Promlčecí doba u dluhů

Od: Datum: 10.10.12 22:43 odpovědí: 4 změna: 11.10.12 10:07
avatar

Dobrý den.prosím o akutní radu: zemřel mi bratr, který má dluhy, nyní je sepisuje notář a zdá se, že se podařilo všechny dluhy sepsat. Nevíte někdo, jak to je v případě, že by se po skončení děd.řízení někdo ozval, do jaké dpby se věřitelé můžou o pohledávku hlásit a od jakého data se ta lhůta pro přihlášení nároku na zaplacení dluhu vlastně počítá.Byla jsem u právníků, ale jeden mi řekl, že 3 roky a druhý 10 let, ale od kdy a něco konkrétního, to mi neřekli, takže z toho mám zmatek v hlavě a bojím se, co bude, kdyby se ještě něco objevilo.Děkuji předem..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dobryradce*
Datum: 11.10.12 01:07
Dobry vecer, je velice tezko v teto veci neco radit bez znalosti konkretnich dluhu a situace, nicmene si myslim, ze pro Vas je podstatne zejmena to, ze dedictvi muzete i odmitnout, a dale, ze veritelum Vaseho bratra za jeho dluhy, jenz by na Vas presli jeho smrti, rucite pouze do vyse ceny nabyteho dedictvi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 08:15
avatar
Tři roky. Pokud bratr uznal dluh písemně, pak je to deset let. Ma to ale nějaké specifika, víc najdete v zákoníku.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.10.12 08:45
avatar

Dobrý den. Pokud se po skončení dědického řízení objeví pouze další závazky zůstavitele, není třeba dědické řízení znovu otevírat a nově objevené závazky projednávat. Dědici za ně totiž automaticky odpovídají až do výše ceny nabytého dědictví. Co se týče promlčení, záleží na tom, co je to za dluh, který by se posléze objevil a kdo je věřitel. Některé pohledávky se promlčují po třech letech od vzniku splatnosti, pojišťovny mají např. lhůtu pětiletou...Jak píše štíreček, pokud se objeví uznání závazku, či rozhodnutí soudu, ten má lhůtu deset let.

doplněno 11.10.12 08:48:

Vypadlo mi slovo pravomocné...Mělo být - pravomocné rozhodnutí soudu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.10.12 10:07
avatar

V případě úmrtí zasílá matriční úřad úmrtní list na příslušný soud podle bydliště zemřelého. Soud následně zahájí dědické řízení a pověří vedením dědického případu notáře. Ten následně zahájí komunikaci se všemi dědici, věřiteli a provede soupis majetku a závazků. Věřitelé se musí se svými pohledávkami k dědickému řízení přihlásit. Když se věřitelé nepřihlásí do skončení dědictví, tak kvůli novým dluhům se dědické řízení již znovu neotevírá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.