Výpovědní lhůta VPP

Od: Datum: 21.10.12 11:33 odpovědí: 4 změna: 21.10.12 21:36

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu.Pracuji jako servírka,vrchní účtující v jedné celkem dobře zavedené restauraci.Odměny za vykonanou poráci jsou směšné a minimální,ale jako žena s malými dětmi jsem si po nástupu z rodičovské dovolenné nemohla příliš vybírat.Stejně tak mě zaskočil fakt,že pracovní poměr mám pouze na poloviční úvazek, ikdyž na dobu neurčitou.Nejprve jsem s tím neměla žádný problém,ale časem jsem zjistila,že při smlouvě na poloviční úvazek s odměnou za práci ve výši 4000.- Kč,nemám šanci si vzít hypotéku,koupit cokoliv na splátky,vzít si úvěr v bance apod.Pracuji tam již několik let,ale majitel nechce ani slyšet,že by mi slouvu změnil,či nějak upravil.Jsem proto rozhodnutá dát výpověď a již předem je mi jasné,že dohodou to určitě nebude,naopak očekávám několik stresujících a vypjatých týdnů.Nepodařilo se mi však zjistit jak dlouhá je u VPP výpovědní lhůta,zkracuje se také na polovinu,tudíž na jeden měsíc?Nebo budu nucena odpracovat po výpovědi měsíce dva?Poradí mi někdo,prosím?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.10.12 11:42

VPP jako takový už neexistuje. Prostě buď máte klasický pracovní poměr (byť na zkrácenou pracovní dobu) nebo máte DPČ. Pokud máte normální pracovní poměr, tak výpovědní doba je dva měsíce a začíná běžet od měsíce následujícího po předání výpovědi. Pokud máte uzavřenou dohodu mimo pracovní poměr (DPČ), tak výpovědní doba je 15 dní a začíná běžet ode dne předání.

Datum: 21.10.12 11:50

Výpovědní lhůta u vedlejšího PP je patnáct dnů.

Nicméně ve vašem případě se asi nejedná o vedlejší pracovní poměr, ale hlavní (byť na poloviční úvazek), Z toho vyplývá dvouměsíční výpověď (nebo dohoda), Aby váš poměr byl vedlejší, musel by k němu existovat nějaký hlavní (a z vašeho příspěvku vyplývá, že máte jen ten jeden).

doplněno 21.10.12 11:51:

lesi2311 to napsala formálně správněji :)

Datum: 21.10.12 12:18

To bývalo kdysi, nicméně od roku tuším 2007 už Zákoník práce VPP či HPP nezná. Prostě už je buď pracovní poměr nebo dohoda mimo pracovní poměr. A pro pracovní poměry platí stejná pravidla, ať už člověk pracuje pro jednoho zaměstnavatele, nebo třeba na zkrácené úvazky pro pět zaměstnavatelů - už to není, že by u jednoho měl člověk HPP a u dalšího tedy VPP s odlišnými pravidly.

Datum: 21.10.12 21:36

Co jste přesně uzavřela? Máte-li pracovní smlouvu s polovičním úvazkem, bude postup jiný než v případě, že jste uzavřela dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP).

Máte-li uzavřenu pracovní smlouvu, bere Vás zaměstnavatel na hůl, protože minimýlní zaručená mzdy pro servírky bez příplatků za práci v sobotu či neděli činí 9.800 Kč měsíčně (při polovičním úvazku byste tedy měla mít mzdu sjednánu ve výši minimálně 4.900 Kč měsíčně).

Máte-li uzavřenou pracovní smlouvu, a nedodržuje-li zaměstnavatel minimální zaručenou mzdu, můžete pracovní poměr okamžitě zrušit. V tom případě byste měla nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (minimálně/zpravildla 2 měsíce) a samozřejmě na výplatu dlužné mzdy plus úroku z prodlení.

doplněno 21.10.12 22:35:

PS: Dlužné mzdové nároky včetně příplatků za soboty, neděle a svátky můžete vymáhat až 3 roky zpětně.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.