Manko v obchodě

Od: Datum: 09.10.12 09:59 odpovědí: 34 změna: 16.10.12 14:44

Dobrý den.Chtěla bych vás poprosit o radu.
Pracuju jako prodavačka.V obchodě byla inventura s tím že se zjistilo manko 70000kč za půl roku.Po předchozích neshodách se paní vedoucí rozhodla že vinu hodí na mě,že prý jí pár zákazníku oznámilo že nemarkuju do kasy,což samozdřejmě není pravda.Mám smlouvu o hmotné zodpovědnosti.Chtěla bych se zeptat jak se v tomhle případě mám bránit.Nic jsem neudělala.
Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 09.10.12 10:05

Bohužel máš hmotku, tudíš za to ručíš. Ale pokud není jasně prokázán přímý viník, podílejí se na manku všichni, včetně vedoucí (ta by měla mít podepsaný i větší díl zodpovědnosti), ale záleží na tom, kdo má jakou smlouvu. Určitě to nebudeš platit sama, když ti to nedokážou. To nelze jen proto, že jedna paní povídala. To by ses mohla bránit, že ti pár zákaznic vyprávělo, jak viděly, že si vedoucí strká peníze z kasy do své peněženky.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 10:10

moc děkuju za uklidnění.

Inspektorka mi oznámila že dostanu vytýkací dopis,co to pro mě znamená?,

Jsem na nemocenské ještě jsem neměla možnost se bránit.

Datum: 09.10.12 10:49
avatar

Mám pocit, že to je národní sport. Hodit na někoho velikou špínu, když je na nemocenské, na dovolené, v zahraničí. Dělají to všechny špičky v tomhle státě a pro vaši vedoucí to je návod na nejsnadnější řešení. *cert*Hmotnou zodpovědnost má podepsanou více lidí,ne? Pokladní, tak jako prodavačka, které kradli pod nosem a ona špatně hlídala. *jasne* Vůbec to takhle neprožívejte, já vím, to se mi to říká, ale jsou to dost velké peníze, za které mají zodpovědnost všichni. Dokonce jsem jednou slyšela, že uklízečka kradla tak, že šoupla do kbelíku se špinavou vodou drahé zboží v lahvičkach. *cert*Nesmíte se dát a dělat nejsnadnější oběť. Nejen o peníze, ale hrajete i o pověst.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 11:25

Ano...hmotku máme podepsanou všechny.

asi nejvíc mě na tom trápí že jí ostatní prodavačky uvěřili a ze mě dělají zlodějku.

Mám strach že kvůli tomuto incidentu přijdu o práci,nebylo by jednodušší donést sama výpověď?

Pod jednou firmou už jsem vystřídala 5prodejen...ani na jedné nebylo manko,kdyby ano nedivila bych se možná tomu obvinění,ale takhle.Už začínám rozumět tomu když se říká ,,čiň čertu dobře a peklem se ti odmění"

Od: ron*
Datum: 09.10.12 11:30

Výpověď sama rozhodně nedávejte. Jste-li nevinna, braňte se. Výpovědí byste svou vinu přiznala. Než jste do zaměstnání nastoupila a hmotnou zodpovědnost podepsala, byla provedena iventura?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 11:31

inventura byla provedena v březnu a já nastoupila v dubnu.

Od: ron*
Datum: 09.10.12 11:01

Dobrý den.

Vytýkací dopis berte jako varování. Při obdržení případného druhého vytýkacího dopisu následuje skončení pracovního poměru z důvodu hrubého porušení pracovní kázně. V naší firmě první vytýkací dopis znamená stop všem odměnám a benefitům.

Předpokládám, že v obchodě máte společnou hmotnou zodpovědnost. Neměla byste škodu tedy dostat k úhradě celou a jen Vy.

V každém případě Vám zavinění musí zaměstnavatel prokázat.

http://business.center.cz/bus…y/zakonik-prace/cast11h2.aspx

Ohodnoceno: 2x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 11:26

Jako prodavačka nevím co jsou odměny a benefity...mám základ a ani korunu navíc.

Člověk se snaží jak debil a co z toho má...

Datum: 09.10.12 13:18
avatar

Ještě bych dodal - až dostanete vytýkací dopis, je třeba na něj reagovat - písemně a uvést důvody proč, jak z jakého důvodu atd. Na každou výtku prostě reagovat, podat odpor, jinak by se to mohlo považovat za souhlas. Poslat doporučeně, případně si nechat převzetí potvrdit, nejlépe opět ze svědkem. Pokud zaměstnavatel nepotvrdí, sepsat zápis a podpis svědka. Tohle je důležité pro případný soudní spor. Výpověď vám nepomůže, jelikož byste se k tomu defakto přiznala a stejně byste se toho dluhu nezbavila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 13:47

Nechci se toho dluhu zbavit...přepokládám že určitou část budu muset uhradit i já,spíš mám obavu aby celou tu částu nehodili na mě.

Děkuju za radu,nevěděla jsem že na vytýkací dopis se má reagovat.

Datum: 10.10.12 19:35
avatar
Reagovat samozřejmě nemusíte, pak ale s tím souhlasíte a mohlo by se to obrátit proti vám. Spíš mi to přijde, ze zamastnavatel potřebuje někoho propustit a hledá se nějaký, komu by nemuseli dat odstupne.! Protože stále platí, ze za manko zodpovidaji všichni zamestnanci včetně vedoucí. V obchodech se dnes hodně krade a ohlidat vše prostě nejde.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.12 19:56
avatar

To Stireček.doručenka nic neznamená-pokud mít důkaz tak vyhotovit ve dvou výtiscích a na oba datum a převzetí! Doručenku můžete mít i na dopis,resp.prázdenou obálku!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xart*
Datum: 10.10.12 15:26

V případě hmotné odpovědnosti musí svou nevinu naopak prokázat zaměstnanec tzv. se vyvinit - tzn. prokázat, že manko vzniklo bez jeho zavinění - viz. §252 odst. 5, kdyby hmotná odpovědnost podepsána nebyla, prokazatovat zavinění by musel zaměstnavatel. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 11:54
avatar

Jak dlouho v tom obchodě pracujete? Vyžádala jste si při nástupu do zaměstnání předávací inventuru?

Paní vedoucí na Vás sice nic hodit nemůže, ale poku jste podepsala (kolektivní) dohodu o odpovědnosti za svěřené hodnoty, odpovídáte (spolu s ostatními) za zjištěné manko. Ledaže byste prokázala, že jste je nezpůsobila (důkazní povinnost je na Vás).

___ Sice se na to neptáte, ale mohlo by se Vám hodit do budoucna:

Až budete v tomto zaměstnání končit, vyžádejte si písemně (doručte zaměstnavateli alespoň 10 dnů předem a nechte si převzetí žádosti potvrdit na kopii) provedení předávací inventury na poslední den Vašeho pracovního poměru. Pokud byste o inventuru nepožádala, zodpovídala i za manko zjištěné nejbližší inventurou po Vašem odchodu.

Pokud zaměstnavatel žádost převezme a inventuru neprovede, nebudete za manko zjištěné po skončení zaměstnání odpovídat.

doplněno 10.10.12 01:36:

Jestli jste si nevyžádala v den nástupu předávací inventuru, odpovídáte za manko zjištěné po Vašem nástupu spolu s ostatními.

To je vlastně návod i do budoucna: Nastoupíte-li do jakéhokoliv místa, v němž budete muset uzavřít dohodu o odpovědnosti, vyžádejte si vždy ke dni nástupu i ke dni ukončení předávací inventuru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 13:50

konkrétně v téhle prodejně...od dubna.Předpokládám že budu něco hradit i já...spíš mi jde o to abych nehradila celou tu sumu když to není má vina..

Děkuju za radu.Tohle jsou věci o kterých člověk ani neví že má na ně nárok.Myslela jsem že předávací inventura je jen v případě výměny vedení.

Datum: 09.10.12 14:03
avatar

Nedělá se inventura když nastupuje nová síla. Měla byste mít o ty dva měsíce nižší podíl na manku. Nemůžou to hodit na Vás celé. To se ohraďte. Předpokládám, že je to nějaký řetězec, že? Můžete napsat jaký?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 14:11

jaký řetězec máte na mysli?

Datum: 09.10.12 15:51
avatar

Ať je to jak chce, nesmíte utéct. Nesmíte dát výpověď, nesmíte se dát vyhodit. Je to přiznání viny. *bum*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 16:47

děkuju...dodali jste mi odvahu.Už jsem z toho byla zoufalá...

Datum: 09.10.12 17:04
Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 18:05

jdu na to

Od: ladaadal*
Datum: 09.10.12 18:30

Jdi, chce to odvahu a nenechat se sebou vytírat. A dej vědět, jak jsi dopadla.*jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 18:50

moc děkuju za podporu...určitě se ozvu

Datum: 09.10.12 17:38
avatar

Děvče, děvče, tazatel měl na mysli řetězec obchodů, které u nás jsou. Třeba prodejny Tesco, Kaufland, Lidl, Albert, Penny...

Po lopatě: prostě chtěl vědět, zda pracujete jenom v nějakém krámku pana majitele, nebo v prodejně, patřící nějaké velké společnosti = ŘETĚZEC. A v které.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 09.10.12 18:05

vy toho naděláte...nejsem blbá jen jsem tazatele nepochopila to se snad může stát.

Řetězec Hruška

Datum: 09.10.12 19:12

pokud je na prodejně manko, nejvíc platí vedoucí, pak zástup a zbytek prodavačky, pokud jste měli společnou hmotku, vedoucí a zástupce vedoucího odpovídá dvojnásobkem toho, co ostatní zaměstnanci.Spojte se s nejbližším ůřadem práce, existuje u nich pracovně právní bezplatná poradna, kde Vám dobře poradí jak postupovat.

doplněno 09.10.12 19:25:

kontrolní inventura se dělá jen při nástupu vedoucí nebo zástupu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 17:00
avatar

Zaměstnanec, který předbírá odpovědnost za svěřené hodnoty, má právo si vyžádat předávací inventuru jak při nástupu, tak při skončení PP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 15.10.12 14:17

Zdravím.

Dneska jsem byla řešit svou situaci v práci.

Seběhli se na mě všechny vedoucí i zaměstnankyně.

Každá všechno popřela,bývalá vedoucí vše na mě úspěšně házela.Dali mi na výběr.Zaplatit 32000kč a rozejdeme se v klidu a nebo to řešit přes právníka.Abych pravdu řekla lámali mě tak že jsem skoro byla schopna to podepsat,ale volala jsem příteli a ten řekl že nic podepisovat nemám.Takže na mě bude podáno trestní oznámení.Celou cestu jsem probrečela,ani nevím jak jsem dojela domů.

Datum: 15.10.12 17:26
avatar
To je pochopitelné, protože ví, že budou platit všichni a snaží se to na vás hodit, aby se zbavili vlastní spoluúčasti. Jen se nedejte k ničemu donutit, pochybuju, že na vás podají trestní oznámení bez jasného důkazu. Tady svědectví jednoho či druhého nic neznamená. Mnoho lidí tyhle situace neustojí, leknou se a raděj zaplatí, protože mají strach, nevím z čeho. Já dal zaměstnavatele taky k soudu.
doplněno 15.10.12 21:02: To je to, mnoho lidí pod nátlakem a zastrašování podlehne... Jenže musíte pochopit, že to je právě to, co potřebují, dát vám na výběr. Ale ono to tak není, vy žádný výběr nepotřebujete, důkazní břemeno je na jejich straně, tak ať si ho obhájí. Pokud vás nemají na kameře, budou platit všichni zůčastnění. Takže v klidu a příště s úsměvem, uvidíte jak je vytočíte.
doplněno 16.10.12 14:04:

Být na vašem místě, podám ještě návrh na prošetření na inspektorát práce. To bude dle mě pro nich pořádná rána se kterou nebudou počítat. Nevím, zda se chcete vrátit po nemocenské zpět nebo jak to máte, to je vcelku jedno, ale pokud tam přijde kontrola z inspektorátu práce, tak vůči vám změní chování a přestanou vás vydírat, protože tohle si nemohou dovolit. Nesmíte jen nečinně sedět a čekat s čím na vás zas vyrukují. Nejlepší obrana je útok. Já jsem byl na inspektorátu práce několikrát, pán velice ochotný, poradil a ted mi dokonce volal, jak jsem dopadnul, prý jede na kontrolu k mému bývalému zaměstnavateli, či něco nepotřebuju zařídit. takže tak, to bude nejlepší krok, který mužete momentálně udělat, nejde přece, aby hmotnou zodpovědnost platil jen jeden. Pokud nechcete osobně, dá se to řešit i anonymně, ale na vašem místě bych to řešil osobně, teď hned a jim sklapne, poněvadž při prokázání hrozí i pokuta.

doplněno 16.10.12 14:06:

tady máte mapu

http://www.suip.cz/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 15.10.12 19:44

Když jsem je požádala že si chci zatelefonovat nebo dva dny na rozmyšlenou nedovolily mi to,až po chvíli mi dovolily si zavolat.Kdybych nemohla tak by mě asi zlomily a já podepsala,ale mohla jsem slyšet jiný názor a nepodepsala.

A co pro mě znamená to trestní oznámení?

 

Datum: 15.10.12 20:03
avatar

Tzn že to bude muset řešit parta Pomáhat a chrápat a ti budou vyslýchat všechny včetně úajných zákaznic,kterým jste nemarkuvala ... a pak to pravděpodobně odloží ad acta,protože dle mne toto vyšetřit nelze!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saulinka*
Datum: 16.10.12 10:10

tak to že to bude vyšetřovat policie mě uklidnilo aspoň to prověří.

Od: saulinka*
Datum: 16.10.12 10:13

,,s váma to nic nedělá?že jste tak v klidu?" v tu chvíli mi to bylo jedno.Paní vedoucí proti mě všechny naočkovala tak jsem je nechala ať se vypovídají.Pokud to bude vyšetřovat policie budu ráda...aspoň někdo mě bude poslouchat

Datum: 16.10.12 14:44
avatar

Pokud je to opravdu tak jak píšete - a já vám věřím, tak samozřejmně budou nejvíc řvát ty co kradly. Házet to na vás a špinit vás. Je to voda na jejich mlýn na někoo to svalit. Nicméně nepředpokládám, že v tomto kolektivu po tom všem zůstanete, takže se braňte všemi dostupnýmy způsoby. Vlastně už nemáte co ztratit. Pochybuju že někdo bude svědčit že jste něco nemarkovala. Lidi se do takových věcí neradi namáčí. Leda by to byly jejich známí, nebo podplacení svědci.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.