Může pokladní skener poškodit zrak?

Od: Datum: 17.10.12 07:39 odpovědí: 4 změna: 17.10.12 08:11

Při placení u pokladny se mi často stává, že pokladní laser, který drží prodavač, jezdí po obličeji mé dcery. Může jí poškodit zrak?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.12 08:00
avatar

Snímače čárového kódu jsou dvojí - CCD a laserové. Ty první jsou zcela bezpečné, používají se u nich LED diody ve viditelném a infračerveném spektru (a jsou výrazně levnější, tudíž běžnější).

Laserové čtečky mají výkon < 1 mW, takže patří mezi laserová zařízení třídy II. Proti poškození sítnice zářením laseru třídy II je oko dostatečně chráněno mrkacím reflexem. Předpokládá se přitom, že doba, která uplyne mezi zásahem oka laserovým svazkem a zavřením víčka, případně odvrácením hlavy, je kratší než 0,25 s. To stačí k tomu, aby se na sítnici oka nedostala světelná energie překračující 0,25 milijoulů, což je v tomto případě právě přípustná hodnota pro expozici oka při přímém pohledu do laserového svazku.

Přeloženo do češtiny: je to v pořádku.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: olaf71*
Datum: 17.10.12 08:02

čtecí zařízení bude třídy bezpečnosti 1,nebo 2 a tam nehrozí poškození zraku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.12 08:02
avatar

myslím, že vyložene nebezpečné to není, ale je to zbytečné ji oslňovat... vysvětlil bych mu, že jste se už zasmáli minule a dál si to nepřejete.

Bezpečnostní třídy laserů
Protože nebezpečnost laseru nezáleži jenom na jeho výkonu, ale i vlnové délce a času expozice, není jednoduché ihned říct, jak je daný laser bezpečný. Aby v tom nepanoval zmatek, klasifikují se lasery do několika bezpečnostních tříd.
Nejbezpečnější lasery jsou ve třídě 1. Tato skupina laserů je vždy bezpečná, pro červené barvy (650nm) může mít takový laser výkon až 0,39mW. Ty v nabídce nemáme.
Další v pořadí je skupina 1M. Má stejné limity jako skupina 1, ale nesmíte se do paprsku laseru dívat pomocí nějakého optického zařízení (lupa, mikroskop), které by paprsek zužovalo a ten by překročil limity třidy 1. Ani tyto lasery v nabídce nemáme.
Lasery třídy 2 a 2M jsou bezpečné díky mrkacímu reflexu oka. To znamená, že doba expozice při posvícení do oka je limitována 0.25 sekundy a laser v takovém krátkém okamžiku nezpůsobí žádné zranění. Tato třída se týká jenom laserů generujících viditelné světelné záření. Výkon laseru je v tomto případě limitován 1mW.

http://www.powerlaser.cz/blog/o-laserech-1.-cast-2/

avatar
Upozornění od sys clayman 17. 10. 2012 08:03:47
tohle by chtělo nějaké ocenění: během 2 minut 3 odpovědi *smich*
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 17.10.12 08:11

Nevím sice, zda je to či není bezpečné, jak už píší ostatní rádci, záleží na tom, jaké zařízení má prodavač v ruce, ale v každém případě, pokud se ti to nelíbí, tak bych mu to okamžitě řekl, je to tvoje dcera. Předpokládám, že to dělá jeden a ten samý prodavač. Nebo že byste měli v obchodě všechny prodavače s tak jalovejma nápadama?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.