Může mě revizor omezovat?

Od: Datum: 11.10.12 16:28 odpovědí: 15 změna: 12.10.12 06:42

Dobrý den,

kdybych jel na černo, a revizor by mě kontroloval... Má právo mě nějak omezovat? Např. když mu nebudu chtít dát své údaje, může zavolat policii... Ale má právo mě to té doby zadržovat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: asd*
Datum: 11.10.12 16:30

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 16:31
avatar

Ano.

doplněno 11.10.12 16:33:

Článek: Může revizor zadržet černého pasažéra?

doplněno 11.10.12 22:44:

Axus ani KapkaNaděje zřejmě článek nedočetli do konce:

V situaci, kdy cestující nepředloží platnou jízdenku a následně nesplní ani sekundární povinnost dle ust. § 37 odst. 5 písm. d) zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, totiž povinnost dle výzvy pověřené osoby buď následovat ji na vhodné pracoviště veřejné správy ke zjištění totožnosti, anebo setrvat na vhodném místě do příchodu osoby oprávněné zjistit totožnost cestujícího, útočí na zájem chráněný zákonem, kterým je ochrana majetkových práv provozovatele.

V takovémto případě je nutná obrana ze strany revizora nebo jiné pověřené osoby přípustná, a to možností odvrátit tento útok zadržením cestujícího, který se pokouší utéct, a uniknout tak následkům jízdy bez platné jízdenky [ust. § 2 odst. 2 písm. a) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích]. Nutná obrana zadržením cestujícího je samozřejmě možná jen za podmínky, že revizorovo počínání není zcela zjevně nepřiměřené způsobu útoku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.10.12 00:09

čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 11.10.12 16:56
avatar

Samozrejme, ze nema.

Predrecnici by se meli naucit lepe cist v tom, na co sami odkazuji.

Revizor ma pravo vas VYZVAT ke vsemu moznemu, stejne tak ma pravo po vas toho spoustu POZADOVAT, ale V ZADNEM PRIPADE nema pravo vas jakymkoliv fyzickym zpusobem zadrzovat.

(pokud ho samozrejme sam jako prvni fyzicky nenapadnete, ale to uz je o necem jinem).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 17:07
avatar

Ahoj Miky. Podle mne také právo nemá.

V § 37 odst. 5 písm. d) zákona č. 266/1994 Sb., o drahách, resp. odst. 5, resp. § 18a odst. 2 zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě je uvedeno:

V případě, že se cestující neprokáže stanovenými osobními údaji, je povinen na výzvu pověřené osoby ji následovat na vhodné pracoviště veřejné správy ke zjištění totožnosti, anebo na výzvu pověřené osoby setrvat na vhodném místě do příchodu osoby oprávněné zjistit totožnost cestujícího.

Zákon však nestanoví žádný postup nebo sankce vůči cestujícímu, který se rozhodne předpisy nerespektovat, tzn. odmítne zaplatit pokutu, předložit doklady pro ověření osobních údajů i setrvat na místě nebo následovat revizora za účelem ověření totožnosti. Revizor má práva běžného občana a jeho možnosti si na cestujícím cokoliv vynutit jsou značně omezené

Revizor rozhodně nemůže cestujícího násilím nutit, aby mu předložil doklady, aby zůstal na místě nebo ho kamkoliv následoval. Pokud by tak činil, koledoval by si o obvinění ze spáchání trestného činu omezování osobní svobody podle § 231 trestního zákona.

Více zde:

http://www.mesec.cz/clanky/re…eb-vyplati-se-jezdit-nacerno/

doplněno 11.10.12 22:51:

ivzez - Váš článek jsem nečetla vůbec a jak jsem řekla - podle mne na to revizor právo nemá. Nenašla jsem nic, co by mne přesvědčilo o tom, dle čeho má revizor právo zadržovat černého pasažéra... Žádnou takovou pravomoc jsem nikde v zákoně, ani ve vyhlášce nenašla.

doplněno 11.10.12 22:53:

Pořád se mi to jeví tak, že by se dopustil omezování osobní svobody...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mikycz*
Datum: 11.10.12 17:28

To znamená, že pokud mě chytí a např. mi pojede autobus který jede jednou za půl hodiny, mohu bez omezení jít?

Není to žádné porušení zákona a nehrozí mi za to (ani mím rodičům) žádné sankce?

Pokud by mě jakkoli zastavoval, nebo mě chytl, tak si asi mám sehnat svědka předpokládám..

Datum: 11.10.12 18:22
avatar

Než shánění případných svědků a podobně by asi bylo rozumnější nejezdit na černo.

Ale když už, tak revizoři taky nejsou hlupáci a vědí, co si můžou dovolit a jak zabránit v útěku. Zatím jsem neviděl nějaký hromadný úprk černých pasažérů, protože revizoři obvykle chodí ve skupinách a v poslední době jsem zažil i regulérní kontrolu cestujících revizory i uniformovanými policisty

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikycz*
Datum: 11.10.12 18:37

Já poctivě jezdím s jízdenkou popř. kartou... Zajímalo by mě to z právního hlediska, protože revizor je normální občan, pokud nejde s policisty, nemá právo mě nijak zadržet, ani mě legitimovat. A když mě chytne, nebo mi zabrání odejít je to omezování osobní svobody.. Ovšem, proti tomuto podle mě mluví to, že já poškozuji dopravní podniky... Tudíš se jakoby dopouštím přestupku (podle mě)... Nejsem právník :D Je mi 13 let. Ale co tak koukám, tak jsou revizoři dost agresivní

Od: pasazer
Datum: 11.10.12 23:09
Nastoupila jsem s kočárkem a s dcerou sousedky ten den jsem ji měla na hlídání, do autobusu a zakecala jsem se ještě na zastávce s jednou maminkou.Nastoupily jsme společně,já šla usadit sousedcinu dceru a jen co se autobus rozjel,měla jsem revizora za zády.Držela jsem jízdenku a omlouvala jsem se mu že jí teď cvaknu,že jsem se zapovidala a musela posadit holku.Byl drzý že čas byl,že jsem neměla ani snahu si ho cvaknout!Po Cca30m!Jasně,zaparkovat mimi,vyhodit omladinu a usadit dvouletou holku sousedky-čas byl,ale ne cvaknout jízdenku. Na příští zastávce jsem s kočárkem vycouvala,houkla na holku a stali jsme s revizorem venku.Že prý občanku.Sebrala jsem se že na to čas nemám,popadla jsem dítě,kočár a šla směr domů-někam telefonoval,řval z dálky že musím počkat na policajty a tak dále...možná se zamnou jeste rozbehl...Víc jsem ho už neviděla.Sáhnout na mě nemohl-jak je to v případě když na mě sáhne a já se oženu?Bude to útok na veřejného činitele?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 01:12
avatar

Je to problematické. Bránění vzniku škody zaměstnavateli (revizor je povinen škodě zabránit) a ochrana zájmu chráněného zákonem by podle mne měly mít přednost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 18:41
avatar

Když neumíte jezdit načerno,tak si kupujte jízdenky!

Nebo jinak-pokud jezdíte bez jízdenky tak vždy mějte připravené 400 kč či kolik pokuta stojí a pak si spočítejte,co je lepší zda plati jízdenky či pokuty (za soudruhů uvědomělí černí pasažeří takto jezdili-když přišla kontrola,tak jednoduše vytáhla "hradčana" a vše bylo OK)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikycz*
Datum: 11.10.12 18:43

Píšu že na černo nejezdím! Rodiče mi to platí, ale zajímá mě tato situace z právního a z reálného pohledu!

Datum: 11.10.12 19:33
avatar

No jo, to tady zkoušej taky.. prej kde vystupujete? a nechcete vystoupit až o tři zastávky dál? (kde by si pak revizoři hezky poseděli a pokračovali jinou linkou)

Otázkou je, když se na černého pasažéra (takového, u kterého je pravděpodobné, že prostě zdrhne) domluvěj s řidičem, stojej mu v cestě v uličce a řidič mu neotevře dveře? Co pak?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 21:37
avatar

ja bych rekl ze ANO MA.

Jde o to, ze revizor chytne cerneho pasazera v miste, kde souhlasil s prepravnimi podminkami. A tam je psano ze revizor ma pravo na to a na to.

Nastoupenim do autobusu souhlasi kazdy s temito podminkami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikycz*
Datum: 12.10.12 06:42

Ano, ale já jako osoba mladší 18 let nemohu nic podepisovat, ani se k něčemu právně zavazovat.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.