Nevyplacení odstupného

Od: Datum: 09.10.12 16:21 odpovědí: 5 změna: 09.10.12 22:40

Dobrý den, v roce 2009 mi byl ukončen pracovní poměr dle § 52 a), kde mi náleží odstupné ve výši 3 měsíčních platů. Do dnešního dne mi odstupné nebylo vyplaceno. Než dám žalobu k soudu, tak se chci zeptat, jestli v takovém to případě mám nárok na vyplacení odstupného + úroky z dlužné částky a poplatek z prodlení.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.12 16:31
 
avatar
A na co jste čekal celou dobu?
 
Od: ron*
Datum: 09.10.12 16:46
 

Běžný postup při nevyplacení odstupného je, že se tato skutečnost nahlásí na Úřadu práce, který Vám podstatnou část odstupného vyplatí. Vyplacenou částku pak vymáhá po zaměstnavateli.

 
Datum: 09.10.12 16:54
 
avatar

Dobrý den. Ano, viz. .§ 517 odst. 2 občanského zákoníku:

2) Jde-li o prodlení s plněním peněžitého dluhu, má věřitel právo požadovat od dlužníka vedle plnění úroky z prodlení, není-li podle tohoto zákona povinen platit poplatek z prodlení; výši úroků z prodlení a poplatku z prodlení stanoví prováděcí předpis.

(Viz nařízení vlády č. 142/1994 Sb., kterým se stanoví výše úroků z prodlení a poplatku z prodlení).

S žalobou neotálejte, aby nedošlo k promlčení dlužné částky. A ještě dodávám, že pokud je vás, bývalých zaměstnanců více, kterým odstupné nebylo vyplaceno, je možné podat žalobu hromadnou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.10.12 18:06
 
avatar
Kapkonadeje sice může podat zalobu na částku i s příslušenstvím, ale pokud dlužník podá odpor - namitku promlčení, tak soud zalobu zastaví. Otálel příliš dlouho.
 
Datum: 09.10.12 22:40
 
avatar

Mzdové nároky se promlčují až po třech letech, takže záleží na tom, kdy přesně PP skončil (kdy vznikl nárok na odstupné). Skončil-li PP ve 4. čtvrtletí, není ještě nárok promlčen.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.