Jak je to s prací v práci?

Od: Datum: 17.10.12 09:15 odpovědí: 12 změna: 17.10.12 15:31

Dobrý den, ve smlouvě mám uvedeno, že jsem zaměstnán na pozici konstruktér, technolog, technický pracovník. Poslední měsíc jen stěhuju stoly, montuju regály, uklízím ve skladě a to, co mám uvedeno ve smlouvě vůbec nedělám. Je to nějaké porušovanií prcovního zákoníku?

Thx za reakce,


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 17.10.12 09:28

Dobrý den.

Já mám například v pracovní náplni napsáno mimo jiného: plní úkoly dle pokynů svého nadřízeného pracovníka.

Zákoník práce říká: Zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu.
Při převedení zaměstnance na jinou práci je zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato práce byla pro něho vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci.
Zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat; dochází-li převedením zaměstnance ke změně pracovní smlouvy, je zaměstnavatel povinen vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání, s výjimkou případů uvedených v odstavci 2 písm. c) a v odstavci 4.

http://business.center.cz/bus…ny/zakonik-prace/cast2h3.aspx

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.10.12 09:47
avatar

Dočasné převedení na jinou práci je bez souhlasu zaměstnance možné jen ze zákonných důvodů, jeden ze zákonných důvodů je třeba prostoj (otázka je, jestli může prostoj trvat měsíc).

Se souhlasem zaměstnance je možné převedení na jinou práci kdykoliv - to, že práci děláš už měsíc, se dá považovat za implicitní souhlas.

Pokud zametáš sklad a placený jsi jako konstruktér, o co jde? :) Pokud však zaměstnavatel pro tebe skutečně nemá práci, a jediná možnost je buď přijmout jinou nebo dostat výpověď, tak to je pak na tvým rozhodnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.12 09:48
avatar

No ono kdyz neni prace pro dotycneho preacovnika, tak ho nejde jen tak vyhodit. Proc prijimate tedy jinou, kdyz muzu dostat odstupne ;)

doplněno 17.10.12 09:50:
A jeste di dovolim citovan RONa.
je zaměstnavatel povinen vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání
Takze zadne ze pracujes uz tak mesic, je to brano jako souhlas
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.12 10:08
avatar

Pokud pro zaměstnance není práce, tak to samozřejmě je důvod k výpovědi (paragraf 52c ZP).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.12 10:14
avatar

Ano, ale v tomto pripade vznika narok na odstupne, jak uz jsem psal. A je lepsi opravdu odejit s odstupnym, nez davat vypoved sam.

doplněno 17.10.12 10:50:

ABYSAM:

Ja bych ti mohl o demoralizaci vykladat.

Co nadelas. Bud si budes stat za tim, na co mas narok, nebo sklopis hlavu. V prvnim pripade ti zamestnavatel muze zneprijemnit praci az das nakonec vypoved sam. V druhem pripade proste budes jako ovce a klesat z pricky nize a nize. Ja kazdemu tvrdim ze prace by mela cloveka tesit. Preci jenom zijeme jen jednou a tak si nebudeme kazit zivot. Jenze, je i druha strana mince :( chjo

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.10.12 11:02
avatar

Už se to tu začíná zvrhávat na chat :) radost a potěšení z práce je jistě důležitá věc, ale děckám ji na chleba nenamažeš. Já teda budu raději dobře placenou ovcí, a tu radost a potěšení si dopřeju mimo pracovní proces (ale abych zase až tak úplně nekecal, už jsem jednou v životě dal výpověď jen proto, že mě práce nebavila.)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: abysam
Datum: 17.10.12 10:30

Jenže já musím dělat práci, která mě baví. Kde musím aspoň trochu přemýšlet, tady ohle je pro mě demoralizace a ničení osobnosti.

Od: ladaadal*
Datum: 17.10.12 11:32

Já myslím, že ti práce rukama nijak neublíží. O to víc si budeš vážit té v kanceláři.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.12 09:47
avatar

Jako technicky pracovnik bych to videl jak na montovani regalu, tak praci na sklade i uklid. Na druhou stranu, pokud by firma porusovala timto zakonik (a ano pokud je ve smlouve napriklad administrativni pracovnik, nema s montovanim regalu nic spolecneho), tak stejne co nadelate? Firma se s vama rozejde a vy si budete hledat praci. *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 17.10.12 09:52

Montování je technická práce... ne? Ale vždy je možno to odmítnout a odejít. Vizte ZP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 17.10.12 11:55

U nás v práci občas musí stěhovat stoly a montovat regály i člověk, co má titul před jménem i za jménem. A jeden to dokonce musel dělat asi půl roku, než si vyrobil v laboratoři aparaturu k výzkumu. Pokud je něco třeba udělat, tak se to holt musí udělat a je jedno kdo. A když není na pracovišti zaměstnanec na nižší pozici, tak holt musítě vy. Já jsem už v práci dělala taky ledacos. Když nadřízený zavelel, tak jsem šla a udělala. Ale aspoň u nás je aktivní přístup ohodnocen a kdo nefrflá a jde mu o chod oddělení, ten je v oblibě a má výhody. Buďte rád, že nejste lékař, co ti musejí dělat za věci .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.12 15:31
avatar

Zaměstnavatel je povinen Vám po celou dobu pracovního poměru přidělovat sjednaný druh práce, a to v místě, které máte v pracovní smlouvě sjednáno jako místo výkonu práce.

Sdělte zaměstnavateli písemně, že jste nedal žádný souhlas k převedení na jiný druh práce, a že trváte na přidělování sjednaného druhu práce nebo (v případě, že pro Vás zaměstnavatel sjednaný druh práce nemá) na náhradě mzdy za překážku na straně zaměstnavatele.

A stěhovací či úklidové práce klidně odmítněte.

___ Zvažte však, zda by nebylo lepší se se zaměstnavatelem dohodnout o převedení na určitou dobu (přesně vymezit na jak dlouho), než případně o práci přijít úplně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.