Má zaměstnavatel právo prohledávat skříňky?

Od: Datum: 18.10.12 00:48 odpovědí: 8 změna: 13.11.12 09:33

Dobrý den,

Má zaměstnavatel právo prohledávat skříňky zaměstnanců bez přítomnosti zaměstnance? Stalo se to v práci mé mamce, kdy za nepřítomnosti zaměstnanců naběhla ochranka do šaten a všem prohledala skříňky s tím, že kontrolují, jestli nemá někdo více uniforem, že se ztrácí.(mají od skříněk duplikáty klíčů) Jak se může bránit?

Samozřejmě jsem jí doporučila vyměnit zámek a nikomu nedávat klíč, ale může si to ochranka dovolit?

Děkuji za rady.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: au1
Datum: 18.10.12 06:22
 

mám dojem, že ne. u tohoto musí být přítomna

 
Datum: 18.10.12 07:39
 
avatar

Ani tak stim souhlasit nemusis. Jedina opravnena je v tomto policie.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 18.10.12 06:53
 

Dobrý den.

Bez přítomnosti zaměstnance nemá zaměstnavatel právo prohlížet osobní věci zaměstnance.

Podle ustanovení § 248 odst. 2 zákoníku práce platí, že "Zaměstnavatel je z důvodu ochrany majetku oprávněn v nezbytném rozsahu provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo od něho odnášejí, případně provádět prohlídky zaměstnanců. Podle tohoto ustanovení tedy zaměstnavatel může provádět "pouze" kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí a které odnášejí, případně provádět osobní prohlídky zaměstnanců. Správně by měl zaměstnavatel např. v pracovním řádu mít stanoveny podmínky, za kterých se tyto prohlídky u něj provádí a hlavně také, kdo je provádí.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 18.10.12 07:51
 
avatar

Pokud firma dělá prohlídky skříněk, musí vždycky u toho majitel skříňky být.

1/ Firma se chce dotačného zaměstnance třeba zbavit bez odstupného, tak nikdo nemůže vědět, co mu tam kdo za jeho nepřítomnosti může podstrčit. Aby pak byl vyhozen.

2/ I ochranka jsou jen lidé, ona si tam nechá třeba pěkné hodinky, tomu pánovi se zalíbí a kdo co dokáže, když paní u kontroly osobně nebyla?

Proto to nelze, firma tím porušuje práva zaměstnanců.

Může lidem třeba nahlížet do tašek při odchodu z práce. Když jsem dělala v masokombinátu, praktikovali to tak. Ale u té tašky si přece každý je, vidí, jak to probíhá a může se případně hájit.

U té skříňky ne, když tam není přítomen. Jaga.

Navíc by mě bylo trapně, ženy mívají ve skříňce třeba balík dámských vložek do foroty a má se mi v tom nějaký chlap bez mého vědomí hrabat?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 18.10.12 09:20
 

Při takovéto kontrole bych nahlásil, že jsem tam měl 2000 a zmizeli mi. Tohle si nesmí nikdo dovolit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.10.12 15:50
 
avatar

Ochranka jistě skříňky nekontrolovala pro svou zábavu, ale na základě nařízení zaměstnavatele. Přestože v tomto případě měla ochranka právo příkaz nadřízeného odmítnout, pochybuji, že by si někdo z ochranky dovolil příkaz zaměstnavatele neuposlechnout.

Zaměstnavatel nemůže "kontrolovat" skříňky zaměstnanců v jejich nepřítomnosti. Obrate se na inspektorát práce a pokud "kontrolu" nařídil např. vedoucí některé sekce na vedení firmy.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hanca*
Datum: 13.11.12 09:07
 

Moje mamka má v současné době skoro stejný problém. Také hledám radu, u ní je to zase trochu jiné. Tam prováděla kontrolu skříněk přímá nadřízená, bez svědka i bez přítomnosti zaměstnance. Tvrdila, že pouze nahlížela, ale jedna její kolegině tvrdila, že má věci ve skřínce zpřeházené. Něktetré zaměstnankyně je nemají zamčené, mají tam jen uniformy. Je jen otázka zda tam třeba něco nepodstrčí, i to se může stát. Zkoušela jsem napsat na inspekci práce a teď čekám na odpověď.

 
Od: bussŽ
Datum: 13.11.12 09:33
 

Zaměstnanci by měli znát jak své povinnost, tak svá práva uvedená v ZP, pokud neznají, nijak je to neomlouvá. Tady toto znát ve vlastním zájmu. Pochopitelně jsou i jiné zákony, této oblasti se dotýkající.
Ale, je ochotna si stěžovat? Strpěli to?

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.