Chybně vyplněná složenka DOBÍRKY

Od: odpovědí: 10 změna:

DOBÍRKA.

Jakýmsi záhadným způsobem se mi na dobírkové složence typu C podařilo prohodit odesilatele s příjemcem platby.
Neptejte se mě jak. Tedy:

- Já odeslal balík za 4000,-
- Kupující jej přijal a zaplatil 4000,-
- Jemu zhruba do čtyř dnů přišla složenka na peníze místo mě
- Zřejmě je vybral
- Mě nedošlo a logicky nedojde nic
Jak zde mohu postupovat a do kdy...? Předem moc a moc děkuju za konstruktivní komentáře.
A prosím nepiště sem jaký sem vůl, to už vím. :D

10 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar mikihans

Obávám se, že tady je to jen na domluvě s kupujícím a hlavně jeho povahou a přístupem. Já osobně bych Vám ty peníze vrátil, protože by mě pak hryzalo svědomí, když vím že bych někoho ne přímo, ale prakticky okradl o tolik peněz. Snažím se chovat čestně a rád bych takové chování viděl i u všech okolo :)

Miki, já bych je taky asi vrátil, tady na poradně by je určitě vrátila většina rádců. Ale převážná část populace není na této poradně a peníze by nevrátila. Co je doma, to se počítá...

 


0x

Netuším, jestli pošta - tedy Česká pošta, na podobné případy vůbec pamatuje nějakým pokynem/předpisem...

Jako první bych kontaktoval kupujícího a vysvětlil mu vzniklou situaci s podtržením humorné stránky a požádal jej o zaslání peněz buďto složenkou a nebo na účet... V případě ´nedomluvy´ bych navštívil poštu a požádal o kopie veškeré dokumentace (odeslání zásilky a převzetí zásilky i peněz) a poté zašel za advokátem...

;)

doplněno 04.11.12 21:40:

To jo, Hope - proto jsem Foxe poslal za advokátem, pokud totiž "příjemce" nevrátí peníze dobrovolně, bude zřejmě potřeba podat žalobu... Tím "předpisem" jsem měl na mysli, že ČP sama o sobě situaci nijak řešit nebude...

Na to pamatuje přímo zákon, nevím přesné znění, ale je to v smyslu toho, že pokud nám třeba na účet přijdou neočekávané peníze, nesmíme je použít, protože asi bude třeba je vrátit, "dobrá víra" nás v tomto případě neochrání...

Ponechání si neoprávněné platby je žalovatelné. Řeší to § 451 Obč. zák. Viz:

§ 451

(1) Kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, musí obohacení vydat.
(2) Bezdůvodným obohacením je majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu, plněním z neplatného právního úkonu nebo plněním z právního důvodu, který odpadl, jakož i majetkový prospěch získaný z nepoctivých zdrojů.

 


0x

nezbyde než kontaktovat příjemce balíčku a teď i peněz a domluvit se s ním,

 


0x
avatar hop

Foxi, "milý vole", dobrej renonc, kdyby to nebylo za 4000 :)*bum*

Mozna by poradila nase "cocinka", zkusim se zeptat i na "jiny poste", ale nic neslibuju...

 


0x
avatar hop

Notak jsem se zeptal ve své oblíbené hospůdce našeho "obecního" právníka, a pokud "kupující" bude dělat problémy s vrácením peněz, tak ať si prý přečte paragrafy o nedovoleném obohacování. Prý jde o trestní zákoník, ne jen občanské právo...

Takže by asi bylo dobré řešení vyzvat majitele Vašich peněz, aby je poukázal na Váš účet, s tím, že si může odečíst nutné výdaje (poplatek za převoďák)...

 


0x
Třeba vám kupující prodá balíček zpět za pět tisíc Čtyři tisíce bych vrátil, čtyři sta bych si nechal.

 


0x

Teoreticky můžete pohrozit policií, sice jste pochybil, ale zjevně došlo mezi vámi k jistému drohu smlouvy, kdy kupující převzal dané zboží a je povinný jej zaplatit. Problém vidím v tom, že částka je pod 5tis. a police nebude moc ochotná - vlastní zkušenost - místo telefonu mi přišla obkladačka, policista se mi vyloženě vysmál, jak si můžu koupit tel. od někoho neznámého a za měsíc mi přišlo kalsicky pachatel neznámý, nedostatek důkazů... což je trochu hloupost, peníze si nechal zaslat do banky a tam snad je na někoho dle OP veden...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]