Jak na neschonost

Od: odpovědí: 4 změna:

Dobrý den prosim o radu:jsem nemocna a na kontrolu mam jit az koncem měsice a nevim kdy mi ma dat doktorka listek na penize jestli az skoncim nemoc.jelikoz mam doma male deti tak bych nechtela byt bez peněz kvůli tomu,že jsem dala pozdě listek na penize diky za odpověd

4 odpovědi na otázku

 

 


0x
avatar kapkanadeje

Dobrý den. Zákonem stanovená povinnost říká, že lékař by Vám měl tzv. lístek na peníze vystavit k 21. dni trvání pracovní neschopnosti. Viz. Zákon o nemocenském pojištění § 61 písm. j)

doplněno 25.10.12 09:24:

§ 61 - Ošetřující lékař je povinen:

j) potvrdit pojištěnci na předepsaném tiskopisu nejméně jednou měsíčně pro účely výplaty dávek nebo poskytování náhrady mzdy, platu nebo odměny nebo sníženého platu (snížené odměny) v době dočasné pracovní neschopnosti trvání dočasné pracovní neschopnosti, a to ke dni vydání tohoto potvrzení nebo nejvýše 3 kalendářní dny dopředu; trvá-li dočasná pracovní neschopnost déle než 14 kalendářních dna v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 déle než 21 kalendářních dnůů , je povinen potvrdit pojištěnci pro účely poskytování náhrady mzdy (platu) nebo sníženého platu (snížené odměny) její trvání vždy ke 14. kalendářnímu dni a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 k 21. kalendářnímu dni ode dne jejího vzniku,

 


0x

Já myslím, že je to jen na dohodě. Pokud budete i nadále nemocná, tak nevidím důvod aby vám lékařka napsala napsala lístek na peníze i pár dní před koncem měsíce. Do zaměstnání je potřeba ho dopravit před zůčtováním výplat, ale obyčejně se dává na přelomu měsíce.

 


0x

Dobrý den.

Lékař Vám vystaví lístek na peníze k 21. kalendářnímu dni pracovní neschopnosti spolu s IV. dílem pracovní neschopnosti. Oba tyto doklady odevzdáváte svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel Vám v době prvních 21 kalendářních dní nemoci vyplácí náhradu mzdy za ušlé plánované směny, přičemž se první tři směny neplatí. Od 22. kalendářního dne proplácí nemocenské dávky, tentokrát za kalendářní dny nemoci Správa sociálního zabezpečení. Lékař Vám vystaví lístek na peníze k poslednímu dni nemoci v měsíci /tento lístek slouží jednak k výplatě nemocenských dávek a jednak jako omluva zaměstnavateli). Lístek odevzdáte zaměstnavateli, ten jej spolu s IV. dílem pracovní neschopnosti a Přílohou k žádosti o nemocenské dávky odesílá na Správu sociálního zabezpečení.Ta má na výplatu 30 kalendářních dní, většinou ale vyplácí dříve. Lékař Vám lístky na peníze může vystavovat dle domluvy při každé kontrole, třeba každých 14 dní. Tyto lístky bude Váš zaměstnavatel odesílat na Správu soc. zabezp. a nemocenskou tak budete mít vyplacenu po částech, průběžně. Jen si nezapomeňte na IV díl ppracovní neschopnosti vypsat číslo účtu či adresu pro doručování nemocenských dávek.

doplněno 25.10.12 14:26:

Jen doplním: náhradu mzdy za prvních 21 kalendářních dní za ušlé plánované směny Vám zaměstnavatel proplácí v běžném výplatním termínu.

 


0x
avatar iz

V případě delší nemoci vystavuje lékař na konci každého měsíce (nebo začátkem dalšího měsíce - max. do 5. dne) potvrzení o trvání pracovní neschopnosti, jež musíte na zadní straně podepsat a doručit zaměstnavateli. Zaměstnavatel je povinen potvrzení neprodleně předat OSSZ.

OSSZ má lhůtu k vyřízení 30 dnů. První výplata nemocenské se může pozdržet (obzvláště v době zvýšené nemocnosti), další už chodívají pravidelně.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]