1xJe těžké naučit se na klavír?

Od: Datum: 12.10.12 23:20 odpovědí: 19 změna: 16.10.12 19:38

Dobrý den,

(je mi 13) a nedávno mi maminčin kamarád přinesl svoje staré klávesy, protože jsem se často zmiňovala o tom, že bych chtěla hrát na klavír. Od té doby, co jsem je dostala, na ně hraju každý den. Umím jen tři lehké písničky, takže většinu času hraju svoje vymyšlené (improvizace) :) ... Začala jsem uvažovat, že bych si mohla splnit svůj dlouholetý sen a začít se učit na klavír s někým, kdo tomu rozumí, chodit na nějaké lekce a tak. Jediné, co mě od toho odrazuje, je to, že mě nikdy hudba nezajímala, vůbec nemám hudební sluch a moje hraní na flétnu (když jsem ještě chodila do školky) skončilo na mrtvém bodě (tzn. po pár letech mě to přestalo bavit). Taky si myslím, že hrát na klavír není jen tak... chce to i talent, ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.12 23:24
avatar

Hra na každý nástroj chce talent a hudební sluch (hudební sluch se dá do určité míry vycvičit). Jinak je to jen a jen dřina s výsledkem nic moc.

doplněno 13.10.12 15:13:

Opakuji, že ke hře na jakýkoliv hudební nástroj je potřeba talent a hudební sluch a doplňuji i smysl pro rytmus. Bez uvedeného se lze naučit cokoliv pouze mechanicky, bez jakéhokoliv citu, takže výsledek bude více či méně k neposlouchání.

___ Pro Juglans®:Zmíně

ný pán hudební sluch má, pouze neumí udržet melodii - to je něco jiného. Chce to soustředění a cvik, pak dokáže k hudebnímu doprovodu i zazpívat.

doplněno 13.10.12 15:17:

Aneto, zajdi si do nejbližší základní umělecké školy a zkus udělat přijímačky na klavír. Bez správného držení ruky a prstokladu se nikam nedostaneš, alespoň základy je potřeba získat pod odborným vedením.

I já z dotazu soudím, že hudební sluch i talent mít budeš, bez nich by tě hraní ani improvizace nebavily a nešly by ti. Ale pokud se ti líbí, jak hraje kamarádka po 8 letech výuky, nezačínej sama. Svěř se do péče učitele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.12 06:55

ivzez,to nebude ono.Ten pan zpiva celkove hrozne a je radej,kdyz se nekdo najde a zpiva za neho.Vubec nemuze slyset,jelikoz zpiva strasne falesne.Vzdyt se doprovazi sam,tak neslysi co hraje?Moc tomu nerozumim,jak to myslite.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 23:54
avatar

Každý úspěšný muzikant tvrdí, že talent je samozřejmě důležitý, a důležitější je píle a vytrvalost. Takže pokud toužíš se učit hrát na klavír, tak se do toho vrhni a hlavně vytrvej. Myslím, že pokud bys neměla hudební sluch, tak bys už neuměla tři písničky a hlavně by Tě to tak nelákalo. Zkus se poradit např. s paní učitelkou hudební výchovy, zda to má u Tebe smysl, abys do toho dávala čas, energii a koneckonců i peníze, a pokud Ti dá "zelenou", neváhej. Já dodnes lituji, že jsem byla líná a nechtěla cvičit, takže mi tatínek téměř přerazil prsty víkem od klavíru, protože už nemohl poslouchat mé odmlouvání - takže se s klavírem u nás skončilo, a já to dodnes považuji za velkou chybu a lituji toho.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hhh*
Datum: 13.10.12 00:10

Ke hrani na klavir neni hudebny sluch nutny, klavesy jsou stale na svych mistech a maji stale ten spravny ton. Ale uz z Tveho tvrzeni ze Te to bavi usuzuji, ze hudebni sluch mas. U klaviru jde o smysl pro rytmus a je dobra i znalost teorie hudby, u techto nastroju je to v podstate matematika... Samozrejme talent je vyhodou, ale neni nutnosti - nedostatek talentu lze nahradit treninkem a drinou...

Zkus najit nekoho, kdo by Te zasvetil i do potrebne teorie, znalost not je velkou vyhodou!

Drzim palce, urcite to zkus!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 13.10.12 00:11
avatar

Je to těžké, jako na každý nástroj, když se má umět něco víc, než jen vyloudit zvuk.

Určitý hudební sluch a talent chce i klavír, i když není nutná taková míra, jako třeba u houslí. No a jinak tě čekají léta trénování a zlepšování bude přicházet nejspíš mnohem pomaleji, než zvládnutí prvních 3 jednoduchých písniček.

Když tě přestala po pár letech bavit flétna, možná se to samé stane i klavíru. Ale přesto, máš-li chuť, určitě začni. Tím rozhodně nic nezkazíš.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: viky®
Datum: 13.10.12 03:08
avatar

Dobrý den, Anetko. ;) Doporučuji hraní na klavír. Nemusí být žádné nadání, můžeš si v životě hrát na klavír, jen pro své potěšení. Určitě máte nějakou hudebku, kde se dají získat základy, pro hraní na klavír. U nás doma byl klavír, běžný základ pro všechny děti. Nikdo není umělec, ale každý občas zasedne a hraje. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.12 08:58

Na klavir leze naucit,kdyz clovek opravdu chce a vytrva,Je to mechanicka zalezitost a sluch na bezne hrani az tak nevadi.Znam dokonce jednoho pana,ktery umi perfektne hrat na kytaru,ale nesmi u toho zpivat,jelikoz takovy hudebni hluch se jen tak nevidi.zpiva na vse uplne stejne,nebo-li nema to vubec melodii.Ja to mam zas opacne,slysim vsechno,zahraji si melodii podle sluchu,ale nikdy bych se poradne nenaucila hrat,jelikoz nemam to ostatni.Hra na nastroj,je docela drina i pro talent,kdyz nemaji ostatni predpoklady.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stanislav46*
Datum: 13.10.12 09:44

Ahoj, vubec není těžké se na klavír naučit, chce to, ale poctivě trénovat denně alespoň hodinku. Já hraju na klavír také a věř mi, že základem a předpokladem k úspěchu je, že tě musí hra bavit. Poté se i rozvine talent a sluch, jestli ho v sobě máš ukáže čas. Hlavně to chce při hře na klavír i hodně vědět s četby a teorie. Nechť tě hra baví, musíš najít i dobrého vyučujícího. PS: ještě si uvědom, že hra na klavír a na klávesy je velmi rozdílná a jestli tě tedy láká více klavír a nebo klávesy obojí zní jináč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.12 11:02
avatar

Když jsem nastoupila na střední pedagogickou školu, uměla jsem jakž takž na housle. Masely jsme však všechny hrát na klavír, ze kterého se i maturovalo? nebo to byly zkoušky? Už nevím. Takže za čtyři roky učení, kdy jsem chodila cvičit do školy, byly u mě výsledky víc než špatné. Nejsem schopná se naučit psát rychleji ani na stroji. Je to stavbou mozku. Bylo mi vysvětleno. *ee* Několik spolužaček, stejně jako já, jakž takž vybrnká Ovčáci. . . , ale některé jsou úžasné. Hrají jako profesionálové. Například doprovázejí celé ranní cvičení na klavír. Místo not mají zrcadlo, při hraní sledují děti a stíhají. A začínaly stejně jako já na 0. *jasne* Takže moje rada je, zkusit. Ne vybrnkávat jedním prstem, ale zajít na nějakou lidovou školu, zvanou liduška a udělat alespoň rok. A buď to půjde nebo ne. Mozart z vás asi nebude, ale na pěknou chvíli u pěkné hudby by to určitě šlo.;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: aneta311*
Datum: 13.10.12 12:14

Mě se na tom to vybrnkávání jedním prstem vůbec nelíbí, takže jsem začala se všemi deseti :) Snažím se, aby to znělo plynule...

Nedávno jsem slyšela hrát spolužačku, která hraje už 8 let a byla to nádhera. Jako profesionál! Obdivuju jí a i to mi zvýšilo mojí touhu umět hrát. Kdybych se naučila jen z desetiny hrát jako ona, byla bych snad nejšťastnější na světě. :)

Od: aneta311*
Datum: 13.10.12 12:26

Tady je ukázka jedné z těch tří písniček:


doplněno 13.10.12 12:28:

PS: Nejhorší bylo to natáčení (proto se omlouvám, že se to video klepe) :D

doplněno 13.10.12 12:31:

A jelikož je to zahrané na klávesách, není to klasický klavír, ale tzn. strings (smyčce).

Datum: 13.10.12 12:56

Aneto,koukala jsem na tve zacatky.Radej bez do hudebky a sama se neuc,jelikoz se spatne odnaucuje,co se spatne naucis.Na zacatek je dulezite spravne postaveni rukou,zapesti nahoru a prstoklad.Je videt,ze jsi sama dost trenovala,ale...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: hm®
Datum: 13.10.12 21:05
avatar

Teda, nadšení vidět je. I určitý smysl pro rytmus. Taky ti to asi dalo práci. To všechno je paráda. *palec*Ale ta technika, to je ... s ní se asi nic víc zahrát nedá. Opravdu si najdi učitele. Ve zmiňované hudebce by to bylo nejlepší.

Jo, jinak ti můžu říct, že jsi mě tak nalákala, že jsem si tu písničku šel taky zahrát a strávil jsem s ní aspoň hodinu. *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: polinek*
Datum: 13.10.12 12:36

,,Zkusit to můžeš,,ale už máš hodně let. Jedině tak pro sebe ,není to zpěv .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lajuss
Datum: 13.10.12 21:09

No, hudební sluch je základ k tomu, aby si úspěšně hrála na nějaký hudební nástroj. Ovšem jsou i tací, co hudební sluch nemají, umí perfektně noty a rytmus a také hrají. Těch je ovšem méně. Hra na klavír zas taková dřina není, 5 let jsem chodila do základní hudební školy a s trochou snahy zahraji i náročnejší skladby. Jestli tě to opravdu baví a táhne, máš možnost, jdi do toho. Chu´t hrát zakryje hudební "hluch" a jakmile přejdeš ze skákal pes přes oves, přes koledy k písním například z filmů, uvidíš, že litovat nebudeš.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 13.10.12 22:25
avatar

Nechápu. Nemáte hudební sluch a chcete se věnovat hudbě...To je přece naprosto vyloučené

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.12 11:15
avatar

hra na klavír a vůbec na jakýkoliv nástroj je především technická věc, ke které potřebuješ pořádnou dávku vytrvalosti. Chceš-li skutečně hrát na hudební nástroj, musíš se naučit zpívat svými prsty a to trvá celé roky. Takže bych ti radil, než se přihlásíš někam do lidové školy, zkus jestli u klavíru vydržíš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.12 18:30
avatar

Ano, je to velmi těžké naučit se dobře hrát na nějaký hudební nástroj. Jsou to roky dřiny a hraní nesmyslných etyd, učečení nesmyslných stupnic, pomlk a nevím čeho ještě (to si myslí každý začátečník), každý by chtěl hned hrát Pro Elišku a myslí si jak mu to úžasně jde. Samouk a prstoklad to je věc druhá a ty naučené chyby pak nejde odstranit. Ve 13ti není pozdě začít, ale rozhodně pod dobrým vedením někoho kdo by vám řekl jak na tom se sluchem, rytmickým cítěním jste a také věřte, že na piáno potřebujete tenké štíhlé prsty ale to vám odborník všechno řekne.

doplněno 14.10.12 18:36:

koukala jsem na video, prstoklad žádný, rytmicky špatně, nedodržujete délku not, pomlk...Víte aspoň v jaké tónině a jaké noty vybrkáváte? Kde jste nechala druhou ruku? Nechci vás odradit ale první vaše kroky musí být k učiteli hry na klavír nebo klávesy (není to totéž) a pak jsou to roky dřiny než vás vůbec rozumný učitel k takové sklatbičce pustí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.12 19:38
avatar

No já jsem jako dítě šla na přijímací zkoušku k profesorovi hudby a první co udělal, sedl ke klavíru a hrál stupnice, které jsem sluchem musela odzpívat, "doremifasolasidó". Především chtěl vědět, jestli mám hudební sluch. Jinak by mne do své třídy nepřijal. Ale bylo to dávno, dnes to asi bude jinak. Ono je dnes všechno nějak jinak.

doplněno 16.10.12 19:46:

A taky to podle toho vypadá. Ale ještě jsem neviděla muzikanta bez hudebního sluchu. Jo, znám některé zpěváky, kteří když začínali, neznali noty. Ale ti měli právě ten hudební sluch a noty se pak doučili, pokud se tomu chtěli věnovat profesionálně. A vím, že je mnoho cikánů, kteří hrají na housle a jiné nástroje tak, až srdce usedá a jásá. Ale ti to mají v krvi a především mají dar absolutního hudebního sluchu. Neříkám že všichni, ale převážná většina z nich. mají to prostě v krvi...

Lucie Bílá byla švadlenka a jak se vyzpívala...Dneska určitě noty zná, ale když začínala...Tak to byl právě vrozený talent

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.