Dědictví - družstevní byt

Od: Datum: 11.10.12 11:10 odpovědí: 8 změna: 12.10.12 08:25

Ahoj, mám dotaz ohledně dědictví družstevního bytu.

S mamkou bydlím v družstevním bytě, jsme tedy členy bytového družstva. Mám ještě bratra a sestru, které má mamka z prvního manželství. Členský podíl zaplatila mamka s mým otcem napůl, takže se rozhodlo, že byt jednou připadne mně. Členský průkaz byl psán na mamku. Otec již nežije.

Asi před třemi lety jsme rozhodly, že necháme členský průkaz přepsat na mě (na mě rovněž chodí nájem a další poplatky), mamka je na družstvu uvedená jako další osoba, která v bytě bydlí.

Bohužel se však s tím bratr nechce nějak smířit, tak by mě zajímalo, jak to je s dědictvím (po mamce). Spadá ten byt do dědictví, i když je členský průkaz psán na mě (a tedy byt nahlášen na moje jméno)?

Dělá mi to starosti i proto, že když otec zemřel, mamka to nenahlásila, protože byl byt psán na ni, a pak, když jsme ho šly přehlásit na mě, chtěli po mamce, aby to ještě prošlo dědictvím, protože tam otec pořád figuroval. A peníze, abych bratra jednou vyplatila nemám, byt rovněž nechci prodávat.

Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.10.12 12:18

1) nemůžete být "s mamkou" obě členky bytového družstva, protože zákon připouští společné členství pouze u manželů

2) to, že jste neuvedly v dědickém řízení podíl v bytovém družstvu, je chyba..

z vašeho dotazu nevyplývá, jaká je současná situace z pohledu družstva.. (případně doplňte)

nicméně,

2a) pokud družstvo vede jako člena družstva vaši matku, tak vám nic nebrání si "družstevní byt" převést na sebe (ale viz níže)

2b) pokud vede stále společné členství vašich rodičů, pak budete muset znovu podat návrh na dovypořádání majetku v dědickém řízení (návrh k soudu, který již o dědictví rozhodl)

- pokud jste uvedla veškeré skutečnosti, pak je lhostejno, jak společné členství v družstvu rodičům vzniklo, neboť vždy vedle vaší matky jste dalším dědicem pouze vy..

tzn. zjednodušeně, pokud uzavřete dohodu o vypořádání dědictví s vaší matkou tak, že dědíte družstevní podíl vy, máte vystaráno..

(nicméně to neznamená, že v příp. budoucím dědickém řízení po úmrtí vaší matky nemůže váš bratr a sestra uplatňovat nárok na vypořádání majetku, který jste od své matky vy získala ještě za života navíc)

2c) pokud družstvo vede jako člena vás, tak máte vše shora řečené již vyřešené, ovšem vč. toho, že vaši sourozenci mohou bez ohledu na a/b/c/ v budoucím dědickém řízení chtít, zjednodušeně řečeno, započítat cenu družstevního bytu na váš dědický podíl..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bekna
Datum: 11.10.12 16:34
Dědictví po otci je vypořádané, protože, když jsme zašly na družstvo přepsat byt na mě, tak nám řekli, že musíme nejdříve vypořádat tohle. Takže jsme to vyřídily u notářky. Btw. mamka nenahlásila byt do dědictví, protože členský průkaz byl na její jméno, takže myslela, že to tam nespadá. Notářka neřekla ani slovo.
Dneska jsem procházela dokumenty. Mám doma nájemní smlouvu, smlouvu o převedení práv a povinnosti z matky na mě a smlouvu o doživotním užívání bytu (to je pro mamku, abych ji nemohla třeba vykopnout).
Šlo mi hlavně o to, jestli si byt v budoucnu nemůžou nárokovat sourozenci, i když jsou práva a povinnosti napsány na moje jméno.
Datum: 12.10.12 08:20

dobře, teď je to jasné;

v tom případě ad 2c

(dědictví po otci je vyřešeno, členem družstva jste vy, ale v případném dědictví po matce záleží na vašich sourozencích, co budou navrhovat; argumentovat tím, že vy jste z potenciálního dědictví obdržela část již za života matky, mohou; nicméně o členství v družstvu vás již nikdo nepřipraví)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: polinek*
Datum: 11.10.12 13:07

,hm,aco neopomenutelní dědici?Pokud ten byt přepíše na ni ,pak zaniká nárok dalších dědiců ne?Má MATKA NAPSALA DO ZÁVĚTI BYT NA NETEŘ A ona MNE PAK I SVOU MATKU MUSELA VYPLATIT.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 13:48
avatar

Napadly mě určité nesrovnalosti.Píšeš,že matka smrt otce nenahlásila,ale do dědického řízení si opatřuje skutečností notář,pověřený vypořádaním dědictví,je to soudní rozhodnutí,takže by ten,kdo s ním nesouhlasí,musí podat protest u soudu.Pro hodnotu družstevního bytu se uvádí hodnota družstevního podílu,která se o dost liší od tržní hodnoty.Pak členem družstva se může stát kdokoliv,pokud družstvo má pro něj bydlení,nebo čeká na uvolnění nějakého bytu.Neměl by tedy být problém,aby se člen družstva - nebydlící,stal uživatelem bytu.Samozřejmě ne vlastníkem.Vše by se samozřejmě jednoduše vyřídilo,kdyby matka požádala družstvo o převedení bytu do vlastnictví,pak by jednoduše po zapsání do KN byt darovala dceři.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bekna
Datum: 11.10.12 16:39
Jak jsem psala již výše - dědictví jsme musely vypořádat dodatečně, protože jinak nešlo přepsat byt ne mě.
Jinak o převedení bytu do vlastnictví jsme žádaly již několikrát, ale bohužel podle jejich slov musí souhlasit asi 90%(?) lidí v paneláku a nesmí tam být žádné dluhy. Bohužel hodně lidí převody bytů nechce.
Každopádně se tam jdu koncem roku zeptat znovu, jestli není možné převést byt samostatně s tím, že pokud jsou na něj nějaké dluhy (u nás v domě se pořád vymýšlejí různé pitomosti, na které se berou půjčky), tak jsem ochotná je doplatit (pokud nebudou příliš vysoké). Tak jsem zvědavá, co mi řeknou.
Datum: 11.10.12 21:54
avatar

Dědictví po Vašem otci se Vašich sourozenců netýká. Sourozenců by se týkalo až dědictví po Vaší matce. Dokud Vaše matka žije, nelze hovořit o dědictví.

Za svého života může Vaše matka se svým majetkem nakládat podle svého uvážení. Převede-li na Vás "práva a povinnosti člena družstva", s nimiž je spojeno i právo bydlet ve zmíněném bytě, uzavřete smlouvu s družstvem Vy. Případný převod do vlastnictví byste s družstvem už řešila Vy. Nic ze zmíněného se Vašich sourozenců netýká.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.10.12 08:25

no, nakládat s p+p spojenými s členstvím v družstvu samozřejmě matka (jako člen) a následně dcera-tazatelka (jako člen) mohou zcela dle svého uvážení,

ovšem otázka zněla, zda v případě jejího úmrtí, bude mít tato dispozice dopad do případného vypořádání dědictví s ohledem na další dva sourozence tazatelky, a to se (vašimi slovy) "sourozenců -sakra- týká" (takže označit vaši odpověď za dobrou v souvislosti s otázkou bych si já rozhodně nedovolil)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.