Akné na obličeji-pokračovat v léčbě nebo ne?

Od: Datum: 21.10.12 21:51 odpovědí: 2 změna: 22.10.12 07:37

Dobrý večer, měl bych dotaz ohledně akné. Poprvé, co jsem byl na kožním jsem měl užívat Zineryt, nezabral. Při druhé návštěvě na kožním mi byl doporučen duac gel. Znovu nezabral, dokonce mi připadá, že se to ještě zhoršilo.
Je mi 16 let, akné mám po celém obličeji a již nevím co s tím. Mám zkoušet další přípravky(resp. Se znovu objednat na kožní nebo to prostě nechat a doufat, že to samo zmizí?
Mockrát děkuji za rady

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vvv
Datum: 21.10.12 21:54

V léčbě pokračuj, akné je strašně složitý problém s mnoha příčinami, někdy je potřeba vyzkoušet těch věcí víc, než to zabere, to chce trpělivost. Chápu, že ztrácíš naději, ale těch přípravků je ještě dost, ono něco zabere, je dobře, že doktorka napřed nasadila tyhle šetrné, než začít rovnou dryákem silných antibiotik, která sice zázračně akné vyléčí, ale mohou poškodit imunitu.

Datum: 22.10.12 07:37

Akne je nesmírně obtížné na vyléčení, je třeba v léčbě vytrvat a zkoušet dál. Rozhodně neuteč, doktorka potřebuje vědět, co ti nepomohlo a nasadit jiné léky. JInak posílám článek o akné od naší přední odbornice na jeho léčbu, aby sis o něm udělal trochu představu a pokud bys utekl od svého lékaře, můžeš zkusit pak primářku Křemenovou.

Současný pohled na terapii acne vulgaris
prim. MUDr. Soňa Křemenová, UK 3. LF a Dermatovenerologická klinika FNKV, Praha
Klíčem pro volbu správného léčebného postupu u acne vulgaris je znalost všech etiopatogenetických faktorů, podílejících se na jejím rozvoji. Určením vhodné terapeutické strategie s výběrem optimálního léku lze cíleně zasáhnout klíčové mechanizmy vzniku akné, ke kterým patří abnormální folikulární hyperkeratóza, nadprodukce kožního mazu, kolonizace Propionibacterium acnes, zánětlivé procesy a hormonální vlivy. Multifaktoriální etiologie onemocnění vyžaduje komplexní přístup k léčbě. Proti původně užívané monoterapii se jeví efektivním použití kombinované léčby, zasahující více patogenetických faktorů současně. Tato terapie zajistí současný účinek na komedony i zánětlivé léze, rychlejší a kompletnější odezvu na léčbu, snížení negativního působení antibiotik v kůži s poklesem rezistence na ně. Základem moderní léčby akné je aplikace lokálních retinoidů, antibiotik, benzoylperoxidu a 20% kyseliny azelainové. Středně těžké, zánětlivé formy vyžadují u některých pacientů aplikaci perorálně podávaných antibiotik, u těžkých zánětlivých aknózních změn se nelze v indikovaných případech obejít bez systémových retinoidů. Pro léčbu akné u žen, požadujících současně hormonální antikoncepci, jsou vhodné preparáty kombinované hormonální orální antikoncepce.
Acne vulgaris (akné obyčejná, prostá) je kožní onemocnění, jehož jméno je zkomoleninou řeckého slova acme _ bod, vrchol, případně se udává, že vzniklo písařskou chybou snad z achne: co se z povrchu těla odlupuje. V současné době bývá označováno za nemoc modernizované západní civilizace.
Acne vulgaris patří k nejčastějším onemocněním kůže, postihuje 79% až 95% adolescentní populace. 40% až 54% mužů a žen starších 25 let mívá zbytky obličejové akné, výskyt klinické perzistence u osob středního věku se odhaduje na 12% u žen a 3% u mužů. Řada pacientů nenavštěvuje se svými problémy ve zvýšené frekvenci pouze ordinace dermatologů, ale i dětských či praktických lékařů.
Ačkoliv onemocnění neohrožuje život a bývá často považováno za banální, může zanechat trvalé kosmetické, zdravotní či psychické problémy.
Etiopatogeneze
Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění pilosebaceózní jednotky, tj. vlasového folikulu spojeného s velkou multilobulární mazovou žlázou, která je svým utvářením predisponována pro vznik aknózních lézí. Nahromadění těchto jednotek v obličeji, na kůži ušních lalůčků, v krajině hrudní kosti a na kůži zad, zejména laterálních ploch ramen, tvoří predilekční lokalizace onemocnění, patřící k jeho důležitým diagnostickým známkám.
Etiopatogeneze acne vulgaris je komplexní, podílí se na ní několik faktorů:
. porucha terminální diferenciace keratinocytů v infundibulu pilosebaceózní jednotky
. zvýšená produkce kožního mazu
. bakteriální příčiny

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.