Prodat nebo darovat?

Od: Datum: 09.10.12 19:51 odpovědí: 10 změna: 09.10.12 21:28

Nikdy jsem se s podobnými věcmi nesetkala, tak bych se ráda zeptala zde. Mám zahradu vedle své dcery a protože já po nemoci na zahradě nic dělat nemůžu a sednout si na opékání můžu k dceři, tak bych jí tu zahradu chtěla dát. Nevím jakým způsobem, aby to bylo její. Jaký a hlavně nejvýhodnější převod je? Jestli prodej nebo jako darovací? Opravdu nemám ani představu. Děkuji.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kytara
Datum: 09.10.12 19:57

oficiálně nic nedělejte, museli byste platit daň. Když napíšete papír, že až umřete, tak to bude její a ten papír jí dáte, tak to by mělo stačit. Výhoda je, že pokud to není oficiální, tak Vás ani oficiálně ani neoficiálně nemůže cera vykopnout :) .

Od: mowla*
Datum: 09.10.12 19:58

Darovat - nebudete muset platit vůbec žádnou daň z převodu nemovitosti...

doplněno 09.10.12 20:08:

To Ladaadal: V takto blízké příbuzenské linii se daň z daru neplatí...

Ohodnoceno: 3x

Od: ladaadal*
Datum: 09.10.12 20:02

Z darování samozřejmě daň zaplatí dcera, ale u zahrádky to bude jen pakatel.

Datum: 09.10.12 20:12

Pokud dceři zahradu darujete, nebudete platit ani vy, ani ona. Pokud napíšete na papír jakoze dědictví, po vaší smrti dcera zaplatí daň z odhadu plus odhad.
Ohodnoceno: 2x

Od: ladaadal*
Datum: 09.10.12 20:14

Aha, tak to jsem asi popletl, myslel jsem, že je to přesně obráceně.*zed*

Od: uska®
Datum: 09.10.12 20:18

jen doplním - při dědictví ještě dcera zaplatí notářskou odměnu dle odhadu nemovitosti

Datum: 09.10.12 20:22

Bezva, to by bylo asi nejlepší, díky*palec*

Datum: 09.10.12 20:35

Souhlasím, že je lepší určitě darovat. Osvobození od daně darovací jsou lidé , kteří jsou v I. a II skupině specifikovaných v zákoně.
Do I. skupiny spadají příbuzní v řadě přímé (rodiče, prarodiče, děti, vnuci, vnučky) a manželé.

doplněno 09.10.12 20:37:

Pravdu má i Jana, že poplatek na katastru, při převodu, se platí 1.000,- Kč.

Datum: 09.10.12 20:29

Z darování daň platit nebudete, zaplatíte pouze poplatek za vložení do katastru nemovitostí. Myslím, že momentálně je to 1000 Kč. . Smlouvu si můžete sepsat sama, na internetu je vzorů dost.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 09.10.12 21:28

Fakt moc děkuji za zprávy a ještě k tomu jsou to dobré zprávy. A jdu na to:)

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.