DPP při rodičovském příspěvku, co zdravotní?

Od: Datum: 31.01.13 19:02 odpovědí: 2 změna: 02.02.13 11:14

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a pracuji na dohodu o provedení práce. Zaměstnavatel mi sráží z příjmu 15% daň, kterou odvádí FÚ. Pokud jsem na rodičovské dovolené, mám povinnost si platit já nebo za mě můj zaměstnavatel zdravotní pojištění?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 31.01.13 19:10

Dobrý den.

Z dohody o provedení práce zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojistné pouze v případě, že měsíční odměna činí více než 10.000 Kč.

Jinak vy sama nemáte povinnost zdravtní pojištění platit, jste na rodičovské dovolené, jste tedy státní pojištěnec. Na zdravotní pojišťovně jste určitě hlásila, že jste na rodičovské dovolené.

Zaměstnavateli podepište prohlášení k dani, daňová záloha bude sice pořád činit 15 %, ale po uplatnění základní slevy na poplatníka žádnou daň platit nebudete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.13 11:14
avatar

S pojištěním se to má tak, jak píše Ron.

Já jen připomenu, že na základě DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat v jednom kalendářním roce maximálně 300 hodin. V průběhu roku ale můžete uzavřít více DPP s různými zaměstnavateli.

Pokud by nový zaměstnavatel působil ve stejném oboru jako zaměstnavatel, od kterého čerpáte rodičovskou dovolenou, musela byste před uzavřením DPP a zahájením práce získat písemný souhlas stávajícího zaměstnavatele.

Zaměstnanec smí v době trvání pracovního poměru vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem (to se vztahuje jak na další zaměstnání, tak na podnikání).

Viz: zákoník práce, § 304

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.