Jsem bez zaměstnání - na co mám nárok?

Od: Datum: 24.10.12 13:07 odpovědí: 6 změna: 24.10.12 15:20

Prosím o radu, pokud se v této problematice někdo vyzná... Od r. 2008 do 3/12 jsem byla zaměstnaná. K poslednímu březnu jsem skončila. Šla jsem na UP kde jsem dostala podporu na 5 měsíců, tedy do konce srpna. V polovině srpna jsem nastoupila do zaměstnání (16/8/12). Tam jsem to ukončila včera, z důvodu neplacené mzdy (platili alespon soc. + zdrav.). Měla jsem přislíbené místo od příštího pondělí. Dnes jsem se dozvěděla, že jej obsadí někým jiným (od sousedky která pracuje tamtéž vím, že dcerou nadřízené, která také přišla o práci - chápu to). Zůstala jsem naráz bez zaměstnání a bez příjmu. Samozřejmě hledám dál, ale potřebovala bych vědět, co dělat nyní. Mám jít na UP? Mám nárok na nějaké peníze? Nebo na nějaké dávky v hmot. nouzi atp.? Měla jsem něco našetřeno, ale to většinou padlo po dobu podpory a hlavně během zaměstnání, kde mi neplatili část mzdy... Vůbec e v tom nevyznám... Nemám děti, jsem svobodná, trv. bydliště mám u rodičů i když mám pronajatý byt... Díky za rady!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 24.10.12 13:16
avatar

Pokud jste vyčerpala celou podpůrčí dobu a nyní půjdete do evidence ÚP, tak již nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, poněvadž jste neodpracovala dalších šest měsíců. Pokud jste nevyčerpala podporu, tak ji jen dočerpáte. Na dávky v hm. nouzi se bere v úvahu příjem všech žijících ve společné domácnosti. Pokud máte na nynější bydlení smlouvu, vemte ji s sebou na ÚP, tam posoudí. V každém případě za Vás v evidenci UP bude hrazeno zdr. poj. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meluzina
Datum: 24.10.12 13:39

Na UP jsem se odhlasila v polovině měsíce, mám tedy nárok ještě na polovinu jedné podpory? Docela by mi to pomohlo, v předchozím zaměstnání jsem měla vyšší mzdu a podporu jsem měla 10tis.

Ještě bych se chtěla zeptat, jak je to s DPČ. Jsem ochotná jít i do fabriky, ale tam berou jen agentury na DPČ. Platí za mě pak soc + zdrav? Asi se to nepočítá do odpracované doby, že?

Od: pt®
Datum: 24.10.12 13:43
avatar

Přesně Vám to řekne zprostředkovatelka. Ale pokud jste celou podporu nevyčerpala, tak ji pouze dočerpáte, bude se jednat o pár týdnů nebo dnů. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacourek*
Datum: 24.10.12 14:10

Na uřad prace jít určitě a znovu se zaregistrovat pokud jste vyčerpala podporu v nezaměstnosti mate možnost zažadat dávku v hmotné nouzi ne dřív.Pak mužete zažadat o davku příspěvek( později i odoplatek) na bydlení.tato davka se počítá podle počtu osob v bytě,kde je , náklady na bydlení

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.12 14:30
avatar

Když jste měla nárok na podporu /předchozí/ do konce srpna, ale čerpala jste ji jen do 15. 8., měla byste mít na vyplácení podpory nárok ještě těch zbývajících 14 dní.

Jinak na nějaké dávky zapomeňte. V žádosti se musejí uvádět příjmy VŠECH členů domácnosti. A protože máte trvalé bydliště hlášené u rodičů, musíte tam kromě sebe uvést i je oba. A pokud oba řádně vydělávají, na dávky určitě nedosáhnete. Je to smutné, ale je to tak. Jaga.

Jinak. jak psala PT, pokud se nahlásíte na ˇUP, budou za Vás platit zdravotní pojištění /1.080 Kč měsíčně/ a to také není zanedbatelné. Pokud se nepřihlásíte, hradíte si zdravotní sama. I to stojí za úvahu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.10.12 15:20
avatar

Také doporučuji registraci na ÚP, abyste si sama nemusela platit zdravotní pojištění.

Pracovat můžete klidně i na DPČ. Bude-li odměna z DPČ vyšší než 2.500 Kč měsíčně, odvede za Vás zaměstnavatel zdravotní i sociální pojištění, takže se Vám i tato doba započte jako odpracovaná - jak z hlediska nároku na důchod, tak z hlediska nároku na podporu.

Jenom si při hledání práce dejte pozor na agenturní zaměstnávání. Přestože jsou zaměstnavatelé povinni odměňovat externí zaměstnance stejně jako zaměstnance kmenové, často tak nečiní. Rozdíl bývá i v nabízených benefitech a v odměňování práce přesčas, v sobotu a v neděli (to však už je dáno DPČ).

___ Rozhodnete-li pro zaměstnání prostřednictvím agentury, pročtěte si před podpisem důkladně DPČ. Zaměstnanci pracující na DPČ nemají ze zákona nárok na dovolenou, ani na příplatky, ale obojí si v DPČ můžete sjednat.

Trvejte na tom, aby v DPČ byla uvedena přesná pracovní doba a hodinová odměna. Nebude-li z nějakého důvodu možné uvést přesnou pracovní dobu, pak trvejte alespoň na uvedení hodinové odměny. Podepíšete-li totiž DPČ, v níž nebude uvedeno ani jedno, nebudete mít v případě nemoci nárok na nemocenské.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.