Příspěvek na péči vs nespolupráce

Od: Datum: 23.10.12 16:37 odpovědí: 5 změna: 25.10.12 13:59

Mému psychicky plně invalidnímu příbuznému jsem na ÚP podala formuláře potřebné pro vyřízení příspěvku na péči. Tyto mi díky mohutnému přesvědčování podepsal. Vysvětlila jsem mu, že bez příspěvku jej v žádném ústavě nevezmou a že by se tak v budoucnu stal bezdomovcem (nikdo by jej za podnájemníka rozhodně nevzal!) a nynější bydlení v brzké budoucnosti padne, padne mnohem dříve, než jej do rukou dostane nějaký soudem určený opatrovník. Zítřek jej ani v nejmenším nezajímá, nechce vůbec spolupracovat. Nevysvětlíte mu, že skončí "pod mostem", důchod, nedůchod - je to 6leté dítě. Jenže on se úplně a zcela totálně bloknul a je nadmíru jasné, že komisi určující stupeň závislosti uteče. Když tenhle "výslech" v žádném případě nechce podstoupit, není jiná možnost, jak ten příspěvek zařídit, nestačil by posudek jeho psychiatra?

Opravdu neexistuje ústav, kde by jej vzali i bez příspěvku (má důchod 10tisíc)?

Kolik měsíců trvá vyřízení příspěvku? Co mám teď dělat? Nechat tu komisi přijít do prázdného bytu nebo je varovat? Než tam přijdou, mají mi volat a pokud pošlou tomu příbuznému, kdy přesně přijdou, je jisté, že tam nebude.

Děkuji za rady, nemám s tím zkušenosti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.12 17:11
avatar

Nevím o tom, že by přísěvek na péči byl podmínkou k tomu, aby vašeho příbuzného přijali do ústavu. Podle mého názoru by důchod měl stačit, a pokud by tam už byl, myslím, že by si v ústavu byli schopni vyřídit příspěvek sami. To je jen můj názor. Jinak dle mých zkušeností vyřízení příspěvku trvá několik měsíců, v případě odvolání rok i více. Po zažádání přijde domů úřednice (dle mých zkušeností se nejedná o komisi, nýbrž o návštěvu úřednice úřadu práce, která má zjistit situaci a pak pošlou vyrozumění, že posílají žádost o posudek ošetřujícímu lékaři). Pokud se s úřednicí domluvíte, a vysvětlíte situaci, určitě přijde, až bude Váš příbuzný doma.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.10.12 17:23
avatar

Přesně, jak to píše kolegyně přede mnou. Žádný příspěvek není důvodem, aby člověka přijali do ústavu. Příspěvek mít nemusí a rozhodně jej každý nemá. Přesto je do ústavu přijmou.

Slyšela jsem, že ústavy mají na 1 svého svěřence měsíčně 17 tisíc korun. Nevím, kde je pravda, ale pokud ano, za tuto částku + jeho důchod se už o něj mohou královsky postarat.

A pokud je ten příspěvek na péči pro ústav potřebný, věřte, že si jej zařídí sami. Tak se netrapte, nikde neběhejte a nechte tomu volný průběh. Ty sociální sestry vědí co a jak a určitě si to samy zařídí. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: candella
Datum: 23.10.12 19:08

Ústavy u nás jsou různého druhu,resp.různých zřizovatelů. Prosím,kde jste slyšela o 17.tis.Kč,? Toto se vůbec nezakládá na pravdě, je to jen "jedna paní povídala".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.12 19:08
avatar

Je pravdou, že žádný obecně závazný předpis neřeší souvislost mezi příspěvkem na péči a zařazení do pořadníku zájemců o přijetí do pobytového sociálního zařízení. Na druhé straně však každé takové zařízení má vnitřní pravidla, podle nichž se sestavuje pořadník. Do sociálních ústavů mají být přijímáni lidé, kteří se nemohou o sebe postarat a potřebují pomoc jiné fyzické nebo právnické osoby. A právě příspěvek na péči říká, že jeho příjemce je právě takovou osobou, která pomoc potřebuje a naopak, člověk, který nemá přiznaný příspěvk na péči, je relativně soběstačný a proto může být doma. Nehledě na to, že příspěvek na péči je mnohdy významným příspěvkem do příjmové části rozpočtu domova. V domovech pro seniory činí náklady na 1 lůžko okolo 22 000 Kč měsíčně, klient platí okolo 9 tisíc, zbytek doplácí město a stát. A o každou korunu musí vedení domova bojovat, proto také přednostně přijímá žadatele s příspěvkem. Komise, která o příspěvku rozhoduje, má k dispozici tři materiály, žádost zájemce o přijetí, lékařskou zprávu a výsledek sociálního šetření, které provádí sociální pracovnice Úřadu práce. Posuzuje přitom mobilitu žadatele, orientaci, schopnost připravit si jídlo, obléci se, vykoupat a pod. Nemyslím si, že by sociální pracovnice zpracovala závěr sociálního šetření, aniž by klienta viděla. Asi by bylo nejlepší, abyste si po podání žádosti zjistila termín sociálního šetření a byla mu přítomna a pomohla sociální pracovnici zjistit objektivní stav vašeho příbuzného.

doplněno 25.10.12 14:10:

Nori - a právě solidní ústavy sestavují pořadník podle potřebnosti. Na přední místa se dostanou ti, kteří jsou odkázáni na pomoc jiných osob, kteří žijí sami, bez příbuzných, v nevyhovujících bytech apod. Nemělo by rozhodovat např. to, jak dlouho má zájemce podanou žádost. Pořadník si vedou zařízení proto, aby v případě, že se uvolní lůžko, byli osloveni ti nejpotřebnější.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nori
Datum: 25.10.12 13:59

Dnes mi psychiatrička i sociální pracovnice říkaly, že skutečně bez příspěvku na péči ústavy neberou. On totiž ten příspěvek dokazuje, že tu pomoc skutečně potřebuje. Sice by měli vzít i bez příspěvku, ale žadatel bez příspěvku se octne až na konci pořadníku. Jak píšete, ústavy mají svá vlastní pravidla. Prý je teď nějaká reforma a měly by brát podle potřebnosti a ne podle pořadí v pořadníku, ale praxe je kdovíjaká..

Díky za vaše rady!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.