujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 04.02.13 06:50

Jistě, práce, kterou dělá tisíce lidí pro další tisíce lidí soukromě. Tedy v bytě, domku, na chatě. U firmy je to podezřelé, protože firma, i když zaplatí víc, tak si to odečte z daní, tudíž v tomto případě nutno přemýšlet. Dělám na černo přes 20 let a nikdy jsem takový problém neměl. Což sice neznamená, že nemůže nastat, ale vše je o domluvě a důvěře. Osobně bych hospodskému, který chce práci bez dokladu nedůvěřoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.13 17:52
avatar

Firma která začíná obyčejně bývá první rok v mínusu a tak co chcete odečítat když nemáte na to zisk?Když byste požadoval příjmový doklad tak musíte odvést daně. Mohou Vás najít podle výdajového dokladu,, finančák" kterým hospodský bude uplaťnovat odečet z daní.Tak že práce na černo nese i svá rizika.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 04.02.13 18:05

I začínající hospoda bude vždy vyžadovat doklad. I když bude první rok ve ztrátě, tak si ztrátu může uplatnit roky další. Takže dělat hospodskému něco na černo, na ústní dohodu je blbost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.13 18:35
avatar

To už kamarád ví taky.

doplněno 04.02.13 19:38:

Tu strátu si může odečíst samozřejmě další rok,ale ten další rok aby si to mohl odečíst nesmí být ve strátě. Jak víme ale jen strašně málo živnostníku platí daně. Neni to jejich vina ale také zákony nastavila ODS a jak peníze v kase chybí tak ubírají rodinám s dětmi,důchodcům,školám,policii...Kontrolní otázka Jakou zaplatí živnostník daň ze zisku 600 000 Kč? A kolik ze stejného zisku dělník?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.13 01:26
avatar

Formulace "kontrolní otázky" je nesmyslná, nedá se na ni odpovědět.Tedy dá, ale ne ve smyslu jakým byla položena.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 05.02.13 09:19

Otázka zní - kolik času stráví prací a myšlenkama na práci dělník a kolik živnostník? Když jim tak závidíš, tak proč nezačneš podnikat, aby sis to taky zkusil. Takovýhle kecy má jen člověk, který neví o čem mluví. Napadlo tě někdy, že ten živnostník přifrčí večer z práce, sedne ke compu a řeší účetnictví (zatímco ty hraješ hry nebo koukáš na telku)? Že, když jede na dovolenou, tak na rozdíl od tebe mu neběží žádný plat, takže musí našetřit dvakrát tolik? Když má roztrhaný monterky, tak musí do krámu a koupit nové (nevydaj mu je ve skladě na výdejku), že se celý měsíc třese, jestli bude mít na poplacení sociálky, zdravotního, jestli neudělal chybu v účetnictví aneskočí na něj berňák, jestli bude mít příští měsíc práci...mohl bych pokračovat ještě dlouhým odstavcem...

Ty si v 6 odpíchneš, odmakáš 8h a konečná. Žádný starosti, žádné myšlenky. (mluvím o práci nikoli o problémech života).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.02.13 16:23
avatar

Takový kecy má ten který ví o čem mluví.To co píšete je typická obrana podnikatele.Já musím sehnat práci,ja musím přemýšlet,já musím se starat abych měl peníze...Je to součást jeho podnikání,jeho práce. Schopný pak z toho má nemalé zisky Mnoho násobně vyšší než je plat dělníka To mu nezávidím.Ti co to nezvládají takto bečí jak Vy.Platí zaměstnanci minimální mzdy třeba i sněkolika měsíčním spožděním. Jak pak platit byt,elektřinu ...Tak že dělník ať daně platí. Neni to vina podnikatelu je to špatně nastavená daňová plitika,Z těch 600 000Kč dělník zaplatí 65 000 jen daně živnostník protože přemýšlí a musí si kupovat montérky tak neplatí nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 05.02.13 19:09

Asi bys měl vědět, že jsem zaměstnanec, než začneš soudit. Kolikrát v životě jsi zkusil podnikat, že máš hubu plnou keců? Zase jeden, co se krčí v rohu u zaměstnavatele a pak večer v hospodě drsně kváká, jak jsou živnostníci vysmátý a prachatý. Měl jsi úplně stejnou možnost jako ty, co jsou za vodou, proč jsi ji nevyužil? Že by obyčejná zbabělost, protože, co kdybys zkrachoval? Jo hochu, kdo neriskuje, nic nemá, ale taky by měl aspoň držet hubu, když už neumí dělat činy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 05.02.13 19:58

jirka2 - z vás číší úplná zášť, ale nevím proč. V dnešní době můžete být zaměstnancem, podnikatelem, bezdomovcem ... čím je libo a dokonce jste mohl kandidovat i na prezidenta. Tak sakra o co vám jde. Jděte podnikat, když je to tak výnosné a takový příspěvek by z vás nikdy nevypadl.

doplněno 06.02.13 11:32:

Z vašich příspěvků vám nevěřím nos mezi ušima a tím víc, že úspěšně podnikáte. Pohybuji se mezi těmito lidmi, ale to co jste zde předvědl, by nezvládl žádný úspěšný podnikatl. I tak vám držím palce, ať se vám stále daří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.13 20:26
avatar

Pánové napište mi jedinou větu která v mém příspěvku neni pravdivá. Jinak pracuji sám na sebe a vůbec si nestěžuji.Jediné přání mám aby to vše zůstalo tak jak to je.a hodně dlouho.V minulosti jsem měl takového povedeného šéfa dodnes mi dluží peníze tak vím o čem je řeč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 06.02.13 06:07

To ti klidně napíšu:
To co píšete je typická obrana podnikatele - tohle je reakce rozumného člověka (viz - já nepodnikám).
Schopný pak z toho má nemalé zisky - to není pravidlo. Znám plno schopných řemeslníků-podnikatelů, kteří mají běžné příjmy.
Mnoho násobně vyšší než je plat dělníka - pokud podniká ve stejném oboru jako dělník, tak ani náhodou.
Platí zaměstnanci minimální mzdy třeba i sněkolika měsíčním spožděním - schopný podnikatel tohle nedělá, zažil jsem jich několik a nemůžu si stěžovat, opět pouze házení špíny na skupinu, kvůli několika případům.
Takže vlastně polina z toho, co píšeš jsou pouze žvásty a tvé rádobyargumenty. To žes jsi to jednou zažil neznamená, že to je pravidlem. Pokud jsi jiného názoru, lze tě pak zařadit do skupiny živnostníků (jak píšeš), kteří okrádají stát, zaměstnancům platí minimální mzdu a ještě s několikaměsíčním zpožděním. A tím se tady chlubíš? No potěš
doplněno 06.02.13 06:08:

oprava: takže vlastně polovina

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 11:09
avatar

K tvému elaborátu ti poradím Kup si koně a nech se pokopat...Lidskou nohu bys pošpinil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 06.02.13 11:29

Samozřejmě, klasika. Když dojdou argumenty, lze ještě nadávat. Typycké čecháčství.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 06.02.13 15:23
avatar

Asi jsem kousl do živého co? Co taky čekat od člověka co tu doporučuje práci bez živnostenského listu.Neodsuzuji podnikatelé ale zákony které to umožnují Je pak na cti každého jak toho zneužije.

doplněno 06.02.13 15:24:

Pro uska

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 06.02.13 17:01

Jirko - není jedinný důvod nedoporučit přivýdělek bez ŽL. Dnes si můžu takto vydělat 20 tisíc a příští rok už 30 tisíc. Tak o co vám jde? Není třeba na každou fušku ŽL a my zde ty zákony neděláme, jen je můžeme využívat nebo lépe řečeno používat. Vy jste vstal asi hore zadkem a máte špatkou náladu, i to se někdy stává.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 18:49
avatar

Přivýdělek 20 000 je platný jen když jsi bez zaměstnání. To si můžeš přivydělat za rok. Když máš zaměstnání smíš si vydělat jen 6000 ročně a zbytek se už musí přiznávat.

Možnost Dohody o provedení práce je omezena 150 hodinami za kalendářní rok .. příjem je ale už daněn.

Dohoda o provedení práce - 15% srážková daň do 5000,- Kč měsíčně, při více jak 5000,- Kč měsíčně je nutno platit zálohu na daň, max. 150 hod. ročně u jednoho zaměstnavatele.

od letošního roku platí u dohod jiná čísla .. 300 hodin za rok a 10.000,- měsíčně

Chcete-li si přivydělat skutečně jen příležitostně, rozhodně se vám vyplatí zvolit spíše formu dohody o provedení práce, kde ušetříte na sociálním i zdravotním pojištění, navíc při výdělku do 5 tis. Kč měsíčně je příjem zdaněn srážkovou daní ve výši 15 %. Nepřesune tak vaše příjmy do vyššího pásma daně z příjmů. Nevýhodou je limit 100 hodin ročně, které lze tímto způsobem odpracovat.

http://finexpert.e15.cz/jak-spravne-zdanit-privydelek

Asi se nedomluvíme tak končím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.13 15:36
avatar

Zivnostnika to prece taky nikdo nenuti delat. Klidne se muze jit zapsat na urad prace, nebo se pod jineho zivnostnika zamestnat. A ma klid.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.