Umývání vlasů nepohyblivých seniorů

Od: Datum: 11.10.12 15:30 odpovědí: 16 změna: 27.12.12 10:41

Prosím o radu, jak mám co nejšetrněji umývat hlavu mamince.

Sprchování zatím zvládáme, do vany s protiskuzovou podložkou vstoupí. Hlavu hodně nezakloní ani normálně, ve vaně se ještě více předklání, asi si navíc očima hledá jakýsi symbolický opěrný bod. Za těchto podmínek jí šampon stéká do očí a štípe, navíc je to nepříjemné z hlediska chladu (nahé mokré tělo). Sednout si ve vaně nepřichází v úvahu.

Jiný způsob - posadím ji na židli bez opěradla k umyvadlu. Opět hlavu pořádně nezakloní, takže po oplachování vlasů je v koupelně potopa a to minimum oblečení, co na sobě má, je na zádech úplně mokré. Takhle to praktikujeme, ale vidím, že se zaklání stále méně a méně.

Někdy v zimě plánuji vyhodit vanu, část koupelny jen vyspádovat a celá hygiena se bude odbývat na plastové židli.

Maminka má vlasy stále velmi husté, zakládá si na nich a při každém stříhání protestuje.

Poradíte mi prosím? Určitě existují i nějaké finty, na které jsem zatím nepřišla.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.10.12 15:45

Já Vám sice asi moc neporadím ,ale zkuste šampon pro děti od firmy Johnson & Johnson .Ten by podle toho co píší na obale neměl štípat do očí.My ho používáme také.A nebo zkuste dát umyvadlo před ní na stolek nebo na klín.Cesmína

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.10.12 15:49

Dobrý den. Bimbam, nebylo by pro vás obě dvě, pohodlnější tedy mytí vlasů zkusit na lůžku? Podívejte se na toto video:

http://vimeo.com/40411400

Tam mne zaujal i ten bazének na mytí vlasů, s tím vývodem. Než dá někdo třeba lepší radu, zkuste se mrknout.

Ohodnoceno: 2x

Od: baraddd
Datum: 11.10.12 15:58

V nemocnici myjí vlasy na lůžku v takovém nafukovacím lavoru,pujde koupit ve zdravotnických potřebách a zeptejte se lékaře jestli na to není příspěvek.. Já bych je myla ve vaně,že se jí tam nechá udělat sedátko nebo se do ní dá židle. Hlavu bych jí mírně zaklonila tlakem a i přes to že to teče do obličeje umývala bych. Poté bych umyla obličej,stejně se musí umýt. Soustředila bych se spíš na neálivý šampon,něco roděti.

Datum: 11.10.12 16:02

Bazének mě opravdu zaujal. Už jsem googlovala a našla. Cena něco přes 1000 Kč. Mnohem větší bazének pro děti na zahradu - 99 Kč. Ale že se divím...

Zatím děkuji za všechny rady, bazének asi pořídím i za tu nehoráznou cenu. Ale i případné další rady a tipy uvítám.

Datum: 11.10.12 16:03

Dobrý den,máte na vanu desku na sezení?Maminku posadit,dát do ruky žinku,ať si ji drží na očích a rychle umýt.Stačí , když hlavu jen mírně zakloní a při zvýšené opatrnosti se šampon do očí nedostane. Mamina

doplněno 11.10.12 16:10:

Desku na vanu napíše lékař a bude se Vám dlouho dobře dávat maminka do vany.Prostě si sedne a Vy ji jen přesunete nohy.

Datum: 11.10.12 16:14

Také dobrá rada, zdá se mi, že opravdu ze života. Děkuji.

Datum: 11.10.12 16:13

Přesně jak píše mamina. Když byly moje děti malé, nesnášely mytí vlásků. Jediné, co pomohlo, byla složená žínka, kterou si držely na očičkách. Nemusely ani zaklánět ani předklánět hlavu a mytí jsme zvládali bez řevu a bez boje.

Datum: 11.10.12 16:36

Bimbam. Já jsem pro babičku kdysi sehnala to umyvadlo, co mají v kadeřnictví. Babička si "docela pohodlně" sedla, trošku zaklonila hlavu a už jsme myly. Jo, celou proceduru jsme dělaly v koupelně, kde jsme měly vanu s takovou tou ruční sprchou. Ta mi dosáhla až nad to umyvadlo. Odpad byl udělaný do kýblíku. Zkus se pozeptat u nějaké kadeřnice, třeba mají někde svůj "bazat" s použitými věcmi.

Datum: 11.10.12 16:53

Na to nafukovací umyvadlo co se pro ležáky používá v nemocnici zapomeňte, vlasy a krk v zadu zůstane plný šamponu-mýdla a maminka není ležák. Sedátko do vany pro invalidy je dobré řešení a pokud na vaši vanu nejde tak stačí i menší plastová židlička. Šampon kupte pro děti co neštípe v očích. Pokud může stát, tak je dobré madlo kterého se chytí a vy pak příjdete se sprchou, no, trochu mokra v koupelně je ale toto je řešení co používám já. Vlezu do vany, otočím se zády a chytím se madla a manžel mi osprchuje hlavu.

doplněno 14.12.12 12:04:

Pokud maminka sedátko do vany potřebuje, platí ho ZP a napsat může i praktický lékař. Minulý týden jsem si pro jedno byla, cena 1 600 a ZP hradí celé, u nás je firma Audi a vždycky poradí, vyberete si z prospektu kde je napsané zda ZP hradí celé nebo je doplatek. K lékaři jsem šla už jen s lístkem jaké číslo chci. Zjistila jsem rovněž, že mám nárok na pomůcky co jsem o tom vůbec nevěděla.

Od: crystal
Datum: 14.12.12 11:47

Můžete zkusit pevnou podložku na mytí vlasů. Ta by měla mamince hlavu podepřít. http://www.blancheporte.cz/ka…nicka-podlozka-pro-myti-vlasu

Od: pt®
Datum: 14.12.12 15:51

"crystal", to je super podložka na mytí vlasů. Škoda, že to nebylo před 35 roky. Když jsem myla babičce hlavu, chudák měla kolem krku igelitové pytlíky a všude jsem měla hadry a ručníky a pak to všechno povytírat. Jó, v létě, to jsem ji posadila na židli na zahrádce a bylo, ale v zimě jen v kuchyni /to už jí bylo přes 80/. - pt

Datum: 27.12.12 10:41

Podložku, co doporučila Crystal, už mám, už jsme vyzkoušely a je to ohromná věc! Přesně tohle nám v této fázi opravdu moc pomáhá.

Datum: 14.12.12 13:50

Děkuji za další dobré rady.

Škoda, že už nemám body pro Crystal. Tohle určitě pořídím, největší výhoda bude, že maminka bude při mytí hlavy oblečená. Teď myjeme ve vaně se žínkou a dětským šamponem, všechno je príma, ale má mokré celé tělo, je jí zima a už se mi po mytí hlavy i nachladila.

Sedátka "od" Liduš jsou moc pěkná, podrobně si je prohlédnu, ale bojím se té hloubky. Teď mamnika sedí jen na obyčejném dobře ohoblovaném prkně položeném přes vanu. Sedí tedy poměrně vysoko, ale i tak máme velký problém se vstáváním. Ze sedátka nízko ve vaně bych ji asi nevytáhla.

Při téhle příležitosti si dovolím apelovat na všechny budoucí seniory. Zhubněme, dokud to jde. Pokud už se vůbec najde někdo, kdo o nás bude ve stáří pečovat, nenajde se takový (taková), co hravě zvedne metrák.

Datum: 14.12.12 13:59

Bohužel i toto co popisujete je otázkou peněz...(řešení tohoto problému).

Dělají se v podstatě "neuvěřitelné" výrobky pro imobilní osoby...nebo částečně mobilní, neskutečně propracované...a možné je

prakticky "všechno".

Ale ani nebudu uvádět co by to stálo, protože dovolit si toto vybavení mohou jen DPS a nemocnice..a to ještě zdaleka ne všechny..

Datum: 14.12.12 15:19

Starým a nepohyblivým lidem může ortopéd či neurolog /od 1. 4. 2012 nově už i obvoďák/ napsat sedátko do vany. Nebo si ho může člověk koupit sám, ale je to asi za 1500 - 2000 Kč. Pokud ho napíše lékař, je zdarma, případně jen nějaký malý doplatek asi okolo 200 Kč. Podle druhu.

Ale pozor - těch sedátek je hodně a doktoři jsou kujóni, koukají napsat jen to nejlevnější, pokud už tedy vůbec napíší. Nejlevnější je jen taková lávka přes vanu, bez opěradla, kdybyste si položila prkno, vyjde to nastejno. Starý člověk se kácí, motá se mu hlava, neudrží rovnováhu.

Proto je nutné sedátko s opěradlem, bývá někdy i s područkami, aby se pacient měl o co opřít. Je ale mnoho druhů. Některá sedátka jsou zapuštěná hluboko do vany, ke dnu a starý člověk z nich pak nemůže vstát. Vyšší jsou pro nemohoucí lidi lepší.

Proto by to chtělo nejdřív navštívit prodejnu zdravotnických potřeb, tam mají katalogy, dobře si prohlédnout, vybrat a napsat si číslo zboží. K lékaři už zajít s tím číslem, že potřebujete konkrétně to a to. Jinak Vás odbyde "prkýnkem". Jinak to sedátko je dobrá věc.

Babičce kupuji šampón, který nepálí v očích /dětský/. Stejně při mytí hlavy prská a mává rukama. Dozadu se zaklonit nedokáže. Sedí na tom sedátku, jednou rukou ji držím, aby nepřepadla dopředu /vzadu má opěradlo/ a druhou rukou myji. Stejně se jí to ale nelíbí a pokaždé ji tím naštvu. Mám tu výhodu, že při své demenci už za 5 minut neví, že jsem jí "děsně ublížila". :)Jaga.

doplněno 14.12.12 15:23:

Nemusíte se bát, že nepadne sedátko rozměrově na Vaši vanu. Dole jsou takové "špunty", pohyblivé a dá se to upravit podle šíře vany. Než půjdete do těch Zdrav. potřeb, změřte si celou šířku vany. A tam už Vám pak poradí, které by na Vaši vanu šlo a babče vyhovovalo.

Datum: 14.12.12 16:13

Také děkuji za rady, určitě se po nějakém vhodném sedátku s opěrkou podívám.

Teď opravdu používám prkno od truhláře, proti pohybu na vaně má dole přidělané malé příčky. Už je dobře odzkoušené, už sloužilo i mé babičce.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.