Jít na nemocenskou nebo né

Od: Datum: 30.01.13 18:52 odpovědí: 10 změna: 31.01.13 16:14

Dobrý den, chtěla bych se zeptat od 1. 1. 2013, jsem vedena na ůřadu práce z organizačních důvodů jsem dostala výpověď z 3 měsíčním odstupným, zajímalo by mě kdyby jsem šla na nemocenskou jestli mi jí někdo bude platit. Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.13 18:57

Pro nezaměstnané nemocenská neexistuje. Neschopnost by musela začít do 7 prac. dnů od ukončení smlouvy, což už jste prošvihla.

doplněno 30.01.13 19:01:

Omluva - 7 kalendářních dnů.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.01.13 18:58

Ochranná lhůta pro účel nároku na nemocenské činí 7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání.

V době registrace na ÚP za Vás stát hradí pouze zdravotní pojištění, jako uchazeč o zaměstnání nejste nemocensky pojištěna.

Uchazeči o zaměstnání nemají v případě nemoci neměla nárok na nemocenské, dále pobírají podporu v nezaměstnanosti.

doplněno 30.01.13 19:00:

Pro úplnost: Lékař by Vám pro ÚP vystavil omluvenku.

doplněno 30.01.13 21:56:

Reakce na Inzinyrka: Řada zaměstnanců dnes odkládá řešení zdravotních problémů z obavy ze ztráty zaměstnání, nejsou řídké ani plánované lékařské zákroky, ...

___ Reakce na Janna: O vystavení, trvání i ukončení neschopenky rozhoduje lékař na základě zdravotního stavu pacienta.

Vznikne-li nemoc v době trvání pracovního poměru, vznikne nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci) a od 22. dne nemoci na nemocenské.

Pokud by nemoc vznikla až po doručení výpovědi, zastavil by se na konci výpovědní běh výpovědní doby a pracovní poměr by skončil až odpracováním zbytku výpovědní doby po skončení nemoci.

Pokud byste onemocněla, nesměl by Vám zaměstnavatel až do konce nemoci dát výpověď pro nadbytečnost, výpověď z ostatních důvodů může dát i v době nemoci.

Pokud by nemoc začala až v ochranné lhůtě, neměla byste nárok na náhradu mzdy, nárok by byl až na nemocenské od 22. dne nemoci.

V obou případech (nemoc za trvání pracovního poměru i nemoc v OL) činí podpůrčí doba 380 kalendářních dnů. Odečítají se nemoci z předchozích 380 kalendářních dnů a doba, prvních 21 dnů nemoci. V určitých případech lze OSSZ požádat o prodloužení podpůrčí doby, zdravotní stav pak posuzuje posudkový lékař.

Od: janna*
Datum: 30.01.13 19:54

dobry den je videt ze se v tomhle vyznate poradte...mam zamestnani ale momentalne tam mam problem s nadrizenou(hrozi mi vypoved) a tak chci jit marodit ,nemocna pokud to pujde mohu byt jak dlouho chci pul roku treba ze?nechci cekat na vypoved tak vzhledem k nedostatku pracovnich mist je lepsi jit marodit co myslite?*zed*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.01.13 21:09

Nechápu moc otázku. Nechci být nějak mravokárná nebo co, ale co hodláte říct doktorovi? Jakou Vám má stanovit diagnózu? Jakou máte vůbec představu o tom, s čím byste třeba půl roku mohla marodit? *ee*

Datum: 31.01.13 16:14

nereste to diiiiiiky odpoved uz jsem dostala a vase mi nepomohla,

Datum: 31.01.13 16:13

diky za rady urcite pomohly

doplněno 31.01.13 16:15:

diky ivzez

Od: ron*
Datum: 30.01.13 18:59

Dobrý den.

Nemocenské dávky Vám platit nikdo nebude, nejste zaměstnaná, nejste tedy účastníkem nemocenského pojištění, lékař Vám ani nevystaví doklad o pracovní neschopnosti.

V případě ukončení pracovního poměru máte nárok na výplatu nemocenských dávek od 22.kalendářního dne nemoci pouze v případě, že onemocníte v ochranné lhůtě, která činí 7 kalendářních dní. Což jste nesplnila.

doplněno 30.01.13 19:05:

Ano, žádná nemocenská Vám nenáleží.

Od: zannette
Datum: 30.01.13 19:03

Tak ,že je pro mě lepší prostě nejít na tu nemocenskou,když jsem na úřadu práce tak se můžu léčit doma,ano?

Od: zannette
Datum: 30.01.13 19:12

tak.že ten kdo je veden na úřadě práce ze zaměstnání dostal 3měsiční odstupné,tudiž z pracáku ještě nemá nárok na podporu,má smůlu a 3měsíce nedostane nic?Chápu to dobře?

Datum: 30.01.13 19:27

Ano dostala jste tříměsíční odstupné=první podporu až po uplynutí 3 měsíců,resp až od 1.dne v pátém měsíci o to kolik měsíců odstupného,o to se posunuje výplata podpory,Nevím dle čeho a kolikátého vyplácí .Příklad-já skončil 31.7 a první bych dostal až od 1.12 (nedostal jsem ani to neboť jsem od 16.10 dostal práci)

Jinak s tím marozením-můžete marodit ale neschopenku od lékaře nedostanete,ale pkd se v době marození nemůžete dostavit na plánovanou schůzku na ÚP tak Vá lékař vystaví "omluvenku".V podstatě budete marodit i nebudete!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.