Porušování bezpečnosti atd

Od: Datum: 31.01.13 19:08 odpovědí: 7 změna: 31.01.13 22:36

Dobrý den, můj zaměstnavatel nás nutí porušovat bezpečnost práce, nutí nás pracovat ve výškách aniž bychom byli proškoleni a také nám pod výhružkou výpovědi nařizuje práci v noci (bez lékařské prohlídky), jízdu s vozidlem bez STK a další věci. Pracuji jako elektrikář a to nejzásadnější co nás trápí je to, že aby ušetřil na materiálu tak nás nutí nedávat na el. zařízení ochrané kryty aby osoba která zařízní používá nedostala úraz el. proudem. jak se proti takovému zaměstnavateli bránit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 31.01.13 19:18

Dobrý den.

Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na možná rizika ohrožení jejich zdraví či života, která se týkají výkonu jejich práce(§ 101 ZP ). Zaměstnavatel je povinen vytvářet zaměstnanci pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce a v souladu s právními předpisy zajišťovat pro své zaměstnance závodní preventivní péči (§ 224 ZP).

Pokud zaměstnavatel bezpečnost práce nedodržuje, porušuje Zákoník práce. Máte možnost se obrátit se stížností na Inspektorát úřadu práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 19:30
avatar

Jde o jeho nebo Vaše zdraví a bezpečnost? Pokud jen o jeho,tak nato ...pokud o Vaše tak si ho chraňte,máte jen jedno!Nechte si od něj písemně napsat,že máte jet z autem bez platné STK,že Vám nařizuje pracovat bez pomůcek osobní ochrany atd,prostě bez písemného nařízení že nebudete pracovat,pak bude doklad že ON a ne vy porušujete BO!Prostě mu dát najevo,že porušovat BO nebudete i za cenu vyhazovu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 31.01.13 19:31

Máte možnost, bránit se, vyžadovat postup dle zákona, podat podnět na na nedodržování zákona na insp. práce či odejít. Předpokládám, že u prvních dvou variant vám to dá znát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 19:44
avatar

Nejúčinnější obrana je nepracovat pro něj.

Druhá možnost je obrátit se třeba na Státní úřad inspekce práce www.suip.cz nebo na příslušný odborový svaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 31.01.13 20:03

Ostatní už radili asi všechny možné varianty. Mě zarazila jedna věc. Pracuješ jako elektrikář, tedy máš zkoušky z 50ky? Je ti jasné, že bude-li mít někdo pracovní úraz, tak jsi za to zodpovědný ty? Není-li el. zařízení ve stavu, v jakém má být, jako elektrikář tam máš pověsit ceduli MIMO PROVOZ a hotovo. To byl jen příklad, neznám přesně tu vyhlášku, ale jedno vím jistě. Až přijde na lámání chleba, tak vdovu se třema dětma, která kvůli TVÉ elektrice ovdověla budeš nadosmrti živit ty. Zaměstnavatel se na to vybodne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.01.13 21:27
avatar

Tady je na místě se vážně zamyslet,zda pro tohoto zaměstnavatele jste ochotem riskovat . Pokus se stane nějaký malér (uraz) tak takovýhle zaměstnavatel to klidně hodí na Vás. Jako řidič jste povinnen jezdit s autem s platnou STK. A jako elektrikář jste také povinnen dodržovat predpisy a vyhlášky. A to , že jste to měl od zaměstnavatele nařízené Vás neomluví a on to stejně popře.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: andrea1*
Datum: 31.01.13 22:36

Firma je povinna mít zajištěnu BOZP svých zaměstnanců. Za tím účelem, podle své velikosti, buď přímo má svého technika BOZP, nebo si tyto práce nechá zajišťovat dodavatelsky tj. na základě mandátní smlouvy. Toto zřejmě u vaší firmy zajištěno není, jinak by takovýto stav, jak jej popisujete nebyl snad ani možný. Pokud dojde k těžkému, či smrtelnému úrazu, provádí inspektorát práce za součinnosti policie, rozsáhlá šetření a v případě, že se zjistí, že je na vině zaměstnavatel, tak pro něj následuje regres, který může být pro malou firmu i likvidační. Tady je pro vás jediná, jak již psali nade mnou, obrátit se, třebas i anonymně, na váš místně příslušný oblastní inspektorát práce. Pokud máte zato, že by jste si např. výkonem noční práce, mohl poškodit svoje zdraví (u diabetu není možné pracovat v noci, u onemocnění žaludku atd.) máte právo podle ZP výkon takovéto práce odmítnout a nesmíte být za to postihován. Tady by bylo pak na místě předložit zaměstnavateli lékařské potvrzení, které by jste i využil, kdyby jste šel s firmou do sporu. Předpokládám, že ředitel vaší firmy o tomto všem ví, neboť odpovídá za stav BOZP ve svojí firmě. Lépe se něco prosazuje skupině, než jednotlivci.

doplněno 31.01.13 22:39:

Tady je pro vás jediná rada, jak již...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.