Osobní bankrot

Od: Datum: 17.10.12 22:43 odpovědí: 16 změna: 19.10.12 21:38

Dobrý den ,chci se zeptat jestli má někdo nějakou zkušenost s OSOBNÍM BANKROTEM protože o to m s manželem uvažujeme .

Dostali jsme se do hodně velkých dluhů tím že manžel přišel o práci a přes dva roky nemohl najít žádnou, prostě chtěli jenom vyplnit dotazníky a že se mu pak ozvou a ono nic to ale není v dnešní době jedinej že .Ted je manžel zaměstnaný už rok v podniku ve kterém já pracuji už 6 let ale exekuce nám oboum stále na platu přibívají stále víc a nevíme už prostě kudy kam .

Tak proto ten bankrot. Tak vás prosím poradte jak na to děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.12 22:52
avatar
I když budete mit bankrot, budete muset splácet a ještě více než teď a to minimálně 5let. Takže i tak budete mít míň než životní minimum. Je to značnou specifické a musíte se seznámit s podmínkami nebo možnostmi které máte. Mnoho lidí, kteří do toho šli, by do toho už nešli. Takže musíte navštívit specialistu, který vám to "spocita". Obávám se, že zde vám nikdo neporadí, ono to ani nejde, je potřeba znát víc věcí a dobře se orientovat v zákoníku.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 18.10.12 07:03

Dobrý den "stirecek" - pokud se v dané oblasti neorientujete, neměl byste na tyto příspěvky reagovat, velmi matete tazatele v tíživé situaci. Osobní bankrot lze splácet MAXimálně 5 let, nikoli minimálně, jak píšete. Dostávat méně než životní minimum není možné, je to dle zákona. Navíc pokud dluhy vznikly za trvání manželství, případy manželů se spojí a je možné domluvit i nižší splátky, než je striktně stanoveno pro jednotlivce.

Také na 99% budou měsíčně platit méně, než by měli v sečtených splátkách platit nyní, takže opět nemáte pravdu.

Pokud by manželé splňovali podmínky, myslím, že je to jejich velká (a možná jediná šance), protože ekekuce jsou vezhledem ne neustále nabíhajícím úrokům nekonečná cesta do pekel. S osobním bankrotem se sice na pět let musíte uskrovnit, ale za těch pět let máte prostě navždy pokoj.

Také by měl zajímalo - Vy jste se setkal se lidmi, kteří tvrdili, že už by do toho nešli? Skutečně osobně? Protože já se v této oblasti orientuji, radím s bankroty asetkala jsem se s tím tak v jednom případě s padesáti - všichni ostatní jsou šťastní, že jim to bylo umožněno. Jistě, má to svá úskalí, ale milionkrát lepší než nekonečné exekuce.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: vall*
Datum: 18.10.12 10:16

Tak tomáte pravdu ,protože o to mi jde že těch dluhú narústá tak rychle že až do konce života budeme s manželem splácet a kdo ví jestli dřív nezemřeme a to že těch pět let se bude platit to vím a říkám že pořád je lepší platit tuhle dobu než pozbytek života a bude klid .Někde jsem i slyšela že když podáte ten bankrot tak se prý zastaví i ůroky tak nevím snad je to pravda . Mě spíž jde o to jak začít

jsem v koncíchuž nevíme jak dál a děkuji za radu

Od: lego®
Datum: 18.10.12 10:53
avatar

Je pravda ze pokud je castka vyssi tak se z toho s urokama a poplatkama clovek do duchodu nevyseka a z minima bude zit az do smrti.
Podanim navrhu se zastavi dalsi uroky a soud vyzve veritele aby prihlasili vysi pohledavky k urcitemu datumu (dal uz se nic neuroci). No a pokud to soud odklepne tak clovek bude 5 let zit z pokracenym zivotnim minimem http://www.insolvencni-zakon.…latek/kalkulacka-vypocet.html .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.12 13:56
avatar

Jak jsem psal, je to značně specifické, případ od případu, takže místo výmluv na mě, nemůžete blíže specificky poradit, pokud neznáte další patřičnosti ohledně výše dluhu, počtu osob, majetku atd. Takže zkuste víc mluvit k věci, nicméně máte pravdu, moc se v tom neorientuji, nikdy jsem takovou záležitost neřešil, poněvadž jsem dluhy nikdy neměl, krom novomanželské půjčky, kde úrok defakto nebyl žádný. A viděl jsem pár lidí, co se na to dali a rozhodně z toho byli zklamaní.

Taky je třeba říct i těch méně příjemných věcí a třeba, že věřitelé můžou podat poté pro zbytek dluhu exekuci na ručitele. No možná původní dlužník bude zobliga, ale co ta morální stránka? Mnoho lidí má ručitele v rámci rodiny, ručí třeba domem rodičů nebo sestry, ale i kdyby to byli jen dobří známí...je to morální se takhle zbavit dluhu na úkor jiných, poctivých ke svému životu, kteří mají vůči sobě a své rodině nějakou zodpovědnost a do půjček se neženou za každou cenu a žijí jen z toho, co si sami mohou dovolit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.12 15:57
avatar

Je to naopak, pokud soud schválí oddlužení, zastaví se i již běžící exekuce. To, co uvádíte by se mohlo vztahovat na případ, že si dlužník po oddlužení naseká další dluhy.

doplněno 19.10.12 00:54:

Štírečku, odkud máte tuto informaci?

___ Z portálu Justice.cz:

Po 5 letech, kdy dlužník splní řádně a včas všechny povinnosti, které mu byly soudem uloženy, se řízení o oddlužení ukončí. Poté je dlužník oprávněn podat návrh soudu na osvobození od placení pohledávek zahrnutých do oddlužení, a to v rozsahu, v němž dosud nebyly uspokojeny (bude se jednat o všechny pohledávky, tedy i o ty nepřihlášené). Dlužníkovi jsou tedy smazány všechny dluhy z minulosti až do okamžiku schválení oddlužení.

___ Já si výše uvedené vysvětluji tak, že pokud soud dlužníkovi po 5 letech plnění splátkového kalendáře schválí oddlužení, jsou smazány veškeré dluhy, takže už není co vymáhat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.12 17:23
avatar
Věřitel může po uplynutí pěti let podat návrh na exekuci s tim, že dlužník nebude nic platit a povinnost přejde na ručitele. Rozdíl nezaplacené částky.
doplněno 19.10.12 20:07:

dobrý den Ivzez - problém hlouběji popsal Rudolf - dluh oddlužením nezaniká a dá se stále vymáhat na ručitelích. O tomto Skye raděj pomlčela, proto jsem jí naznačil morální stránku věci. Ale co se týká peněz, někteří jedou přes mrtvoly, s tím mám zkušenosti bohaté, sama víte. Přeji hezký večer.

doplněno 19.10.12 22:01: Skye: Dobrý večer, nechci Vám vyvracet Váš názor, ale která banka půjčí bez ručení? Za druhé - pokud je dlužník férový- ano to znám a mám s tim osobní zkušenost jako ručitel - z férového kamaráda se stal neférový, platil jsem za něj 13tisic, dalších 10tisic mě to stálo a od podání žaloby do vymožení dluhu i s úroky mě to stálo sedm let života. Zatím co on si koupil nové věci zabavené v exekuci, auto atd, ale na splátky neměl, poněvadž oficiálně to byl chudák a nikdo na něj neměl.
doplněno 20.10.12 09:44: Skye : před pár lety nebyly banky opatrne? Před kolika? Ten muj bývalý kamarád potřeboval 50tis a tři ručitele! Takže banka byla opatrna až až! A to bylo před 15ti lety v 97,splatnost na tři roky a teprve letos jsem dostal od exekutora zbytek peněz, ktere jsem soudne vymahal.
Co se tyka rucitelu v rámci rodiny, tak to máte pravdu, protože je to nutnost. Já totiž neznám člověka, který by dnes sel ručitele kamarádovi, kamarádce, známém, dnes takový téměř neexistuje, takže se to resi v rámci rodiny a muzu vám říct, že znám spoustu rodin, ktere se kvůli tomuto rozhadali. Pokud dnes dlužník ztratí práci, tak je to na bedrech rodiny, která kvůli tomuto nemůže zit normální život, i když si sami nikdy nepujcili. U vás je to ovšem z morální stránky v pořádku, jinému memu kamarádovi vzal exekutor byt, poněvadž jím rucil sestře, která nemohla splácet. On se musel z rodinou, detma vystěhovat. V pohodě, ne?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.12 08:46

mluvíte jeden o jabkách, druhý o hruškách (ale ani jeden o civilním právu)

osvobozením od zbytku závazků dlužníka po splnění oddlužení (§ 414 IZ) dluhy nejsou smazány,

"pouze" je ins. dlužník osvobozen.. tzn. závazek stále existuje, ovšem pouze ve formě naturální obligace (podobně jako např. dluh promlčený), tedy není možné jej vymoci (pokud dlužník uplatní námitku osvobození), ale např. jeho dobrovolné plnění ze strany dlužníka není bezdůvodným obohacením na straně věřitele (právní důvod stále existuje)

proto také zajišťovací institut jako vámi zmiňované ručení (příp. zástavy ke třetím osobám apod.) rovněž dále akcesoricky existují spolu s původním závazkem..

není ani podstatné, že oddlužení ins. dlužníka skončí osvobozením; věřitel může vymáhat dluh, jehož původní věřitel je v oddlužení (a řádně tedy neplní smluvní závazek) na ručiteli nebo zástavním věřiteli bez omezení..

(samozřejmě pokud splní taková třetí osoba závazek (nebo jeho část) za původního dlužníka, může vůči němu z následného regresu uplatňovat náhradu (ovšem, pouze do onoho osvobození dle § 414 IZ, tzn. v rámci vstupu do řízení namísto (částečně) uspokojeného přihlášeného věřitele)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 19.10.12 21:38

Dobrý den "stirecek" - ano, pomlčela, protože jsem neprobírala nic do hloubky, jen jsem reagovala na Vaše chybné rady. Jistě, tento aspekt je také třeba zvážit, ale nestává se to zdaleka v každém případě - znám spousty lidí, kteří na dluhy žádné ručitele nemají, takže není třeba, aby toto brali v potaz. A jsou také tací, kteří třeba mají na dluh ručitele někoho z rodiny, ovšem jsou s nimi dohodnuti (a to je to férové), že pokud by věřitel začal zbytek dluhu vymáhat po nich, tak to samozřejmě uhradí za něj. Někteří věřitelé si ani nejsou této možnosti vědomi a nevyužijí jí. Takže stručně řečeno - pokud je dlužník férový, není třeba řešit tento morální aspekt, protože se s dotčeným ručitelem prostě a jednoduše domluví.

doplněno 20.10.12 09:15:

Tak opět - není to názor, ale zkušenost! Pohybuji se v oblasti oddlužení již skoro dva roky a "prošly mi rukama" desítky lidí. Většinou to bývají partneři nebo manželé, kteří "si ručí" navzájem, takže jiného ručitele nebylo třeba. Navíc - ano, dnes jsou jiř banky velmi opatrné, ale ještě před pár lety to tak nebylo a půjčky dávali téměř každému. To je také mimo jiné důvod, proč jsou lidé predluženi. Třeba o půjčky ani nežádali, ale prostě jim přišla domů kreditní karta, kde nemuseli nic dokládat. A najedou bylo něco potřeba, tak ji vybrali. Nebo nabízeli "výhodné" navýšení stávajících úvěrů apod. Prostě tak dva tři roky zpátky se bonita neřešila tak, jako dnes. Takže pokud Vám mohu říct ze své zkušenosti (nikoli názor) ručitele jiného než manžela nebo druha má tak každý desátý dlužník. Vy hovoříte jako zklamaný ručitela a chápu to. Nicméně toto se opravdu neděje tak často a právě proto, že většinou jsou ručitelé z rodiny, tam se dohodnou.

doplněno 20.10.12 13:51:

No myslím, že to ukončíme, protože jste zjevně životem a nespravedlností zklamaný člověk a tomu těžko něco vyvrátím. Ohledně té opatrnosti bank - mám na mysli období tak 6 - 2 roky zpátky. Já sama vím, mě samotné poslali asi tři karty, na internetovém bankovnictví několik nevyžádaných schválených úvěrů, kde bych jen jednou klikla a mám peníze. A nebyla třeba žádná žádost, žádné ověření, "zda na to mám".

Takže abych to ukončila - nikdo neříká, že oddlužení je nějaký spravedlivý systém. Pro věřitele určitě ne, i když v mnohých případech je to jejich jediná šance z člověka něco dostat. Ale pro dlužníka je to mnohdy jediná šance, jak normálně žít. Víte, oni Ti lidé, co jsou předluženi, nejsou jen Ti "vyžírkové", co si nabrali dluhy na dovolené, zařízení bytu atd. a teď nemohou splácet. Jsou o také Ti, co přišli o práci, onemocněli apod.

A ještě si neodpustím jednu větu - za své problémy si můžete také sám - půjčil jste kamarádovi? Váš problém, neměl jste to dělat. Ručíte mu? To samé. Já bych to neudělala. Pomohla bych maximáně v rodině a to v jenutnějším případě. A proč? Protože největší spory se právě řeší potom, v případě nesplácení. Ne proto, že nepůjčíte.

Ohodnoceno: 3x
 

 

Od: caramellka
Datum: 18.10.12 12:12

Říkáte pěknou blbost. Pokud je dlužníkům povoleno oddlužení, zastaví se v podstatě všechny jejich dluhy a stanoví se jedna měsíční splátka kterou insolvenčné správce přerozděluje věřitelům. Záleží na příjmech a výši dluhů, základní pravidlo je, že musíte být schopen zaplatit alepsoň 30% dluhů během 5ti let, dluhy nesmí být z podnikání, musíte pracovat... Existuje tzv. nezabavitelné minimum určené podle počtu dětí atp. Lidem je sice sebrána část platu, ale nějakých 6-10 tisíc jim zůstane (dle příjmu a výše dluhu) a ač to není moc, žít se z toho dá. Neplatíte už nic dalšího. Po pěti letech můžete začít znovu s čistým štítem. Jsou lidé, kteří jsou v dluhovém kruhu a splátky mají třeba 15tis. a přitom vydělají 12tis. Oddlužením se z toho můžou dostat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 17.10.12 23:12
Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 18.10.12 07:05

Dobrý den, buď mrkněte na odkazy, co napsal rádce nademnou, nebo ještě koukněte na toto: http://osobnibankrot-krokzakrokem.webnode.cz/

Zde jsou vyloženě zkušenosti a rady člověka, co oddlužením prochází.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: vall*
Datum: 18.10.12 19:40

MOCKRÁT VÁM DĚKUJI

Datum: 18.10.12 12:21

pokud tvrdíte, že exekuce vlastními silami nejste schopni do konce života splatit a uvědomujete si, jaká bude vaše situace dalších (maximálně) 5 let, s tím, že poté bude tzv. čistí, pak myslím není o čem přemýšlet..

(není pravda, že se závazky dále neúročí, ovšem neúročí se v ins. řízení, takže pokud splníte všechny podmínky po max. 5 let, pak už po vás nikdo zbylé závazky vč. úroků nikdy nemůže vymoci)

z nabídnutých odkazů si můžete pročíst podmínky, ovšem rovněž bych doporučil www.financitisen.cz , neboť Poradna při finanční tísni má cca 99% úspěšnost návrhů bez dodatečných výzev, své práci opravdu rozumějí a je to celé zdarma!

obraťte se na ně (i delší čekací doba za to stojí).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karjala*
Datum: 18.10.12 18:57

Zkuste si žít z minima užpřed podáním bankrotu. Už jste o tom možná přemýšleli, ale což zkusit rozprodat nějaký majetek (elektro, auto), snížit výdaje (odhlásit kabelovku, nekupovat balenou vodu, omezit telefony, zaveďte romantické večery bez televize, při svíčkách - ušetříte na elektrice, ...) případně vyměňte byt za menší,... a zkusit konsolidaci splátek? Nějaké dluhy se dají uhradit tím, že prodáte majetek, a když je spojíte do jednoho, budete mít nižší splátky minimálně o vedlejší náklady jako poplatky . A třeba před Vánocema zkusit udělat svícny, věnce... nějak si přivydělat? Žít z minima není sranda, zkuste se tomu vyhnout, jak jen to půjde. Skutečně pak z minima utáhnete bydlení, elektriku, dopravu, oblečení, jídlo, auto...? A taky by možná nebylo od věci, zkusit obejít věřitele a zkusit se s nima domluvit. Zejména v případě solidních věřitelů jako jsou banky je docela pravděpodobné, že se dokážete domluvit na změně splátkového kalendáře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vall*
Datum: 18.10.12 19:44

moc vám všem děkuji za rady ,hodně mi to pomohlo

doplněno 20.10.12 19:52:

jen tak co vám ted napíšu ,tak to udělám aby jste měli jasno a nespekulovali o mejch dluzích proč je mám .Před 5 ti lety nám zemřela při autonehodě 15 ti letá dcera a my na to neměli asi víte na co,tak jsme si s manželem vzali větší půjčku aby naše holčička měla krásný obřad a taky ho měla první v kostele a potom na hřbitově a potom jsme jí nechali udělat krásný do růžová kámen .V tu chvíli jsme byli zasažený žalem takže jsme pro ní udělali to poslední co jme mohli Půjčku jsme poctivě platili asi přibližně tři roky ale pak u manžela se propouštělo a já zůstala s mým platem na všechno sama inkaso jídlo atd. takže jsme platit

půjčku nemoli ta se platila 5.000 a nám zůstavalo jenom na vše 2.000 byla to pro nás moc krutá doba ,Takže to je tak vše co jsem chtěla říct aby jste pochopili proč

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.