Nákup kytary - samouk, totální začátečník

Od: Datum: 11.10.12 08:38 odpovědí: 14 změna: 17.10.12 14:48

Ahoj všichni,
uvažuji u koupi kytary...vzhledem k tomu, že neumim na žádnej nástroj ani neumim noty..prostě naprostej amatér a začátečník, tak se předem omlouvám za pro někoho možná hloupý dotaz.
Jedinou věc, kterou vím určitě je, že určitě nechci elektrickou kytaru. Tudíž v případě přichází (co jsem se dočetla) tzv. "španělka"(nylonové struny), která je ale prej vhodnější pro klasickou hudbu a má méně výrazný zvuk. Potom pro modernější žánry je lepší akustická kytara známá pod názvem "westernová"(kovové struny).
Myslím si, že pro mě by byla vhodnější kytara "westernová", ale zase jsem se dočetla, že na kovové struny (pokud nehrajete trsátkem) si prsty hůře zvykají a když jsem totální začátečník nevím, zda je to nejvhodnější.
Dalším otazníkem je z jakého dřeva kytaru koupit... tento názor mi přijde vcelku logický: "Obecně platí, že přední, tedy rezonanční deska vyrobená z vrstveného dřeva (nesprávně překližky) je pevnější a lépe tedy odolává všem mechanickým namáháním, z hlediska akustických vlastností je však vhodnější masivní materiál, většinou smrkové, ev. cedrové dřevo. Masivní přední deska je ovšem citlivější vůči změnám prostředí a pokud není použité dřevo kvalitní a dobře vyschlé, může časem dojít i k jeho deformacím."

Prosím tedy o jakoukoli radu, názor, postřeh Vás zkušenějších.

Díky moc

doplněno 15.10.12 15:45:

díky všem za dosavadný rady a tipy...

A ještě bych se chtěla zeptat, zda někdo neznáte nějakou dobrou stránku (popř. knížku), kde by bylo vysvětleno - jako pro blbce :D - akordy, noty a tyhle věci, protože tohle teda taky vůbec nedávám... A opravdu co nejjednodušší způsob.

díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axlik*
Datum: 11.10.12 08:52

Ahoj :) Když já začínal, tak jsem si koupil levnou španělku a pak jsem hodně litoval protože opravdu nylonové struny jsou spíše na takový to brnkání než na nějakou pořádnou hru na kytaru. Tudíž doporučuji kytaru akustickou. Kovových strun se vůbec neboj, časem si zvykne každej, chce to chvilku odříkání, bolavý ruky a prsty, možná i pár nadávek a špetku beznaděje :D Ale zvykneš si na to, můžeš si na tu kytaru případně nechat dát měkčí struny (pokud bys kupovala v obchodě, oni ti to rádi vysvětlí i vymění). Jinak za sebe doporučuji kytaru značky Cort, jsou to nejlepší z nejlevnějších kytar, právě mi má jedna přijít a určitě nebudeš litovat ani do budoucna. Nejlevnější ale též nejdoporučovanější je Cort AD 810 (přední deska je ze smrku) na trošku lepší úrovni je Cort Earth 70 (přední deska je z masivního smrku) a pak jsou ještě dražší, ale pro začatečníka si myslím že bohatě stačí :) Vyhni se značkám stagg, tenson či levným epiphone, ibanez...Můžou ti je vynachválit jak chtějí, ale Cort je vážně nejlepší a kdo ti bude tvrdit opak, je hluchý :) Přeji hodně štěstí :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.10.12 08:59
avatar

Můj syn má letos koupenou akustickou westernovou kytaru Washburn WD10 http://kytary.cz/washburn-wd10s/HN113842/ . Ale nemá ji z toho internetového obchodu, ale normálně koupenou v kamenném obchodě. Ale na tom serveru, co jsem poslala odkaz, si ji vyhlédl. Taky mu tato značka byla doporučena jako dost dobrá pro začátečníka. Podotýkám, že s kytarou nikdy neměl co dočinění, byl kytarou nepobolíben, učí se na ni sám bez učitele, jen odkoukává po internetu (na youtube) a jde mu to docela dobře - po půl roce učení se už vybrnkává, akordy taky zvládá, akorát ty barréčka jsou prý moc těžká, ale snaží se. Jo kytara tedy má ty kovové struny, hraje na ni prsty i trsátkem, zvuk má kytara dobrý. Jestli jste úplný začátečník, tak samozřejmě že nejlevnější kytaru taky nemá cenu kupovat, tu nejdražšší taky ne. Toto je prý takový zlatý střed pro začátečníka - ta kytara Washburn WD10. Ale je dost možné, že jiní mají zkušenosti s jinou značkou, tak vám poradí něco jiného.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: axlik*
Datum: 11.10.12 09:06

Tato značka je též velmi kvalitní, zapoměl jsem ji zmínit, jelikož u nich začíná cena na 4tis. až 6tis. což už jsou nemalé peníze. Aspoň pro mě :D Jinak barré (pro laiky - držení všech strun jedním prstem na jednom pražci) mi trvalo se naučit tak čtvrt roku..To je asi ze všeho nejhorší :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 11:39
avatar

Jojo, kytara je to dražší, ale měli jsme na ni slevu ;), a ještě i za dobrou cenu jsme na ni koupili kufr na ni. Byla to prostě výhodná koupě. Vešli jsme se do 5 a půl tisíce se vším (tož nekupte to za ty peníze...)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 09:05

Dobrý den,

chválím, že se chcete začít věnovat kytaře a chválím i to, jak máte nastudované informace, v podstatě máte informace dobré a osobně nemám moc co dodat:)

Z mého pohledu to vidím tak, že určitě hledejte kytaru "westernovou", pro mě je univerzálnější a zvuk klasické španělky s nylonovými strunami by Vás mohl zklamat a třeba i odradit od hraní. V neposlední řadě si myslim, že užší hmatník westernky je pro začátečníka lepší.

Z kovových strun strach nemějte, prstíky si musí zvyknout tak jako tak a do začátku se dají koupit slabší a měkčí struny, které tolik nebolí.

První týdny budou bolavé a pokud budete vytrvalá možná i krvavé, ale to člověk vydrží a pak už je to v pořádku.

Určitě bude na naučení stačit nějaká levná překližka nebo prohledat bazary, někdy se tam dají najít slušné kousky skoro zadarmo.

Jde o to, neinvestovat moc peněz, protože možnost, že Vás hraní bude bavit a budete v něm pokračovat a chtít se zdokonalovat je tak 50:50. Pokud by to dopadlo dobře, lepší kytaru si koupíte vždycky (ta první prostě nikdy nevydrží dlouho).

Poslední věc - nekupujte kytaru jen podle vzhledu na internetu, vždy si udělejte čas, běžte se kouknout do kamenného obchodu (bazaru), brněte si po strunách a poslouchejte. Zvuk Vám musí být příjemný a taknějak by Vám měl přirůst.

A hlavně! Nedělejte z toho velkou vědu, kupte kytaru a začněte hrát, ono to nějak dopadne, držím palce;)

doplněno 11.10.12 09:08:

Jinak sám za sebe můžu pro začátečníka také doporučit kytary Cort. Neuvěřitelně dobrý poměr cena/kvalita.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.10.12 09:32

Myslím, že začátek máš už tak velice dobrý. Asi neznám začátečníka, který by měl informace tak do hloubky, což svědčí o tom, že jsi zapálená a mohla bys u toho vydržet. Osobně doporučuju projít bazary. Koukat spíš na opotřebení a cenu. Pro začátky to bohatě postačí. Spíš westernku. Bude-li z bazaru, stejně budeš muset dát nové struny (měly by se měnit po 3-4 měsícech, ale sám to dělám až když zněj jak dráty z plotu*smich*), takže si můžeš třeba na úplný začátek koupit nylonové a po dvou, třech měsících přejít na kovové,které opravdu líp znějí. Po roce, po dvou, nebo jak uznáš za vhodné se můžeš kouknout po nějaké kvalitní a dobré kytaře, ale i k tomu doporučuju přizvat někoho, kdo se v tom vyzná, kdo ji veme do ruky, párkrát brnkne a řekne ti, stojí-li za to, abys ji koupila. Já si to dodnes nelajsnu a to hraju nějakých 23 let. Ale mám kamaráda se super sluchem, že z něj šílí kdejaký prodavač hudebních nástrojů a ten umí vybrat. Hodně štěstí a trpělivost. Zezačátku je to nuda, ale až dáš první kousek, uvidíš, jak to potěší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 10:08
avatar

Mám dvě - španělky. Jednu mi kdysi před mnoha lety koupili rodiče. Měla kovové struny a velice tvrdý dohmat. i když mi ji známý - hudebník, trochu upravil /prořízl/, zůstala navždycky tvrdá.

Druhou jsem našla navrchu v kontejneru v chatové osadě. Struny nylonové a hraje se na ni nádherně, měkce. Je krásná, nepoškozená. Mám ji už 4 roky a dodnes hledám na ni chyby, proč se jí někdo zbavil. Ale žádné nenacházím. Možná si ji tam ukryl nějaký ovíněný muzikant a pak na ni zapomněl.

Ať už to bylo jakkoli, byl to můj šťastný den, když jsem zašla s naším pytlem odpadků do společného kontejneru na Sázavě.

Kéž bych tam příště našla ještě novou Octávii.*haha* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 10:42
avatar

Zastala bych se ráda nylonových strun. Mají měkčí zvuk a pokud trénujete večer, bude to pro vás (a hlavně sousedy) lepší, než se pokoušet tlumit kovové Jen pozor, na mnoho kytar s nylonovými strunami nejdou dát kovové. S ohledy na prsty bych nepočítala, to si zvyknete rychle. Jestli ale počítáte, že budete hrát před kamarády a cvičit běžně přes den, asi lépe kovové, protože se vám nebude kvůli tomu každý druhý pošklebovat :-D Ale stejně nedám na nylon dopustit *andel*

Kytaru jsem šla kupovat se zkušenějším kamarádem, odkýval mi tu, která se mi nejvíc líbila, takže tuto praxi mohu doporučit *smich* Též si zkuste, aby se vám dobře držela. Mám malé ruce, vybírala jsem podle toho, a moc mě baví, jak kvíkají chlapi s pořádnýma tlapama, když ji vezmou do ruky. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axlik*
Datum: 11.10.12 11:04

Já teda nemám tlapy a preferoval jsem při koupi tenký krk a nižší dohmat protože bych to jinak neumáčknul, čili je možný, že tvá kytara by byla vhodná i pro mě :D jinak kovové nejsou tolik hlučné hrajeli se pouze prstem :) ale zas tak krásně nezní jako s trsátkem :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.10.12 11:19

Začínat bude tazatelka určitě jen prstama. Trsátko je dobrý do hlučný začouzený hospody, jinak nevidím důvod, proč ho na klasiku používat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.10.12 11:17

Sargo, tak to znám velice dobře. Kamarádka má ve svých 28 letech nějakou tříčtvrtku a když mi ji nacpe do klíná, tak ji proklínám*smich*. Ale i tam jde o zvyk, když jsem ještě zkoušel elektriku a klasickou Gibsonku, která má taky úzký krk, tak mi bylo jedno, co mi šoupnou do ruky. Ale po těch letech už možná ty prsty nejsou tak ohebný a nejdou dát tak k sobě:).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 11:36
avatar

Nyĺonky jsou opravdu pro klasickou hudbu, pokud chceš hrát na kytaru u ohně apod., tak rozhodně struny kovové. Pro začátečníky je vhodná kytara typu jumbo - širší tělo, užší krk. Záleží ale, jakou máš ruku - na úzký krk se šorká chlapká ruka většinou nevejde. To musíš vyzkoušet.

Já mám již dlouho právě jumbo, tvar mi sedl. Není to masiv, a přesto hraje skvěle. Když budeš kytaru tahat sem a tam, je lepší kytara z vrstev, více vydrží.

doplněno 11.10.12 11:37:

ježiš, co je to?

Samozřejmě ...široká chlapská ruka...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.10.12 12:25

No taky je pravda, že když jme za mlada jezdili na čundry, tak když se někdo vytasil s něčím skvělým, tudíž drahým, tak jinýho nedělal, něž se o to staral, aby se to nepřehřálo, nepodchladilo, nenavlhlo a podobně. Já tehdy měl hnusnou čudlu za pár korun, ale dalo by se s ní i pádlovat a byla v pohodě. Takže do budoucna je ideální mít něco starýho ven k ohni (ta bazarová pro začátky) a něco lepšího doma na cvičení, nebo když hoří v krbu před barákem pod altánkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.12 14:48

díky všem za dosavadný rady a tipy...
A ještě bych se chtěla zeptat, zda někdo neznáte nějakou dobrou stránku (popř. knížku), kde by bylo vysvětleno - jako pro blbce - akordy, noty a tyhle věci, protože tohle teda taky vůbec nedávám... A opravdu co nejjednodušší způsob.
díky moc

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.