Exekuce na dům v podílovém spoluvlastnictví

Od: Datum: 17.10.12 23:34 odpovědí: 1 změna: 18.10.12 08:42

Po uzavření soudního řízení o vyrovnání SJM bylo rozhodnuto soudem na základě vzájemné dohody o vyplacení vyrovnávacího podílu kdy býv. manžel mi měl zaplatit určitou částku za movité věci (bohužel tak neučinil v daném termínu) a nemovitost kterou jsme vlastnili přešla do podílového spoluvlastnictví rovným dílem. Jsem rozhodnuta podat exekuci, ale předpolkládám že kromě nemovitosti se veškerého jiného majetku zbaví a bude zcela bez příjmů, ostatně, jak tvrdí už dlouho..Chci se zeptat, zda se může zbavit takto účelově i nemovitosti, např. někomu darovat, aniž by to bylo soudně napadnutelné (zatím je v katastru stále on) a taky, pokud dojde k exekuci domu, tedy, jeho poloviny, a bude nařízen soudní prodej, bude se takto pod cenou prodávat nemovitost jako celek? Tedy i moje polovina bude podhodnocena i když já nic nedlužím? A jestli máte někdo zkušenost - jak tento celý proces může trvat dlouho? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.10.12 08:42

jako podílový spoluvlastník máte předkupní právo, to se ovšem vztahuje pouze na příp. prodej podílu vašeho bývalého manžela, pokud by se rozhodl svůj podíl darovat, předkuní právo vám nesvědčí..

tzn.

jednejte rychle, vykonatelný rozsudek soudu o vypořádání SJM je již exekučním titulem, takže můžete navrhnout exekuci (se zápisem exekuce do katastru už vás konání bývalého manžela zjednodušeně řečeno nemusí moc zajímat (nehledě na to, že dnes exekutoři zpravidla již okamžitě uplatňují i exekutorské zástavní právo, takže i kdyby měl bývalý manžel více dluhů, máte před nimi nesmazatelný náskok)

nicméně i v případě, že by váš bývalý manžel stihl provést zápis do katastru o změně vlastnického práva (např. z důvodu darování třetí osobě) před nástupem exekutora, myslím, že by bylo možné se poměrně úspěšně dovolat neúčinnosti takového právního úkonu (nehledě na to, že by se takové jednání dalo zřejmě posoudit jako poškozování věřitele - na to by bylo nutné znát širší situaci)

ad exekuční řízení.. exekuční řízení bude jistě kratší než výkon rozhodnutí vedený soudem, nicméně rychlost je dramaticky různá..

povinný (dlužník) bude nejprve vyzván k dobrovolné úhradě, je pravděpodobné, že exekutor bude nejprve vymáhat z příjmů a bankovních účtů poviného, nicméně úkony směrem k nemovitosti (k vyznačení exekuce a exekutorského zástavního práva) nepochybně učiní okamžitě.. doba na nařízení dražby záleží na úspěchu jiného způsobu vymáhání, a na vytíženosti exekutora.. může být i několik let, z tohoto pohledu je možná lepší vybrat si nějaký menší exekutorský úřad - ale ten zas nebude mít tolik zaměstnanců, zkrátka těžko radit)

samozřejmě předmětem exekuce a příp. dražby je pouze majetek povinného, tzn. jen jeho 1/2 spoluvlastnický podíl..

vaše představa o prodeji "pod cenou" je trochu zcestná, exekutor musí udělat znalecký posudek, a to že vyvolávací cena je zpravidla na 2/3 této ceny je dáno zákonem a předpokladem nalákání více zájemců.. ostatně při řádném průběhu těžko může být transparentnější způsob prodeje, než veřejná dražba..

nicméně fakticky je prodej pouhého podílu nemovitosti (nevím jaká je to nemovitost) jistě cenově nižší než takový faktický podíl (zde méně než 1/2 ceny celé nemovitosti), v takové situaci se předpokládá, že největším zájmece bude zpravidla právě další spoluvlastník (tzn. vy), můžete tedy naopak spekulovat a ten prodej "pod cenou" sama způsobit, pokud se při první dražbě nikdo jiný nepřihlásí, a vy mít zájem taky nebudete (při další dražbě by měla vyvolávací cena opět klesnout)

(samozřejmě vám při dražbě zůstává zachováno předkupní právo jako spooluvlastníku)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.