Výpočet nemocenské,rodičovský příspěvek

Od: Datum: 10.10.12 18:01 odpovědí: 2 změna: 10.10.12 19:46


Chtěla bych poprosit o radu. Jsem zaměstnaná do konce tohoto měsíce října, smlouva na dobu určitou a jsem těhotná v 9 týdnu. Nevím jestli mi smlouvu prodlouží. Přemýšlím nad tím kdyby ne, jaké budu mít možnosti. V práci pobírám 12 800hrubého plus k tomu 3 200Kč osobní hodnocení, které jsem zatím každý měsíc měla. To znamená 16 000Kč hrubého. Ale nevím, z čeho se mi bude počítat nemocenská (kdybych na ni nastoupila) a po té mateřská? Myslím že nárok na ní mít budu že bych se měla vlést do těch 180 dní. Jestli se dávky počítají z celé částky co jsem pobýrala každý měsíc na výplatu a nebo jen z toho základu?
Moc děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.10.12 18:44
avatar

Ochranná lhůta činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední nemocenské pojištění (zaměstnání), maximálně však 180 kalendářních dnů.

Nemocenské dávky i peněžitá pomoc v mateřství se počítají z dosažených výdělků, v nichž je zahrnuto i osobní ohodnocení.

___ Ke stažení (Excel):

Kalkulačky dávek nemocenského pojištění v r. 2012

Kalkulačky dávek nemocenského pojištění v r. 2013

doplněno 10.10.12 20:03:

K nemoci (v ochranné lhůtě), již níže zmiňuje Inzinyrka:

Onemocníte-li v době trvání pracovního poměru (PP), budete mít nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele za pracovní směny (za první 3 směny není nárok na nic) naplánované do 21. dne nemoci - maximálně však do konce PP (po jeho skončení už nebudete mít žádné pracovní směny nyplánovány).

V případě vzniku nemoci v ochranné lhůtě 7 kalendářních dnů po skončení PP, není až do 21. dne nemoci nárok na nic.

V obou případech byste měla od 22. dne nemoci nárok na nemocenské, v obou případech byste podklady pro nemocenské předávala bývalému zaměstnavateli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.12 19:46
avatar

Nemocenská by se Vám počítala z vyměřovacích základů (hrubých mezd) za 12 kalendářních měsíců předcházejících měsíci, v němž by začala pracovní neschopnost (pokud pracovní poměr začal před 12 a více měsíci). Do hrubé mzdy patří samozřejmě i osobní ohodnocení. Záleží na tom, od kdy Vás lékař uzná práce neschopnou. Buď ještě v průběhu října, tedy za trvání pracovního poměru, pak by rozhodné období, z něhož se dávka počítá, bylo 10/2011 - 9/2012. Nebo do 7 kalendářních dní po skončení prac.poměru, v tzv. ochranné lhůtě - pak by rozhodné období bylo 11/11 - 10/12. Pokud byste se stala práce neschopnou později než 7. kalendářní den po skončení pracovního poměru, nevznikl by Vám nárok na nemocenskou dávku.

Co se týká peněžité pomoci v mateřství, podle všeho byste se měla vejít do ochranné lhůty pro PPM 180 kal.dní. PPM by se počítala z vyměřovacích základů za období 11/2011 - 10/2012.

Jestliže pracovní poměr trval méně než 12 kalendářních měsíců, začíná rozhodné období dnem, v němž prac.poměr vznikl, a končí opět měsícem předcházejícím měsíci, v němž začala nemoc. Vznikne-li sociální událost (tedy nástup na PPM) v ochranné lhůtě, postupuje se při určení rozhodného období tak, jako by sociální událost vznikla v den, který bezprostředně následuje po dni, ve kterém skončilo pojištění..

doplněno 10.10.12 21:03:

díky, ivzez. Já se vždycky rozepíšu a protože problém je jakýsi košatý, nestihnu sledovat všechny linie a na něco zapomenu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.