Co je pirátství?

Od: Datum: 30.01.13 20:01 odpovědí: 15 změna: 31.01.13 00:14

Nedávný dotaz mě přiměl k otázce co je počítačové pirátství? Dopouštím se ho pokud vezmu z internetu nějaká data (program..film atd.) nebo je pirát pouze ten kdo tento obsah umístil kdesi na web a distribuuje ho? Nebo oba a tudíš mphou být oba trestně stíhaní?

doplněno 30.01.13 20:01:

tudíž (oprava)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.13 20:51

Pirátství by se asi dalo definovat jako činost, kterou člověk poruší nějaký právní předpis - zákon. Nelze obecně říci, zda je pirátství stahování, nebo až sdílení. U některých souborů to může být už pouhé stažení, u jiných jejich používání a u jiných až jejích sdílení - šíření.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 22:24
avatar

Až na nepatrné výjimky (jako třeba dětská pornografie) je stahování čehokoliv u nás legální, stejně jako (většinou) použití pro vlastní osobní potřebu. Nelegální je nepovolené zveřejňování a komerční užití.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinjelinek*
Datum: 30.01.13 22:33

To se mi ulevilo

Datum: 30.01.13 22:40
avatar

Legální je stahování audiovizuálních děl (hudba, filmy, seriály). Software a hry je i u nás nelegální stahovat. A přes torrent je nelegální všechno (protože při stahování se automaticky sdílí s ostatními "torrenťáky")

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tomasgulas
Datum: 30.01.13 22:43

Přesně tak, na torrenty bacha. Já přes torrenty stahuji pouze staré blbosti, jako třeba seriály apod. Nevím, jestli je to stoprocentně legální, ale nemyslím si, že by mě někdo někdy popotahoval za první sérii Doktorky Quinnové v originálním znění :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinjelinek*
Datum: 30.01.13 22:46

*palec**smich*

Datum: 30.01.13 22:57
avatar

Naprostá většina software, použitelná pro osobní potřebu, má svoji free nebo open source alternativu, takže ke stahování komerčního sw pro domácí použití není v 99% důvod (a kdo to jedno procento naprosto nutně potřebuje, ať si ho koupí).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 23:03
avatar

Jasně, to je taková poznámka pro ty, co si myslí, že si v ČR může legálně z uložta stáhnout třeba photoshop nebo autocad a nic se mu tady nestane ;).

doplněno 30.01.13 23:04:

A ne všechny open source (free) varianty jsou lepší (např. výborné Office 2007 vs. téměř nepoužitelné OO).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 23:15
avatar

Nepoužitelné je relativní pojem - OpenOffice u nás používají i velmi velké firmy :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.13 23:29
avatar

Jako studenka s tím mám většinou špatné zkušenosti. Ve škole na střední i vysoké byly vždy MS Office a studenti s prezentacemi atd. v OO s tím měli často problémy. A právě studenti (resp. mladí lidé od 15 do nevimkolika) právě stahují (podle mě) nejčastěji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinjelinek*
Datum: 30.01.13 23:33

Myslim že stahuje hooodně veliký procento populace a taky že firmy přicházejí o Obrovské peíze..

Datum: 30.01.13 23:38
avatar

Tuto větu jsem moc nepochopila - jako, že firmy přicházejí o peníze, protože všichni stahují, nebo přicházejí o peníze, protože ty firmy samotné nestahují? Nesouhlasím s cenou některých softwarových programů, ale chápu (a souhlasím), že si je firmy kupují (nebo shánějí levnější/free verze).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinjelinek*
Datum: 30.01.13 23:57

Firmy - ti výrobci produktů, které si pak zdarma někdo stáhne do pc..u věcí jako Photoshop.. MS Office nebo dokonce OS myslím to jde do astronomických sum a nemyslím si že by ceny byly přehnané. Vždyť vývoj a práce která je potřebná do těchto projektů vložit jsou obrovské, ale tohle už zastavit nejde. Někde se stala chyba a bude potřeba najít jinou cestu

doplněno 31.01.13 00:00:

a za toto může internet

Datum: 30.01.13 23:56
avatar

Mají-li studenti problémy s OOo, nebývá to většinou softwarem, ale spíše omezeními ve škole.

Řada škol má na MsOffice multilicenci, na jejímž základě mohou Ms Office používat doma pouze pro účel výuky (!) používat učitelé i studenti. Totéž platí i pro některé firmy.

Takže bych doporučila se napřed zeptat ve škole nebo u zaměstnavatele a teprve potom hledat alternativy.

Já jsem dost spokojena s Libre Office (jakýsi pokračovatel OOo).

doplněno 31.01.13 00:47:

Kolikokoli, přestože by různé verze Ms Office měly být kompatibilní, nemusí vždy vše fungovat korektně. Multilicence může takovým problémům předejít.

Nejsem si jista, jestli jde o problém studentů (já jej vidím spíše na straně školy a v počítačové negramotnosti učitelů - alespoň z mých kolegů zvládala PC tak čtvrtina).

Domnívám se, že by zadání prací mělo být jednoznačné, a že by vyučující (nebo správce sítě) měl/i na začátku roku sdělit, jaký SW mohou studenti používat (co se bude i ve škole korektně zobrazovat), a v jakých formátech mohou odevzdávat práce, projekty, prezentace, ...

Případně by měli těm, kdo mají jiné verze SW nebo jinou Office nabídnout řešení pomocí školní licence.

___ Stažení nejnovější verze Ms Office situaci vůbec řešit nemusí.

doplněno 31.01.13 01:38:

Kolikokoli, netvrdím, že tuto možnost mají všechny školy, ale hodně škol ano.

A je chyba vedení, že učitelé nevědí, jaký SW mají ve škole k dispozici, a v jakém formátu mohou práce vyžadovat.

My jsme na začátku roku věnovali jednu až dvě hodiny počítačům, ukázali jsem studentům, co/jak a celé 4 roky nebyl jediný problém s kompatibilitou.

___ Chyba školy neomlouvá stahování nelegálního SW.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.13 00:14
avatar

No, když učitel řekne, aby studenti přinesli prezentaci o nějakém tématu, tak ti, co to donesou v OO mají problém, že se to ne vždy zobrazí správně. Jasně, mají se zeptat, jestli to tam jde, ale když jsou to BUFU studenti, co ani neví, že je mezi OO a MS Office nějaký rozdíl, tak tím trpí nejvíc. A považuji za utopii, aby škola dávala studentům (třebaže osekaný) MS Office - to ještě tak na ZŠ nebo na střední, kde je pět a půl studenta. A kolikrát ani učitelé neví, co v počítači v učebně je. Další problém je, že naopak někteří mají MS Office 2010 a ve škole je 2007 (nebo dokonce 2003), tam taky bývají často problémy.

doplněno 31.01.13 01:07:

Problém je, že ani učitelé nevědí, jaký program vůbec ve školním PC je - a když je jejich oborem historie nebo španělština, tak nemusí ani vědět, že by tohle mohlo dělat problémy. A škola určitě nebude dávat několika tisícům žáků MS Office (jakékoliv).

doplněno 31.01.13 02:00:

Aha, tak to jsme si nerozumněli. Já to neomlouvám, jen říkám, že studenti právě používají např. OO, které jim ale ve škole zlobí (což není omluva stahování nebo tak, spíš to měla být taková "urážka" OO, protože ho nemám ráda - z toho důvodu, že se správně nezobrazuje ve MS Office). Vím, že to platí i naopak, ale OO jsem zkoušela a opravdu se mi nelíbilo. Nějaká obhajoba to neměla být ;).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.