Placení výživného

Od: Datum: 20.10.12 18:37 odpovědí: 2 změna: 20.10.12 20:21

Zdravím Vás, mám dotaz stran placení výživného. Moje dcera mi dnes volala, že chce opět studovat a abych jí nadále platil výživné. Má ukončené studium gymnázia a pokoušela se studovat nejdříve jednu VŠ, tu opustila a hned v zápětí druhou, kterou také nedokončila vždy v prvním ročníku. Cca před rokem mi oznámila, že jí již nemusím platit, že začne pracovat a o případnou další VŠ se pokusí např. večerně. Nicméně dnes je vše jinak a po poměrně emotivním rozhovoru tvrdošíně trvá na tom, že má ze zákona nárok na pokračování placení výživného. Podotýkám, že má vlastní byt, nemá snahu pracovat a nehledá jinou alternativu, než podojit otce.
Mám za to, že zákonná povinnost skončila jejím nástupem do práce a vymiňovat si placení do jejich 26let mi připadá neopodstatněné. Jen mi není jasné, zda jsem neměl požádat soud o ukončení placení výživného. Jde-li přeci o tzv. věčného studenta...
Díky za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.12 18:52
avatar

Dobrý den. Rolfi, zákon o rodině říká, že vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá, dokud nejsou schopny se samostatně živit a pokud se nepřetržitě připravují na své budoucí povolání. To není případ Vaší dcery. Jsou-li rozpory, nechte si vyživovací povinnost ukončit soudně. Byla chyba, že jste to již neudělal. Soud vydal rozsudek o výživném, soud by ho měl tudíž i zrušit. Dnes by si dcera musela o výživné znovu zažádat soudně a já si myslím, že by jí soud nevyhověl. Hodně lidí si myslí, že jejich vyživovací povinnost končí ze zákona tehdy a tehdy, ale nedá si tuto povinnost zrušit soudně a pak může dojít k rozporům. Myslím, že ve Vašem případě soud vyživovací povinnost ukončí, dcera je schopna se vyživovat již sama.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.10.12 20:21

já si naopak myslím, že dcera si nemusí žádat o VP u soudu "znovu"..

naopak by po vás výživné mohla rovnou vymáhat exekučně, neboť - jak sám uvádíte - jste nenavrhl zrušení VP soudem..

(samozřejmě v době, kdy se dcera nepřipravovala soustavn na budoucí povolání, jí přes účinnost rozsudku o VP, právo na výplatu nenáleželo, neboť nebyla nezaopatřeným dítětem)

jinými slovy, původní rozsudek stále platí... a je exekučním titulem!

zkuste navrhnout zrušení VP, výsledek nelze jednoznačně předpokládat..

záleží vždy na konkrétních okolnostech;

zde zejména, proč dcera nestudovala soustavně v předchozím životě, důvod současného studia, čas přerušení, věk apod.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.