Nemocenska po ukonceni pracovniho pomeru

Od: Datum: 10.10.12 07:17 odpovědí: 7 změna: 11.10.12 16:08

Dobry den, mam dotaz 30.9.12 semnou byl ukoncen pracovni pomer po 2 mesicni vypovedni lhute. 1.10.12 jsem navstivil lekare ktery mi vystavil neschopenku na byvaleho zamestnavatele s tim ze se to takhle aplikuje a je to v poradku z duvodu ochrane doby ( ja stale nevim co je to ta ochrana doba). Pote jsem odevzdal neschpenku byvalemu zamestnavateli a ten mi oznamil jelikoz uz nejsem zamestnancem nedostanu odneho nic (coz mi pride logicke) a neschopenku pouze preposle na socialni zpravu? Pote jsem se chtel zaregistrovat na urad prace opet ke dni 1.10.12 ale tam me odmitli s tim ze jsem v marodnim stavu a ze me regitrovat nemohou a ze mam prijit az ukoncim nemocenskou. Otazka na UP znela kdo tedy bude plati zdravotni a socialni pojiste. Odpoved zajdete si na zdravotni pojistovnu oni vam reknou - ja NEVIM ( skvela odpoved). Zasel jsem tedy na ZP tam mi rekli at si zajdu na socialku a prinesujim potvrzeni , ptam se jake potvrzeni jsem nezamestnany , nemohu se hlasit na urad prace protoze jsem v marodnim stavu (v nejake ochrane dobe) - jake tedy potvrzeni chcete - a prisla skvela odpoved - ja NEVIM - ted se sloucila pojistovna s jinou a ja nevim jake mate prinest potvrzeni a to uz sem sel opravdu do kolen. Poradte mi prosim co mam vlastne dela? Kdo mi bude vyplacet nemocenskou, kdo bude platit nemocenske pojisteni a socialni.Zceho se mi bude vypocitavat vyse nemocenske ,kdyz uz nejsem zamestnancem a ani se nemohu prihlasit na UP. dekuji vsem za odpovedi

ps: na internetu jsem hledal ale informace jsou tak naprosto rozdilne protoze se stale neco meni a prepracvava tak vubec netusim kde je hledat relevantni informace.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 10.10.12 07:28

Dobrý den.

Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů od ukončení pracovního poměru. Potvrzení o pracovní neschopnosti, díl III. modrý doručíte bývalému zaměstnavateli, vrátíte mu současně i vystavený zápočtový list (Potvrzení o zaměstnání). Zaměstnavatel Vám ae nemůže nic proplatit. Za prvních 21 kalendářních dnů nemoci náleží náhrada za plánované směny. Vy jste už žádné plánované neměl, náhrada Vám nepřísluší.Máte nárok až na nemocenské dávky od 22. kalendářního dne od Správy sociálního zabezpečení. Podklady pro výplatu nemocenských dávek na Správu sociálního zabezpečení zasílá bývalý zaměstnavatel. Bude-li nemoc delší než 21 dnů, odevzdáte mu ještě IV. díl (červený) pracovní neschopnosti, kde si vyplníte číslo účtu nebo adresu pro zasílánínemocenských dávek. Zaměstnavateli budete i odevzdávat lístky na peníze a ukončení pracovní neschopnosti.

Prvních 21 dnů nemoci tedy budete zcela bez prostředků. Na podporu v nezaměstnanosti za dobu nemoci nárok nemáte. Na Úřad práce se půjdete zaregistrovat až po ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Vezmete sebou Zápočtový list (Potvrzení o zaměstnání) a Potvrzení posledního zaměstnavatele.Oba doklady Vám vystaví zamšstnavatel. Vemte si sebou i kopii pracovní neschopnosti.

Zdravotní pojištění platit nemusíte. Jen si zajděte nebo zavolejte na zdravotní pojišťovnu, nahlaste skončení pracovního poměru a nemoc v ochranné lhůtě. Po skončení nemoci jim zase nahlaste počátek evidence na Úřadu práce.

Sociální pojištění platit nemusíte.

Snad Vám to takto bude stačit. Pokud je ještě něco nejasné, ptejte se.

doplněno 11.10.12 07:19:

Pro Ivzez:

Dobrý den. Potvrzení o zaměstnání údaje o nemoci v ochranné lhůtě neobsahuje. Tyto a další údaje se uvádí v odděleném potvrzení, které zaměstnavatel vydává na žádost zaměstnance a slouží výhradně pro potřeby úřadu práce. V odděleném potvrzení se uvádí údaje o výši průměrného výdělku, doba důchodového pojištění získaná u zaměstnavatele a další skutečnosti rozhodné pro posouzení nároku na podporu. Už se mi několikrát stalo, že zaměstnanec po nemoci v ochranné lhůtě se z Úřadu práce vrátil právě pro potvrzení o době této nemoci.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.10.12 19:52
avatar

Potvrzení o zaměstnání (dříve Zápočtový list) zaměstnavateli nevracejte. Zaměstnavatel už (tuším od r. 2010) do něj nemoc v ochranné lhůtě uvést nesmí.

Bude-li nemoc trvat déle, než 21 dnů, budete mít nárok na nemocenské. Za příjemce nemocenského hradí zdravotní pojištění stát. Takže až se nemoc překlopí přes 21. den, zajdete si na OSSZ, kde Vám potvrdí, že jste příjemcem nemocenských dávek. Toto potvrzení pak zanesete na svou zdravotní pojišťovnu.

Veškeré podklady pro výplatu nemocenského budete až do konce nemoci předávat bývalému zaměstnavateli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.12 21:00
avatar

Prosím, nepozastavujte se nad tím, že na ÚP nevědí, kdo bude platit socku a zdravku. To opravdu nemohou vědět. Pokud se zeptáte na úřadu práce na něco ohledně sociálního nebo zdravotního pojištění, je to stejné, jako byste se na zdravotní pojišťovně ptal, kolik budete mít podpory v nezaměstnanosti.

Na zdravotní pojišťovně nahlásíte, že jste v dočasné pracovní neschopnosti. K tomu účelu máte u sebe díl neschopenky se žlutým pruhem - je to průkaz práce neschopného. Tak se dostanete do kategorie, za kterou platí zdrav.pojištění stát.

Zaměstnavateli pošlete díly s modrým a růžovým pruhem (s růžovým možná dostanete od lékaře až po 21. dnu nemoci, to přesně nevím) a všechny lístky na peníze (jmenuje se to Průkaz o trvání dočasné pracovní neschopnosti). Nezapomenete se podepsat a zaškrtnout všechno, co se má - pořádně si ty doklady přečtěte z obou stran. Na ty doklady dostanete od OSSZ nemocenské, ale až od 22. kalendářního dne nemoci. Nemocenské se Vám vypočte z výdělků, které jste měl v předchozích 12 měsících u zaměstnavatele. Je to tak proto, že jste omarodil v tzv. ochranné lhůtě - ta trvá 7 kal.dnů od ukončení pracovního poměru. Pokud během těch 7 dní onemocníte, máte nárok na nemocenské. Kdybyste onemocněl později, třeba už během "pobytu" na úřadu práce, nevznikne Vám na nemocenskou nárok.

Na OSSZ nehlásíte nic. Pojištění se neplatí.

Na ÚP dojdete až po skončení nemoci. Registrujete se jako uchazeč o zaměstnání - a o co se chcete ucházet, když jste nemocný? Dodržujte léčebný režim, ať nepřijdete o dávku.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: m75
Datum: 11.10.12 05:31

Dobry den dekuji za odpovedi ale jsem z toho zmateny. Kdyz bych byl spekulant nastoupil bych marodni jeste kdyz jsem byl zamestnany tzn. treba den pred uknocenim pracovniho pomeru a znamenalo by to ze by me platil nemoc zamestnavatel ale protoze jsem uz nebyl zamestnancem a presto jsem v (nejake - stale to proste nemohu pochopit co to znamena ochrana lhuta) ochrane lhute nedostanu nic za prvnich 3-21 dnu nemoci? Pro zamestnavatele "uz nexeistuji" a pro a statni spravu na nemocenske zacnu existovat az od 22. dne? tzn dostanu za mesic nemocenske asi tak 2500,- z laickeho hlediska je to nejake divne. Z ceho zaplatim najem atd. to opravdu nevim. Jeste jedna vec kdyz bych zacal marodit na UP tak mi stejne musi nekdo vyplacet marodni protozre kdyz se pry marodi na UP tak se v dobe nemoci tak pro urad prace "neexistujete" nechodite na schuzky,nehleaji vam praci a nikam neposilaji. opravdu jsem ztohoto celeho pripadu uplne ... diky za odpovedi

Od: ron*
Datum: 11.10.12 06:51

Dobrý den.

Ochranná lhůta trvá 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru. Slouží k tomu, aby zaměstnanec, který ve lhůtě těchto 7 dní onemocní, měl nárok na nemocenské dávky od 22. kalendářního dne nemoci (vyplácí OSSZ). Bohužel náhradu za prvních 21 kalendářních dní nemoci nemáte. Tato náhrada se platí jen za ušlé plánované směny.Vy už po skončení pracovního poměru žádné směny plánováné nemáte, není co nahrazovat. Onemocníte-li v době evidence na ÚP, na nemocenské nárok nemáte, nejste nemocensky pojištěn.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 16:07
avatar

Není to divné. Už několik let nevyplácí nemocenské napřed v prvních 14, nyní v prvních 21 dnech OSSZ. V této době vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy za naplánované pracovní směny. Nemocenské vyplácí OSSZ až od 22. dne nemoci za kalendářní dny. Protože po skončení pracovního poměru už nikdo nemá naplánovány žádné pracovní směny, nenáleží bývalému zaměstnanci při nemoci v OL náhrada mzdy od zaměstnavatele. Teprve od 22. dne (trvá-li nemoc tak dlouho) vyplácí nemocenské dávky OSSZ.

Podklady se předávají bývalému zaměstnavateli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 16:08
avatar

Na nemocenskou se nastupuje, když jste nemocný, ne když se Vám to hodí.

Kdybyste omarodil den před ukončením pracovního poměru, nedostal byste od zaměstnavatele zase nic. Od prvního do 21. kalendářního dne nemoci vyplácí zaměstnanci zaměstnavatel náhradu mzdy. Náhrada nenáleží za první tři pracovní směny a dále se vyplácí za pracovní dny, takže byste musel onemocnět 21 dní před koncem pracovního poměru, abyste dostal od zaměstnavatele celou částku náhrady v nemoci. Od 22. kalendářního dne začíná OSSZ vyplácet nemocenskou dávku, ta se platí za kalendářní dny, tedy i soboty a neděle.

Po skončení pracovního poměru během prvních sedmi kalendářních dní trvá tzv. ochranná lhůta. Je to proto, kdybyste onemocněl ještě v práci (třeba chřipkou, která by propukla druhý den po skončení PP), abyste byl ochráněn tím, že Vám vznikne nárok na nemocenskou, přestože už nejste zaměstnán. Dřív byla ochranná lhůta 42 dní, bylo to prý kvůli inkubační době neštovic (zaměstnavatel jakoby zodpovídá za to, že Vám bude z příjmů vypočtená nemocenská). Nárok na náhradu mzdy v prvních 21 dnech Vám však v ochranné lhůtě nevznikne. Nejste-li zaměstnanec, není co nahrazovat.

Pokud onemocníte během registrace na ÚP a už máte po ochranné lhůtě, nedostanete nemocenskou. Jste pouze omluven ze schůzek s referentem ÚP.

A nedělejte si iluze, že by Vám na ÚP hledali práci. To se dělo snad tak před 30 lety, když ÚP vznikly a všechno bylo křišťálově čisté. Registrace na ÚP (kromě podpory) má pro Vás význam v tom, že nemusíte platit zdravotní pojištění a že určitá doba registrace se zahrne jako náhradní doba pojištění pro účely nároku na důchod.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.