Výživné na nepracující manželku

Od: Datum: 22.10.12 09:37 odpovědí: 12 změna: 22.10.12 14:51

Dobrý den, může mi prosím někdo poradit? Jsem čerstvě rozvedený, bývalá manželka nepracovala, ani nepracuje, není vedená na Úřadu práce a vůbec nepobírá nic a teď si zažádala o výživné pro sebe. Není invalidní, není vážně ani dlouhodobě nemocná, nestará se o žádné děti a nikoho, je prostě schopná práce, akorát se jí vyhýbá. Zajímalo by mě, jestli soud vyhoví v její žádosti. Děkuji za odpověď, Vajda


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.10.12 09:40
avatar

Rozumově zdravý soudce se špetkou kupecké a selské chytrosti by jí měl zamítnout výživné od vás :). Uděl jste dobře, že jste se rozvedl s takovým člověkem, který jen na vás visel a beztak bral vaše peníze a užíval si za ně!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: krkovicka*
Datum: 22.10.12 09:55
Ono to Vaše(peníze) bejvávalo Naše.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.12 09:45
avatar

Dobrý den. Rozhodnutí soudu nelze předem nikdy odhadnout na 100%. Záleží na tom, jak soud posoudí celou věc a jaké důvody jsou uvedeny. Pokud bývalá manželka nemá vážné zdravotní problémy, které by jí v práci bránily, nepečuje o děti atd. nemusí jí soud vyhovět a uznat její požadavek, jako oprávněný. Ale jak říkám, nelze to odhadnout předem, jaké důvody soud uzná, či ne.

doplněno 22.10.12 09:56:

Osobně se domnívám též, že ex manželka neuspěje, protože je schopna se živit sama. Pokud se úmyslně jen práci vyhýbá, není to důvod proto, aby jí vyživoval bývalý manžel.

doplněno 22.10.12 09:57:

Něco k přečtení o tom např. i zde:

http://www.mesec.cz/clanky/so…t-vyzivne-byvalemu-manzelovi/

Ohodnoceno: 3x
 
Od: krkovicka*
Datum: 22.10.12 09:51
Pokud je práce schopná.Soud jí alimenty nedovolí.Setkala jsem se i s poznatkem,kdy matce dítěte zamitly zvýšení alimentu,kdy se soudce obořil na ní-Můžete pracovat?Ano?Tak pracujte a finančně se taky podilejte na potřebách a výchově dítěte...zamitnuto!
Myslím že mezi lidmi je dost obvyklá informace-jak se soudce vyspí.Dost často jako příkladný jev to funguje.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kudrlinka
Datum: 22.10.12 10:20

Jak píšete, jste rozveden. Věc výživného na manželku mělo být projednáno v rozvodovém řízení.

Např. já při rozvodu t.č. na mateřské dovolené žádné výživné na nezaopatřenou matku od bývalého nežádala, jen na děti.

Když připustím, že jsem mohla mít "větší ranec", zpětně bych to podala, ale to už mám SMolíčka...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: romaneto*
Datum: 22.10.12 10:30

Jestli můžu ještě k tomu, tak právě u toho rozvodového řízení bývalou manželku nic jiného nezajímalo než právě to výživné a soudkyně jí řekla, že si potom má o to zažádat. Jedenáct let jsem ji živil a platil zdravotní pojištění a teď ještě tohle. Hrůza! Díky za Váš čas

Datum: 22.10.12 10:51
avatar

Všechno to pak do vyjádření napište - teda pokud si o to požádá. Tak jak jste to napsal sem nám. A i kdyby to nedejbože vyhrála, odvolejte se na kraj, tam se na to kolikrát dívají fundovaněji. Doložte co vše jste za ni platil a nebojte se toho. Ona bude taky používat různé podpásovky. Držím palce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kudrlinka
Datum: 22.10.12 14:51

Pokud jste finančně lépe zajištěn, je mi jasná poptávka výživného. A třeba jsou jiné věci, které vedou bývalku k takové žádosti. Popř. doložte splátky hypotéky... péči o blízkou osobu, kvůli níž si nevyděláte.. auto na leasing potřebné pro práci a tudíž zajištění domácnosti... nebo taky dítko na cestě... každý výdaj se počítá... I bez známosti dá dvokát za 500,-Kč radu, jak se nenechat "zbytečně" oškubat... záleží na dalších okolnostech...;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.12 10:53
avatar

O výživné si může manželka /rozvedená/ požádat i po rozvodu dodatečně.

doplněno 22.10.12 10:53:

To patřilo Kudrlince...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.12 12:29

je nutné posoudit, zda se vaše ex-manželka není schopna živit..

nejen, že nepracuje, ale rovněž proč nepracuje..

zda pracovala za dobu manželství, a proč? zda právě manželství ovlivnilo její možnost se živit, apod.

vliv bude mít také, kdo způsobil rozvrat manželství (pokud byste to byl vy, může si manželka dokonce požádat o výživné dle § 93 (standartně § 92 zákona o rodině), kde se může domáhat zajištění shodné životní úrovně s vámi...

na druhou stranu nelze obecně přiznat výživné, pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy...

pokud je to ten tip manželky, co si vzala chlapa, aby jí živil a platil manikůry pedikůry a nákupní kůry.. tak vaše šance na úspěch bude jistě větší, na druhou stranu, oženil jste se dobrovolně, z uzavření sňatku vznikají důsledky, a i po rozvodu můžou tímto způsobem rezonovat..

já bych trochu narušil hegemonii názoru, že se rozhoduje, "jak se soudce vyspí", ale spíše, jaký má kdo názor, a zejména "jak se vyspí konkrétní skutečnosti".. a těch z vašeho dotazu vyplývá příliš málo...

přesto z toho mála, mluví skutečnosti spíše ve váš prospěch...

doplněno 22.10.12 14:10:

ano, tím spíše si myslím, že pokud budou prokázány vámi uváděné skutečnosti, měl byste být úspěšný..

(již jen proto, že soud o výžviném rozvedeného manžela rozhoduje pouze na návrh, a tímto návrhem je vázán,

tzn. vaše ex-manželka musí v návrhu navrhnout konkrétní částku výživného, a soud nemůže říct: "dobře, 5 tis. je moc, ale přiznáme výživné např. 2 tis.."

(buď žalobě vyhoví zcela, nebo ji zamítne)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: romaneto*
Datum: 22.10.12 13:22

No, jestli Vás to zajímá, klidně Vám objasním můj příběh. Bývalá manželka po mateřské byla dva roky vedená na Úřadu práce a od té doby, tj. přes jedenáct let, nepracuje, protože se vždycky po společném rozhovoru práci vyhýbala a zkrátka ruky jí jdou doleva. Chtěl jsem se rozvést už dřív, ale kvůli nezletilému synovi jsem tak raději neučinil a počkal do jeho plnoletosti. Žádost o rozvod jsem podal já a sice ze tří hlavních důvodů. Psychicky narušená (léčila se na psychiatrii, ale v invalidce není), nezaměstnaná a požívající ve větší míře alkohol. Potom jsou i další důvody - moje obava z budoucnosti, syn chtěl odejít z domu apod. Tak snad to v můj prospěch vyřízeno bude, uvidíme. Děkuji za zájem.

Datum: 22.10.12 14:12
avatar

Tak v tomto případě vidím Vaše vyhlídky jako velmi nadějné (soud podle mne bývalé manželce výživné nepřizná).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.