Střídavá péče - předběžné opatření

Od: Datum: 25.10.12 13:47 odpovědí: 2 změna: 25.10.12 16:58

Dobrý den, rozvádím se a právě proběhla úprava poměru k dětem, které byly i přes nesouhlas matky soudem svěřeny do střídavé péče. Střídavá péče je až od doby po rozvodu manželství. S manželkou v jednom bytě nelze dále žít a chci se odstěhovat ještě dříve než soud rozhodne o rozvedení manželství. Než bude manželství právoplatně rozvedeno, může uběhnout ještě dlouhá doba (měsíce, roky). Než však k rozvodu dojde, chci již mít děti ve střídavé péči. Tomu však manželka hodlá bránit.

Lze požádat soud o vydání předběžného opatření na střídavou péči ještě na dobu před vlastním rozvodem manželství? Je třeba splňovat nějaké podmínky, aby mohla být nařízena střídavá péče i v době před rozvodem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.12 16:15
avatar

Návrh na předběžné opatření sice poodat můžete, ale nejsem si jista, jak se k němu soud postaví. (Za trvání manželství máte děti ve společné péči.)

Jak jsou děti staré, kam budou docházet do školky (do školy)? Ideální by bylo, aby děti docházely stále do stejného zařízení, a aby (není-li to nezbytně nutné) neměnily či nestřídaly okruh kamarádů.

___ Promiňte, že se ptám: Jak mohl soud přes nesouhlas jednoho z rodičů svěřit děti do střídavé péče?

I my jsme měli po rozvodu střídavou péči, ale tehdy (90. léta) byly pro svěření do střídavé péče podmínkou přání dětí a dohoda rodičů. K návrhu se musel vyjádřit i zástupce OSPOD.

doplněno 25.10.12 20:06:

KapkoNaděje,

děkuju za vysvětlení.

Podle mne je střídavá nebo společná péče obou rodičů v zájmu dětí. Jenom si neumím představit, jak to bude probíhat v praxi, pokud se rodiče nedohodnou...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.12 16:58
avatar

Dobrý den. Ano, lze si podat návrh na vydáni předběžného opatření na dobu ještě před rozvodem. Dělá se to běžně. Ale soud nemusí vyhovět. Záleží na důvodech a následném posouzení soudu. Soud rozhodne opět v zájmu dětí. Ale doporučuji návrh podat.

doplněno 25.10.12 17:15:

Pro ivzez -Navím, jak dříve, ale v dnešní době není podmínkou pro střídavou péči dohoda rodičů. Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu stejný zájem, může soud svěřit dítě do střídavé výchovy obou rodičů, i když jeden z nich nesouhlasí. Pokud je to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby, pak soud na střídavou péči může přistoupit. A to v době před rozvodem i po něm.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.